Szklarnie i tunele ogrodowe – wybieramy modele

5770305755975329.jpg

Klimat panujący w Polsce sprawia, że często w pobliżu domu czy na działkach ogrodniczych trudno jest wyhodować określone warzywa i owoce. Zdaniem wielu osób nic tak dobrze nie smakuje jak samodzielnie wyhodowane rośliny. Jeśli trafi nam się gorsza wiosna i lato z małą ilością opadów czy promieni słonecznych, to nasze ogórki, pomidory i inne warzywa nie będą się już tak dobrze prezentować. W związku z tym od wielu lat stosowane są różnego rodzaju szklarnie, folie czy tunele ogrodowe, dzięki którym jesteśmy w stanie w miarę naturalny sposób przyspieszyć rozwój warzyw i owoców. Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku interesującym produktom na rynku.

Jaką szklarnię wybrać?

Oczywistym jest, iż dobrze zbudowana oraz odpowiednio zabezpieczona szklarnia pozwoli na maksymalne wykorzystanie w uprawie promieni słonecznych. Rozgrzane szkło lub inny materiał wytworzy w jej wnętrzu specyficzny mikroklimat, sprzyjający wzrostowi roślin. Na początku koniecznym będzie ustalenie miejsca, w jakim się ona znajdzie oraz metrażu. Jeśli chodzi o ten drugi czynnik, być może potrzebne nam będzie odrobinę więcej przestrzeni, gdyż szklarnia może być także wykorzystywana jako miejsce do wypoczynku. Co do samego miejsca, to wiadomym jest, iż musi się ono znaleźć na wolnej, nasłonecznionej przestrzeni. Taki obiekt musi zostać uzupełniony o elementy ociepleniowe czy nawadniające. Także istotne będzie to, czy szklarnia ma zostać przystosowana do pracy sezonowej czy całorocznej.

Nie da się ukryć, że gotowe szklarnie są bardzo wygodne w użyciu. Zaopatrzone są najczęściej w uchylne okna dachowe czy dwoje rozsuwanych drzwi. Liczy się tu także jakość wykorzystanych materiałów. Typowa szklarnia powinna być odporna na warunki atmosferyczne, zmieniającą się pogodę. Przy tanich rozwiązaniach wystarczy zaledwie mniejszy grad, aby cała konstrukcja wyglądała niczym ser szwajcarski. Dziś raczej nie korzysta się ze szkła, lecz specjalnych materiałów poliwęglanowych, przezroczystszego plastiku. Jeśli zależy nam na jak największych oszczędnościach, to koniecznie pomyślmy nad tunelem foliowym. To niezwykle tania i prosta konstrukcja, która również sprawdzi się w ogrodach czy na działkach.

Poznaliśmy kilka interesujących faktów o tych obiektach. Czas przejść do gotowych rozwiązań, które oferują nam sklepy internetowe.

Tunel ogrodowy GardenPlus +

Zaczynamy od taniego i prostego produktu, który sprawdzi się w mniejszych ogrodach, na działkach czy nawet polach. Ten tunel ogrodowy ze stalową konstrukcją pokryty jest plandeką, wzmacnianą siatką. W jego oknach zamontowana została siatka, która zabezpiecza uprawy przed szkodami wyrządzonymi przez ptaki – to bardzo przydatne i oczekiwane rozwiązanie, gdyż nie ma nic gorszego niż utrata wszystkich plonów przez szkodniki. Z takim tunelem jednocześnie ochronimy uprawę przez zimnym i suchym wiatrem, opadami deszczu, gradem. To bardzo prosta konstrukcja, którą z łatwością zamontujemy czy też przeniesiemy w inne miejsce. Zastosowane w tym tunelu okna z dodatkową moskitierą są zamykane, co gwarantuje niezbędny przepływ powietrza czy też odpowiednia wilgotność. Wymiary całej konstrukcji to 3 x 2 x 2 m.

