Wyposażenie dla miłośnika trunków

5770305752893360.jpg

W salonie czy też w jadalni lubimy samemu lub też ze znajomymi delektować się od czasu do czasu dobrym trunkiem. Lampka wina czy szklaneczka whisky do obiadu, kolacji to świetne ukoronowanie dobrego posiłku i mile spędzanych chwil. Jeśli jesteśmy miłośnikami dobrych trunków, to zdecydowanie przyda nam się odpowiednie wyposażenie, gadżety do alkoholu, dzięki którym nabiorą one szlachetności oraz lepszego smaku.

PIWO

Ilość pitego piwa w naszym kraju rośnie z roku na rok. Coraz częściej też decydujemy się na browary rzemieślnicze, które oferują nam o wiele lepsze gatunkowo rodzaje piwa. W domach odchodzimy także od picia tego trunku z butelki lub puszki na rzecz klasycznego szkła. Jednak warto wiedzieć, że do różnych gatunków piwa stworzono odmienne szklanki czy kufle.

Kufel: Jest to podstawowy rodzaj szkła dla każdego miłośnika piwa. Odznacza się on większym rozmiarem i ciężarem, grubszym szkłem, charakterystycznym uchwytem oraz dużą pojemnością. Najlepiej sprawdza się w przypadku lagerów, aczkolwiek z braku laku przyda się też do innych gatunków piwa.

Pokal: Jest to również niezwykle popularne szkło do piwa, które osadzone jest na charakterystycznej nóżce. Dzięki niemu można lepiej dostrzec barwę oraz klarowność napoju. Jest ono polecane przede wszystkim do pilsnerów.

Snifter: Mamy do czynienia ze szkłem do piwa, dzięki któremu możemy o wiele lepiej przechwytywać silne aromaty zawarte w trunkach o dużej zawartości alkoholu. W związku z tym jest ono przeznaczone do piw cięższych, wymagających, o wiele bardziej aromatycznych, jak choćby Belgian Pale Ale, Koźlaki, Imperial Stouty. Jeśli zakupimy droższe piwo, to taka szklanka będzie najlepsza.

Weizen: Jest to najlepsza szklanka do piwa pszenicznego. Wyróżnia się wysokością, smukłością oraz charakterystycznym przewężeniem w dolnej części. W takiej szklance o wiele dłużej piwo pszeniczne będzie zachowywać pianę.

Możemy również zaopatrzyć się w szklanki pintowe, w których idealnie zmieszczą się piwa zagraniczne o pojemności pinty. Sporym powodzeniem cieszy się także French Jelly Glass, Tulip, Pilsner Flute czy też Stange.

Z gadżetów do piwa z pewnością przyda nam się odpowiedni otwieracz oraz podkładki, dzięki którym uchronimy blat stołu przed kółkami powstającymi ze szkła czy butelki.

WINO

Zestaw do wina

Klasyczny zestaw do wina to obowiązkowy element wyposażenia każdego barku czy nawet szuflady w kuchni. Większość z nas najczęściej korzysta z powszechnego otwieracza/korkociągu do wina. Tymczasem można w zestawie zakupić jeszcze kilka innych i przydatnych produktów. Pierwszym z nich jest nożyk do korka. Dzięki takiemu przyrządowi możemy przycinać korek od butelki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie chce on ponownie wejść do niej. Przyda się, kiedy nie radzimy sobie z opakowaniem szyjki butelki. W zestawie znajdziemy także lejek. Jest on niezwykle pomocny, albowiem dzięki niemu skuteczniej i bezpieczniej będziemy mogli nalewać wino do kieliszków, bez obawy poplamienia obrusu na stole. Podobnie przyda nam się pierścień na butelkę, który zatrzymywać będzie krople wina. W standardowych zestawach dostępne są także termometry, dzięki którym poznamy idealne ciepło lub schłodzenie trunku, a także zatyczkę, która ochroni wino przed wywietrzeniem, zwłaszcza jeśli zostawimy je na drugi dzień. Czasem jeszcze spotkać możemy gustowne opakowania na wino, takie jak pokrowce, kuferki, w których wino zabierzemy ze sobą na piknik.

Kieliszki do wina

Możemy pozostać przy winie i zająć się niezwykle istotnym aspektem, jakim jest dobór kieliszków do tego trunku. Jak doskonale wiadomo, do każdego gatunku wina przyda nam się zupełnie inny rodzaj szkła.

Czerwone wino: Wielkość dobieranego przez nas kieliszka zależy w głównej mierze od tego, z jakiej okazji pijemy wino i jaka jest jego ilość. Do deseru lub obiadu najlepiej sprawdzają się kieliszki o mniejszej pojemności, natomiast przy dłuższych spotkaniach ze znajomymi lub butelce wina z drugą połówką przyda nam się kieliszek o większej objętości. Do czerwonego wina wykorzystywane są większe kieliszki o szerokiej czaszy. Takie rozwiązanie sprawia, że wino o wiele lepiej oddycha i uwalnia swe aromaty i smak. Kieliszek winien mieć długą nóżkę, szeroką czaszę, a przy tym powinien być wykonany z cienkiego szkła. Osobne modele stosuje się do gatunku Burgund oraz Bordeaux. Nie nalewajmy nigdy więcej jak 1/3 pojemności kieliszka.

