Urządzamy pokój dla niemowlaka

5770305752859480.jpg

W życiu większości z nas przychodzi ten czas, kiedy zakładamy rodzinę i decydujemy się na jej powiększenie. Przyjście na świat naszego potomka to nie tylko ogromna radość, lecz też odpowiedzialność, zmiana w życiu. Bardzo istotnym elementem jest tutaj między innymi urządzenie pokoju dla malucha. Podpowiadamy, co warto wybrać i jak najlepiej postępować w tym wypadku.

Wczoraj i dziś

Kiedyś urządzenie pokoju dla nowonarodzonego dziecka było o wiele prostsze. Decydowaliśmy się na kolor dla dziewczynki lub chłopca i kilka podstawowych elementów wyposażenia oraz dekoracji, którymi najczęściej były postacie z bajek Disneya. Dziś jednak jest to o wiele trudniejsze, albowiem na rynku spotkamy ogromny wybór opcji i produktów pod każdym względem. Sprawia to, że nie jest aż tak łatwo wybrać aranżację i wystrój pokoju dziecięcego. Styl, jaki wybieramy do urządzenia pokoju, jest oczywiście odzwierciedleniem osobowości i gustu nas samych. Dopiero wraz z dojrzewaniem dziecka to ono będzie miało decydujące zdanie w sprawie urządzenia pokoju.

Pierwsze przygotowania

Na szczęście mamy całkiem sporo czasu na zaaranżowanie nowej przestrzeni. Dzięki temu możemy na spokojnie pomyśleć o wyglądzie pokoju oraz jego wyposażeniu. Kluczowym momentem zwykle jest 20. tydzień ciąży, kiedy możemy poznać płeć dziecka. Daje nam to okazję do wyboru jednej z dróg – pokoju dla chłopca lub dziewczynki. Oczywiście możemy też zdecydować się na coś uniwersalnego, co automatycznie zredukuje konieczność wyboru rzeczy tylko pod jedną płeć dziecka. W sieci znajdziemy mnóstwo inspiracji, dzięki którym możemy skopiować dany pomysł lub też wpaść na coś własnego i oryginalnego. Warto pomyśleć przede wszystkim o czymś funkcjonalnym oraz niezbędnym do pokoju, a całą resztę dodatków zostawić na sam koniec. Oto najważniejsze rzeczy, które powinny znaleźć się w pokoju dla niemowlaka.

Kolorystyka

Dobór koloru w pokoju jest istotny nie tylko ze względu na płeć dziecka, lecz także na aurę, jaka ma panować w pomieszczeniu. Możemy zdecydować się na farbę na ścianie lub też tapetę. Wybór tej drugiej opcji wiązać się będzie z większą pracą oraz nakładem środków, możemy jednak uzyskać całkiem ciekawy efekt. Tym bardziej, że wielu producentów oferuje nam niezwykłe tapety tworzone właśnie z myślą o takim pomieszczeniu. Czynność malowania i tapetowania powinna zostać wykonana jak najwcześniej, aby potem w pokoju nie odczuwać charakterystycznego zapachu kleju do tapet czy samej farby. Dobór koloru wpłynie także i na dziecko. Zbyt jaskrawe kolory mogą powodować, że może ono miewać problemy ze snem. W drugą stronę – zbyt ciemny pokój nie będzie prezentował się radośnie i schludnie. Dodatki kolorystyczne dobrane do podstawowej barwy mogą wpływać na dziecko jako bodźce, dlatego dobrze jest o nich też pomyśleć.

Eksperci zupełnie inne kolory proponują dla dzieci do 3. roku życia, a inne dla dzieci starszych. Warto ograniczyć liczbę kolorów w pokoju dziecka do zaledwie dwóch, trzech. Szczególnie tyczy się to mniejszych pomieszczeń. Według przeprowadzonych badań dzieci nawet do trzeciego roku życia nie widzą pastelowych barw. Dlatego istotne jest postawienie na zdecydowane kolory i kontrastowe połączenia. Kolory nasycone i mocne zestawienia stanowią najlepsze rozwiązanie. Warto też wiedzieć, że każda barwa może zupełnie inaczej oddziaływać na dzieci.