Nature szklarnia z 4 półkami

Jest to przykład niezwykle pomysłowego i pomocnego produktu, który może być przez nas wykorzystywany na balkonach czy tarasach. To prosta konstrukcja składająca się z 4 półek. Jej podstawę stanowi mocna, pokryta epoksydowo metalowa rama. Jej zewnętrzną warstwę stanowi odporny na działanie promieni UV pokrowiec o bardzo dużej gęstości oczek. W wyniku tego znajdujące się wewnątrz rośliny, warzywa czy owoce będą miały odpowiednie warunki do rozwoju, a przy tym zostaną zabezpieczone przed szkodnikami. Zamontowane półki są w odpowiednim kształcie i rozmiarze do pomieszczenia wielu roślin. W modelu tym istnieje możliwość opuszczania i podnoszenia drzwi, w celu kontroli temperatury i wilgotności. Wymiary tej szklarni to 160 x 69 x 49 cm.

Tunel ogrodniczy foliowy Gardetech 18 m2

To także przykład prostszego i tańszego elementu wyposażenia ogrodu. Mamy tutaj przykład sprawdzonego produktu, który zagwarantuje nam dobre warunki do uprawy, bez konieczności budowania stałych, kosztownych konstrukcji. Ta przenośna szklarnia wykonana została z folii rozpiętej na trwałym metalowym ożebrowaniu. Jej dobra jakość zachowuje swoją formę nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Sam metalowy stelaż składa się z 7 żeber odległych od siebie o 100 cm. Wszystkie elementy metalowego stelaża wykonane są z ocynkowanych galwanicznie rurek o średnicy 25mm. Są one odporne na wilgoć, temperatury, odkształcenia i korozję. Całość pokrywa materiał ogrodniczy o gęstości 140g/m2. Ten tunel foliowy o długości 6 m i szerokości 3m wytworzy dla nas powierzchnię upraw 18m2. Wyposażony jest w dwa zapinane na zamki błyskawiczne wejścia, 12 okien wentylacyjnych o wymiarach 35x35cm. Jego dodatkowym atutem jest wysokość 2 metrów, przez co nawet wysokie osoby nie będą musiały się schylać podczas pracy. W zestawie otrzymamy komplet elementów niezbędnych do zbudowania stelaża tunelu. folię do przykrycia tunelu.

Szklarnia ogrodowa ze wzmacnianą aluminiową ramą i podstawą vidaXL

Tym razem mamy do czynienia z produktem z wyższej półki, za który przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 1000 złotych. Jest to przestronna szklarnia o łącznej powierzchni 3,46 m2. Jej wysokiej klasy i wzmocniona konstrukcja jest w stanie chronić rośliny przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak niska temperatura czy szkodniki. Konstrukcja została wykonana z podwójnych paneli z włókna węglowego. Jej dobra izolacja sprawia, że jest odporna na temperatury od -20 ℃ do 70 ℃.. szklarnia stworzona z solidnej, aluminiowej konstrukcji ze stabilną podstawą 4 mocnych profili sprawdzi się w różnych warunkach. Zamontowany w niej system rynienek pozwala na efektywny drenaż, a otwory w dachu na optymalną wentylację. To model niezwykle prosty w montażu. Jego wymiary to 182 x 190 x 195 cm.

Szklarnia aluminiowa na pomidory 250x190x195cm

Jest to kolejny produkt w cenie powyżej 1000 złotych. Mimo oczywistej nazwy szklarnia ta nie musi być wykorzystywana wyłącznie do uprawy pomidorów. Nadaje się do hodowli wielu gatunków warzyw, roślin hodowlanych czy też przetrzymywania kwiatów w chłodniejsze dni. W jej przypadku solidna aluminiowa konstrukcja gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat. Jej szyby wykonane zostały z wielowarstwowego poliwęglanu (PC) o grubości 6 mm. Zamontowane zostały także drzwi przesuwne, zamykany wywietrznik dachowy o grubości szyby 4 mm. To konstrukcja odporna na promieniowanie UV. Jest przeznaczona do pracy w temperaturze od – 25°C do 60°C. Producent na wszelki wypadek zaleca umieszczanie szklarni na solidnych fundamentach, które zagwarantują dobrą izolację termiczną, stabilność konstrukcji czy dodatkową ochronę przed szkodnikami, zwłaszcza gryzoniami. Wymiary tej szklarni to 190 x 250 x 195 cm. Wysokość boczna to z kolei 124 cm. Razem otrzymujemy powierzchnię 4,75m2.