Białe wino: W przypadku białego wina kieliszek wykorzystywany do jego degustacji powinien być nieco wyższy od poprzednio opisywanego, a przy tym znacznie węższy i smuklejszy. To sprawi, że gromadzące się aromaty wina znajdą się jak najbliżej naszego nosa, co wzmocni smak wina. Czasza tego rodzaju szkła posiada kształt tulipana z delikatnie rozchylającymi się krawędziami. Wąska nóżka zapobiega trzymania czaszy i niepotrzebnego ogrzewania trunku. Tutaj również wykorzystuje się cienkie szkło. Ponieważ różowe wino charakteryzuje się podobnie subtelnym smakiem jak białe, dlatego warto do niego stosować te same kieliszki.

Kieliszki do szampana: W przypadku szampana warto kupować wyłącznie wysokie i wąskie kieliszki. Kieliszek do szampana, zwany flute, poprzez stromą czaszę i mały wylot umożliwia jak najdłuższe zatrzymanie bąbelków w alkoholu. Ponadto niezwykle wąskie dno kieliszka gwarantuje nam stały strumień bąbelków i musowanie do samego końca. Błędem jest korzystanie ze sposobów prezentowanych w filmach o latach 20. i 30., kiedy to używano kieliszków o niezwykle szerokiej czaszy. W takim wydaniu szybko uciekną nam bąbelki i nie będziemy mogli delektować się takim samym smakiem szampana.

Rozróżniamy także kieliszki do win deserowych, które są o wiele niższe od trzech wcześniej wspomnianych. Zazwyczaj tworzone są z grubszego szkła oraz osadzone są na znacznie mniejszej nóżce.

Co jeszcze do wina?

Jeśli myślimy jeszcze o czymś w kategorii wina, to z pewnością przyda nam się jeszcze kilka produktów. Pierwszym z nich będzie karafka, która jest idealna do win domowej roboty lub też po prostu do przelania do niej trunku z butelki. Eleganckie i stylowe karafki znakomicie prezentują się na stołach. Świetnym pomysłem na okres letni są coolery oraz pojemniki na butelki. Umieszczone w nich kostki lodu na znacznie dłuższy czas utrzymają niższą temperaturę wina.

MOCNE TRUNKI

W przypadku mocniejszych trunków, takich jak whisky czy bourbon, z pewnością przyda nam się dedykowane do nich szkło. Whisky to zdecydowanie wyrafinowany trunek stworzony dla dżentelmenów. W przypadku tego napoju niezwykle istotne jest podawanie go w odpowiednio dobranych szklankach. Szklanki do whisky czy bourbona tworzone są z solidnego szkła i w przeciwieństwie do innych charakteryzują się grubszym dnem. Ponieważ wiele osób ceni sobie whisky z lodem, takie szklanki okażą się dla nich najlepsze. Grubsze szkło sprawi, że trunek zachowa dłużej niższą temperaturę, która nie będzie z kolei odczuwana w dłoni.

W naszym kraju jednak sporym powodzeniem cieszy się wódka. W związku z tym nieodłącznym elementem wyposażenia domowego barku czy też kredensu muszą być kieliszki do wódki. Do tego alkoholu wykorzystywane są różnego typu kieliszki o pojemności od 20 do 60 ml. Rozróżniamy dwa główne typy: z nóżką i bez niej. Kieliszki bez nóżki posiadają z reguły walcowaty kształt i grube dno. W nich podaje się zazwyczaj wódkę czystą. Do tych droższych, smakowych czy gatunkowych wódek polecane są modele na nóżkach. Pamiętajmy również, że w przypadku tych drugich nie powinny być one schłodzone. Kieliszek należy napełnić tak, aby do jego rąbka pozostało od 3 do 5 milimetrów. W przypadku wszelkich likierów oraz nalewek przydadzą się nam kieliszki na nóżkach, często o większej pojemności niż do wódki, gdyż liczy się tutaj przede wszystkim degustacja trunku.

Gadżety do mocnego alkoholu

Z pewnością w przypadku imprez przyda nam się trochę interesujących gadżetów. Postawmy tutaj również na cooler lub wiaderko z lodem, w którym wódka będzie cały czas chłodzona. Dla miłośników i miłośniczek drinków z pewnością przydadzą się specjalne formy na kostki lodu. Obecnie znajdziemy zarówno klasyczne, jak i w motywach filmowych. Drink z lodem w kształcie gwiazdy śmierci czy Lorda Vadera będzie prezentował się znacznie lepiej! Do drinków czy zwykłych kubeczków na alkohol przydadzą się nam znaczniki. Takie gadżety do alkoholu sprawią, że nasi goście nie pomylą się w wyborze.