Jak urządzić pokój dla kreatywnego malucha?

5770305755420139.jpg

Często się tak zdarza, że nasze pociechy już od najmłodszych lat wykazują niezwykłe zdolności naukowe czy też plastyczne. Innym z kolei przydają się odpowiednie bodźce, które pobudzają do większej aktywności. To, jak dziecko się rozwija od najmłodszych lat ma spory wpływ na jego późniejsze zainteresowania i wyniki w nauce. Warto w związku z tym urządzić pokój, który będzie miejscem do wielu spotkań z nauką. Jak jednak urządzić pokój dla kreatywnego malucha?

Pomoce naukowe

Pierwszym i chyba najważniejszym sposobem na pobudzenie dziecka do nauki oraz odkrywania świata jest wykorzystywanie wielu pomocy naukowych. Zdarza się, że maluchy są zachwycone kosmosem, biologią, historią, plastyką lub geografią. W takim wypadku powinniśmy stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwijania takich pasji. Służą temu różnorodne akcesoria. Przykładem tego może być choćby globus lub mapa świata dla miłośnika geografii. Zwolennik patrzenia w gwiazdy z pewnością ucieszy się z modelu Układu Słonecznego lub map z zaznaczonymi układami, galaktykami. Ponadto spodoba mu się z pewnością pierwszy, domowy teleskop, za pomocą którego może spoglądać w niebo. Biologom przyda się z kolei mikroskop, a plastykom – tablica do malowania z zestawem farb i kredek. Praktycznie wszystkie dzieci będą także zadowolone z wielu książek, którymi zapełnimy półki. Obok tych bardziej naukowych możemy wybierać także takie pozycje, które łączą w sobie przyjemne z pożytecznym.

Miejsce do nauki

Podstawowym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego do nauki powinno być odpowiednie biurko. Świetnie sprawdzi się ono zarówno w małych pomieszczeniach, jak i w tych oferujących większą przestrzeń. Takie biurko musi być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Dziecko ma pomieścić na nim komputer, przybory szkolne, pomoce naukowe, książki, zeszyty. Dobrym wyjściem są modele z regulacją wysokości oraz kąta nachylenia. Dzięki temu będą mogły służyć przez wiele lat, a dziecko dostosuje je do swoich potrzeb. Lepiej jest posiadać biurko przypominające te z firm architektonicznych, które jest mniej lub bardziej nachylone ku dołowi. W takim jednak wypadku trzeba znaleźć osobne miejsce na komputer. Oczywiście do biurka należy zakupić ergonomiczny fotel lub krzesło, gdyż należy zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie kręgosłupa dziecka.

Przez porządek do dyscypliny

Dzieciom od małego powinniśmy wpajać to, jak ważna jest samodzielność oraz dyscyplina. Dlatego też warto dzięki kilku pomysłowym zabiegom przekonać je do sprzątania swego pokoju. Często się bowiem zdarza, że maluchy potrafią wyjątkowo narobić bałaganu, który niestety to my musimy sprzątać. Jeśli dzieci nie zostaną w porę nauczone tego zwyczaju, potem może być z tym trudno. W związku z tym warto już od najmłodszych lat uczyć je odpowiedzialności. Będzie się to odbywać prostym sposobem – poprzez dbanie o porządek i odkładanie rzeczy na miejsce. W pokoju powinniśmy umieścić kosze i pojemniki na zabawki oraz ergonomiczne meble, do których maluch będzie miał pełen dostęp. Może się to wydawać dziwnym, jednak faktycznie samodzielność będzie miała wpływ na rozwój dziecka.

Modułowe meble

Świetnym pomysłem dla kreatywnych dzieci są meble modułowe. Dzięki temu, że składają się z kilku oddzielnych części, być może po pewnym czasie zostaną uporządkowane nie wedle naszych preferencji, lecz tego, jak dzieci będą widzieć swój pokój. Wybrane przez nas dla dziecka modułowe meble będą w stanie nadążać za postępującymi w czasie zmianami kulturowymi.

Coaching – motywacja

Obecnie coraz częściej można spotkać różnego rodzaju metody coachingowe dla dorosłych. Tymczasem również dla dzieci tworzone są specjalne programy lub też opracowywane metody motywujące. Warto je wykorzystać u siebie w domu. Do pokoju dziecięcego można wprowadzić plakaty z hasłami zachęcającymi do nauki lub też specjalne tablice odliczające. Na czym one polegają? Otóż możemy założyć cel – nagrodę, do której dziecko może dążyć poprzez naukę. Przykładowo będzie to nowy rower, telefon, komputer, pomoc naukowa z wyższej półki. Na tablicy umieszczane będą wyniki w nauce lub też odliczane dni do upragnionej nagrody. W takim wypadku dziecko może znaleźć w sobie jeszcze większą motywację.