Aluminiowa szklarnia z 1 pomieszczeniem i panelem vidaXL

To również niezwykle ciekawa szklarnia z wyższej półki cenowej. Dzięki wytrzymałej ramie z aluminium i płyt izolacyjnych, wytrzymuje temperatury od -25°C do nawet 60°C. Zaopatrzona została w duże przesuwane drzwi dla łatwego dostępu. Zaopatrzono ją również w dwa okna na dachu dla optymalnej wentylacji. O stabilność dba rama ze stopu aluminium oraz poliwęglanowe panele. Jej wymiary to: 313 x 249 x 213 cm, a powierzchnia gruntu: 8,36 m².

Blumfeldt Greencastle 4K

Bardzo cenionym modelem na rynku jest Blumfeldt Greencastle 4K. To szklarnia, którą zakupimy w cenie powyżej 1500 złotych. Jest to spora szklarnia do hodowli sadzonek i młodych roślin lubiących środowisko tropikalne. Jej stabilna konstrukcja z czworokątną powierzchnią podłogi z lekkich materiałów i stabilnego szkła z tworzywa sztucznego gwarantuje stworzenie bezpiecznych i komfortowych warunku do uprawy roślin. Jest to egzemplarz z wysokimi drzwiami wejściowymi, dwoma praktycznymi klapami wentylacyjnymi i rynną deszczową. Greencastle 4K marki Blumfeldt to bardzo dobre miejsce dla młodych roślin wczesną wiosną. Tworzy ona idealne warunki do wzrostu, kiedy temperatury na zewnątrz są jeszcze za niskie. W jej przypadku poszczególne płyty są wykonane z poliwęglanu o grubości 4 mm. To elementy odporne na wstrząsy i uderzenia, a także promieniowanie UV. Dzięki praktycznej rynnie deszczowej wodę opadową można zgromadzić w beczce i użyć następnie do podlewania roślin.

Szklarnia ogrodowa Garth z rozsuwanymi drzwiami

Na podobnym poziomie cenowym znajduje się ta ceniona szklarnia ogrodowa marki Garth z rozsuwanymi drzwiami. Jest to egzemplarz o wymiarach 311x 190 x 195 cm. Konstrukcja tej szklarni wykonana została z aluminium, przez co może,my liczyć na dobry poziom stabilności i wytrzymałości. Producent zastosował w niej taśmy izolacyjne między ścianami oszklenia. Same ściany wykonane są z mocnego, termoplastycznego poliwęglanu o grubości 4 mm, który jest odporny na uderzenia i wstrząsy. Dzięki dużym drzwiczkom możemy z łatwością wnosić do niej i wynosić większe przedmioty. Zamykane okno wentylacyjne gwarantuje optymalną klimatyzację. Zyskujemy tu blisko 6 m2 powierzchni uprawnej. Osłona jest odporna na promieniowanie UV, temperatury od -25°C do +60 °C.

Szklarnia BIOOGRÓD tunel 130x60x50cm

Szklarnia BIOOGRÓD tunel reprezentuje coraz bardziej popularne produkty na naszym rynku. Mowa tu o małych tunelach, które znajdą swe zastosowanie w przeróżnych miejscach. Jedni stawiają je w ogrodach, na działkach, inni w polu, na balkonie, werandzie, tarasie. Świetnie sprawdzają się także w przydomowym ogródku, na posesji. Niewielkie wymiary sprawiają, że bez problemu powinniśmy znaleźć dla nich miejsce. W tym wypadku mamy do czynienia z wielosezonowym tunelem foliowym o długości 130cm. Jest to bardzo wytrzymała konstrukcja, gdyż zastosowano w niej pomalowane proszkowo profile metalowe oraz folię PE. Tunel posiada bardzo prosty system zamykania, przez co będziemy mieć łatwy dostęp do roślin. Jednocześnie są one skutecznie chronione przed szkodnikami i czynnikami zewnętrznymi.