Kolor jasnozielony znacząco uspokaja dziecko i daje mu większe poczucie bezpieczeństwa. Niestety stosowany w nadmiarze może powodować zbytnią senność czy też zmęczenie i rozdrażnienie, co z pewnością nie będzie dla nas przyjemne. Decydując się na kolor niebieski, możemy ukoić nerwy maluszka. Biały z kolei uspokaja, łagodzi, a także bardzo dobrze podkreśla czyste, intensywne kolory. Żółte odcienie wzmacniają system nerwowy, pobudzają dziecięcy intelekt, sprzyjają koncentracji. W nadmiarze żółć może być jednak męcząca. Jasnoróżowy to barwa, która nastraja optymistycznie, wprowadza więcej ciepła, łagodności. Wiąże się jednakże z kilkoma wadami – brakiem poczucia bezpieczeństwa, snobizmem czy arogancją. Czerwieni w nadmiarze nie powinniśmy stosować, albowiem bardziej pobudza dzieci.

Podłoga

Już po kilku miesiącach dziecko może nam raczkować po podłodze i zwiedzać każdy kąt pokoju, dlatego dobrze jest pomyśleć o bezpiecznej posadzce. Obowiązkowo na podłodze winien znaleźć się miękki dywan, dzięki któremu dziecko poczuje się bezpieczniej, a także nie odczuje aż tak bardzo upadków. Dywan powinien być wyposażony w warstwę lub dodatkową matę antypoślizgową. Jeśli mamy ku temu możliwości, to postawmy na ogrzewanie podłogowe, które zapewni dziecku więcej ciepła.

Łóżeczko

To najważniejszy element wyposażenia pokoju dla niemowlaka i małego dziecka. Stanowi bardzo trudny wybór i zazwyczaj twardy orzech do zgryzienia dla wielu rodziców, albowiem na naszym rynku wybór łóżeczek jest niezwykle duży. Niezwykle istotne jest to, aby ten mebel dziecięcy był stabilny i bezpieczny. Łóżeczka turystyczne nie powinny być przez nas traktowane jako nadrzędne dla dzidziusia. Zamontowane w łóżeczku szczebelki powinny być okrągłe, ewentualnie płaskie. Dobrze jest wybrać łóżeczko z regulacją wysokości stelaża i wyjmowanymi szczebelkami. Wiele osób – w tym doświadczeni rodzice – poleca łóżeczko o większych wymiarach, jak choćby 70 cm na 140 cm, które w wersji regulowanej po wyjęciu szczebelków może po pewnym czasie służyć dalej dziecku jako małe łóżko. Pod względem kolorystyki dobierajmy taki model, który będzie pasował do całej aranżacji pomieszczenia. Dobrze jest ustawić łóżeczko tak, abyśmy mieli do niego dostęp z każdej strony.

Niezwykle istotny jest także materac, który ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo, komfort oraz zdrowe warunki do rozwoju. Na rynku znajdziemy materace typu gryka-pianka-kokos, gryka-kokos, zimna pianka oraz kilka innych modeli. Nie ma większego znaczenia, na jaki się zdecydujemy. Pamiętajmy jednak, aby nie był on zbyt miękki, będzie bowiem źle wpływał na rozwój kręgosłupa dziecka. Gdy już mamy materac i łóżeczko, to pomyślmy koniecznie o specjalnym ochraniaczu. Stanowi on kolejny niezwykle ważny element łóżeczka. Gdy dziecko wierci się i jest niespokojne, to może się zdarzyć, że przypadkowo uderzy główką w szczebelek. Ochraniacz przymocowany do łóżeczka nie tylko zapobiega takim sytuacjom, lecz też uniemożliwia dziecku włożenie rączek lub nóżek pomiędzy szczebelki.

Pościel oraz kołdra z poduszką

Nie możemy też zapominać o stosownej pościeli dla dzidziusia. W czasie zakupów zwracajmy uwagę, by pozbawiona była ona wszelkich metalowych dodatków, guziczków. Musi być miła w dotyku. W przypadku kołdry dobrze jest wybrać standardowy model dla dzieci o rozmiarze dopasowanym do łóżeczka. Powinien być antyalergiczny, do wykorzystania przez cały rok i z wieloma przeszyciami. Poduszka z kolei nie powinna być zbyt miękka, albowiem tak jak zbyt miękki materac również może źle wpływać na zdrowie dziecka. Lepiej jest wydać więcej pieniędzy i kupić poduszkę, która dopasowuje się do kształtu dziecięcego ciała.

W dziecięcym pokoju z pewnością przyda nam się też kocyk. W okresie letnim może on nawet zastępować kołdrę, a zimą możemy go stosować jako dodatkowe zabezpieczenie dziecka przed chłodem.

