Wielofunkcyjny salon – jak powinien wyglądać?

5770305753646172.jpg

Tym razem prezentujemy coś dla posiadaczy większych mieszkań i domów. Nie da się ukryć, że salon pełni jedną z najważniejszych, często centralnych funkcji w naszych czterech ścianach. Dla wielu osób stanowi on miejsce do wypoczynku, spotkań ze znajomymi i rodziną, ale może być również jadalnią. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie wszystkiego w jednym pomieszczeniu. Taki wielofunkcyjny salon stanowić może idealne rozwiązanie. Jak zatem powinien wyglądać?

Podstawowy salon

Miejsce to w swej pierwotnej postaci stanowi idealną przestrzeń na rodzinne spotkania i do przesiadywania ze znajomymi. W takim wypadku konieczne jest umieszczenie w nim kanapy lub całego zestawu wypoczynkowego. Stworzy to miejsce, w którym można wspólnie spędzać popołudnia, wieczory, a nawet noce. Istotne jest oczywiście dobranie takiej kanapy lub zestawu, aby nie tylko wszyscy domownicy bez trudu się mieścili, lecz także by zostało stosunkowo wiele miejsca dla samych gości. Sporym powodzeniem cieszą się trzyosobowe kanapy oraz dwa lub trzy do nich dobrane fotele. Na wypadek większej liczby gości przydać się nam mogą także dodatkowe pufy i siedziska. Do kanapy i foteli warto dokupić elementy dekoracyjne w postaci poduszek, narzuty lub koca. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest stolik kawowy, choć rekomendujemy dłuższą ławę, która przyda się przy większej ilości osób.

W salonie nie powinno także zabraknąć elektroniki. Wielu z nas nie wyobraża sobie takiego miejsca bez dużego telewizora zawieszonego na ścianie lub postawionego na szafce pod RTV. Przyda się on zarówno do codziennego oglądania telewizji, jak i również do wspólnego śledzenia wydarzeń sportowych lub organizacji wieczorków filmowych. Idealnym uzupełnieniem TV będzie zestaw kina domowego. Odpowiednie nagłośnienie doda klimatu oraz lepszych wrażeń z korzystania z telewizora. Można również pomyśleć o sprzęcie grającym. Wieża hi-fi lub powracające do łask gramofony, to okazja na taneczne domówki lub muzyczną oprawę podczas spotkań, czytania książek lub wspólnej kolacji.

Jadalnia w salonie

Skoro dotarliśmy do kwestii gastronomicznych, to możemy zająć się drugą rolą, jaką może odgrywać nasz wielofunkcyjny salon. W przypadku tego typu pomieszczeń o większej powierzchni dobrym rozwiązaniem jest umiejętne umieszczenie w nich jadalni. Sporym powodzeniem cieszą się ostatnio otwarte kuchnie, które łączą się z salonem. W takim wypadku najlepiej jest zorganizować między nimi mniejszą lub większą przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków. W innym przypadku sprawdzonym pomysłem jest wkomponowanie jadalni do zamkniętego salonu w taki sposób, aby całość tworzyła jeden styl, kompozycję. Przy dużych powierzchniowo salonach można zastanowić się nad podziałem przestrzeni na dwie sfery: jadalnianą oraz wypoczynkową. W taki oto sposób obie nie będą ze sobą kolidować, a często podczas większych spotkań lub imprez wręcz będą się wspomagać i wzajemnie uzupełniać. Dobór wyposażenia jadalni będzie w tym wypadku uzależniony tylko od naszych preferencji oraz stylu, który ma dominować w tym pomieszczeniu. Bez trudu oczywiście znajdziemy komplet składający się ze stołu oraz kilku krzeseł. Warto przy okazji pomyśleć nad miejscem do przechowywania zastawy stołowej. Jeśli tylko posiadamy odpowiednią przestrzeń, to możemy w salonie przy jadalni umieścić regał, półkę na szkło oraz zastawę. W innym przypadku takie wyposażenie jadalni winno znaleźć się w kuchni.

Salon dla gości

Wspominaliśmy już o wspólnych spotkaniach oraz posiłkach z naszymi znajomymi lub członkami rodziny. Nasz wielofunkcyjny salon może stać się dla nich także miejscem noclegu. Czasem się zdarza, że ktoś zapowie, iż będzie u nas nocował lub też zasiedzi się podczas spotkania i sami zaproponujemy mu przenocowanie. W takim wypadku dobrze jest posiadać na to odpowiednie miejsce. Raczej mało osób ma na co dzień przyjemność posiadania osobnego pokoju gościnnego. Pozostaje nam wtedy właśnie salon. Najczęściej mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest zakup rozkładanej kanapy, która za dnia będzie pełnić rolę miejsca do siedzenia, natomiast nocą może być całkiem wygodną przestrzenią do snu i to nawet dla dwóch lub trzech osób. Drugą opcją jest zakup dmuchanego materaca. W pierwotnej wersji nie zajmuje on wiele miejsca i spokojnie schowamy go do szafki czy szuflady. Po napompowaniu, w zależności od wersji, będzie dobrym miejscem na noc dla jednej lub dwóch osób. Warto przy tym zaopatrzyć się w elektryczną pompkę, co znacząco skróci czas pompowania. Obowiązkowo zakupmy zestaw pościeli, dodatkowe koce, poduszki lub kołdry.

Salon sportowy?

Z racji swej większej przestrzeni wielofunkcyjny salon może być także miejscem dla aktywności fizycznej. Wiele osób wykorzystuje go jako domową siłownię, do fitnessu, jogi, ćwiczeń rozciągających. W niektórych przypadkach w zupełności wystarczy nam mata treningowa, małe hantle, akcesoria. Inni wolą z kolei stawiać na ławeczki treningowe, rowery stacjonarne, bieżnie, orbitreki czy też inne przyrządy do ćwiczeń. Istotne jest jednak stworzenie kącika sportowego zgodnego z duchem i stylem salonu.

Oczywiście salon może pełnić różnorakie funkcje. Niektórzy wykorzystują go jako pracownie malarskie, miejsca do medytacji, gry na wybranych instrumentach. Ogranicza nas tylko wyobraźnia oraz przestrzeń. A jakie funkcje według Was może jeszcze spełniać salon?