Przewijak

W obecnych czasach często trudno się obyć bez przewijaka. Dobrze jest zakupić do pokoju dziecięcego oddzielny model lub też taki, który można bez trudu położyć na łóżeczku lub szafce. Przewijak jest niezwykle potrzebny nam i naszemu dziecku w pierwszych miesiącach życia, albowiem w tym czasie nie obraca się ono z pleców na brzuch. Jest nieodzowny podczas przebrania dziecka lub zmiany pieluch.

Oświetlenie

Oświetlenie, jak w każdym innym pomieszczeniu, pełnić będzie tutaj bardzo ważną rolę. Sporym powodzeniem cieszą się lampki ledowe, które zapewnią dobre oświetlenie w pokoju i nie będą zbytnio razić oczu maluszka. Warto obok głównego oświetlenia pomyśleć też o dodatkowym pobocznym świetle. Przyda się ono mam w środku nocy, dzięki czemu nie rozbudzimy za bardzo dziecka ostrym światłem. Dużym powodzeniem cieszą się malutkie lampki lub też cotton balls, które możemy pozostawić załączone na całą noc. Nie będą się wiązały z dużymi wydatkami na energię, a przy tym w każdej chwili mamy okazję zajrzeć do dziecka bez konieczności zapalania lampki.

Stwórzmy miejsce do karmienia

W pokoju dziecięcym podczas pory karmienia spędzamy całkiem sporo czasu, dlatego dobrze jest postawić na komfortowe warunki zarówno dla nas, jak i dla dziecka. Bez względu na to, czy maleństwo będziesz karmić piersią lub butelką, warto pomyśleć o wygodnym fotelu. Najlepiej wybrać go, dostosowując mebel do naszego wzrostu. Winien on być większych rozmiarów i z opcją pochylenia. Taki fotel przyda się nie tylko do karmienia, albowiem w momencie, kiedy dziecko podrośnie, możemy go bez problemu przenieść do salonu, gdzie będzie nam służył jako miejsce do lektury ulubionych książek czy relaksu w wolnej chwili. Przydatna może być dla nas także poduszka-rogal, dzięki której w porze karmienia odciążymy nasz kręgosłup przy trzymaniu dziecka.

Meble

Oczywiście równie istotnym elementem wyposażenia, które powinien zawierać pokój dla niemowlaka, są meble. Wiele produktów dziecięcych, jak ubranka, kosmetyki, pieluchy, dobrze jest mieć zawsze przy maluchu. W związku z tym wszelkie półki, szafki, komody są tutaj mile widziane. Przydadzą się one zarówno w pierwszych miesiącach życia, jak i wraz z dorastaniem dziecka, któremu posłużą za miejsce na książki, zabawki. Najlepiej decydować się na meble stojące, albowiem nie można mieć stuprocentowego zaufania do wersji podwieszanych. Pamiętajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu mebli przed dzieckiem. Szuflady i drzwiczki tylko proszą się o przytrzaśnięte paluszki i sporo bólu, krzyku, płaczu.

Stawiajmy na ozdoby

Wszelkiego typu ozdoby będą miały wpływ na wygląd pokoju i panującą w nim atmosferę. Obrazki, maskotki, wieszaczki sprawią dziecku sporo radości. Zamontowanie nad łóżeczkiem karuzeli z pozytywką pomoże nam w uśpieniu dziecka i będzie się po prostu dobrze prezentowało. Warto też pomyśleć o ostatnim hicie na rynku, czyli specjalnym projektorze, który wyświetlać może w rytmie muzyki na ścianie i suficie gwiazdy lub też interesujące wzory. Panuje tutaj spora dowolność – decydujmy się na to, co naszym zdaniem zarówno przyda się dziecku, jak i poprawi estetykę pomieszczenia.

Dodatki i inne niezbędne rzeczy

Co może się nam jeszcze przydać w pokoju dziecięcym? Z pewnością dobrym rozwiązaniem obecnie jest elektroniczna niania, najlepiej z podglądem video. Dzięki niej możemy w każdej chwili zobaczyć, co się dzieje w pokoju bez konieczności zaglądania do niego. Przy suchszym powietrzu możemy wykorzystywać nawilżacz, który wprowadzi zdrowsze warunki dla maluszka. Nie możemy też zapominać o tekstyliach okiennych lub żaluzjach. W słoneczne dni zbyt duże i mocne światło może dokuczać dziecku, dlatego dobrze jest przy pomocy zasłon lub żaluzji ograniczyć ilość wpadających do środka promieni. Jeśli dziecko ma problemy z zaśnięciem, to warto zastanowić się nad niezawodną kołyską, która być może oszczędzi nam wiele nieprzespanych nocy.