Sypialnia w stylu skandynawskim

5770305752741472.jpg

Od wielu lat w naszym kraju dużym powodzeniem cieszy się styl skandynawski. Cechuje go z jednej strony schludność i elegancja, a z drugiej względny minimalizm. Dzięki temu mniejszym kosztem można uzyskać ciekawy efekt. Naszym tematem będzie sypialnia w stylu skandynawskim i zasady, według których powinna zostać urządzona.

Styl skandynawski – podstawy

Ten styl dekoracji i urządzania wnętrz rodem ze Skandynawii świetnie sprawdzi się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w dużym domu. Liczy się tu przede wszystkim biel. Charakterystyczne wnętrza są jasne i widne, a taka barwa sprawia, że nawet w okresie mniej słonecznych dni sypialnia będzie wydawać się nam bardziej rozświetlona. Taka biel stanowi bazę, która uzupełniana może być przez kolorowe dodatki. Biel praktycznie zawsze optycznie powiększa i rozjaśnia wnętrza. Taka barwa może być uzupełniana innymi kolorami, zwłaszcza pastelami. Skandynawowie niezwykle cenią sobie bliskość natury, dlatego też najczęściej stawiają na drewniane meble. Ponadto niezwykle istotne są tutaj wyraziste dodatki, łączenie klasyki z nowoczesnością, dużo naturalnego lub sztucznego oświetlenia, a także stawianie na proste formy.

Meble do sypialni

Jeśli zgodnie z wyznacznikami tego stylu zdecydowaliśmy się na biel oraz dużo oświetlenia, to pierwszym z istotnych czynników na naszej drodze będzie wybór mebli, albowiem są one niezbędnym wyposażeniem wnętrza. W sypialni w stylu skandynawskim musimy znaleźć miejsce na sporych rozmiarów i przede wszystkim wygodne łóżko. Ponieważ w ten styl wpisana jest surowość wnętrz, dlatego też możemy się nie tylko decydować na drewniane łóżka, lecz także ich metalowe odpowiedniki. Z kolei konkretne wyposażenie pod postacią mebli winno odznaczać się prostotą i brakiem zbędnych ozdób.

Niezwykle charakterystycznym elementem sypialni obok łóżka są szafki nocne. To funkcjonalne meble, dzięki którym znajdziemy miejsce na drobiazgi, telefon, okulary, a także postawimy na nich lampki nocne. Takie szafki znajdziemy w klasycznej formie z szufladami lub też zbliżonej do stolika. Tutaj też liczy się dla nas prostota i funkcjonalność. Możemy również zdecydować się na szafy, które nie powinny być jednak sporych rozmiarów, a swą kolorystyką jak najlepiej muszą się komponować z estetyką sypialni. Nasza szafa i komoda mają być przede wszystkim pojemne. Często zamiast szaf na ubrania stosuje się specjalne stojaki, które znać możemy choćby ze sklepów odzieżowych – zajmują mniej miejsca, a przy tym są niezwykle użyteczne. Możemy też zdecydować się na osobną garderobę za kotarą, co sprawi, że sypialnia zachowa swoje podstawowe oblicze.

Tkaniny w sypialni

Niezwykle istotnym elementem wpływającym na końcowy efekt aranżacji sypialni w stylu skandynawskim są tkaniny. Poprzez firany, zasłony, pościel możemy ocieplić typowe surowe wnętrze, jakie uzyskujemy przed wypełnieniem sypialni. Narzuta na łóżko, poszewki czy też tekstylne dekoracje okienne to podstawa. Ocieplenie takiej sypialni uzyskamy także poprzez wykorzystanie niewielkich dywaników. Przydadzą się one zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zaraz po przebudzeniu nie będziemy zmuszeni stawiać stóp na zimnej i gołej podłodze.

Skandynawowie wręcz pokochali bawełnę, len i ciepłą wełnę. Tekstylia wykorzystywane w sypialni odznaczają się również stonowaną kolorystyką. W szczególności, jeśli jest ona związana z naturą. Szare odcienie, biel, beż to najpopularniejsze kolory. Nie jest na szczęście powiedziane, że trzeba rezygnować z bardziej żywych barw. Choć tradycyjnie inne kolory i wzory stosowane są jako dodatki, to jednak my możemy postawić na ich większą ilość. W końcu najbardziej znany szwedzki sklep oferuje nam tekstylia w wielu barwach. Dobrze, jeśli będą to poduszki, koce czy dywany, które nadadzą innego klimatu pomieszczeniu.

Oświetlenie

Światło pełni w sypialni niezwykle istotną rolę. I mowa tutaj zarówno o naturalnym, jak i sztucznym oświetleniu. Zazwyczaj w skandynawskim stylu jego klasyczni wielbiciele starają się wykorzystać jak najbardziej światło za dnia – w końcu panują tam krótsze dni niż w naszym kraju. Dlatego też szerokie i duże okna są jak najbardziej wskazane. Połączenie bieli i naturalnego oświetlenia da nam fantastyczny efekt wewnątrz pomieszczenia.

Jak najlepszy dobór lamp jest nam w stanie pomóc w stworzeniu przyjaznego nastroju, sprzyjającego wieczornemu odpoczynkowi. Równie istotne jest tutaj główne źródło światła oraz lampy poboczne. Jako podstawowe oświetlenie możemy wykorzystywać jedynie pojedynczą lampę sufitową. Sporym powodzeniem cieszy się lekka lampa w kształcie kuli. Najpopularniejsze są na tym polu metalowe lub szklane lampy, papierowe abażury o najróżniejszych kształtach. W tym stylu akurat metal i szkło doskonale komponować się będą z drewnianymi meblami oraz naturalną podłogą.

Warto oczywiście pomyśleć o dodatkowych, pobocznych źródłach światła. Zazwyczaj na tym polu stawia się na kinkiety lub lampki nocne. Moc oraz charakter oświetlenia są w tym wypadku uzależnione od tego, do czego chcemy je wykorzystywać – czy ma to być pomoc przy wieczornej lekturze książki, czy może jedynie wprowadzenie odpowiedniego nastroju?

Dekoracje do sypialni

Kiedy zajęliśmy się kolorystyką, wyposażeniem i oświetleniem, to koniecznie musimy pomyśleć nad dekoracjami, których zadaniem będzie podkreślenie charakteru naszej sypialni. Wspomniane wcześniej tekstylia same w sobie mogą pełnić rolę niezwykle istotnych elementów dekoracyjnych. Sporym powodzeniem cieszą się dekoracje ścienne. Obrazy, galeria zdjęć w specjalnej ramce bardzo dobrze komponować się będą z bielą i surowością wnętrza. Na podłodze wykorzystajmy dywany lub wykładziny, które mogą bardziej wyeksponować podłoże. Wprowadźmy też trochę życia do sypialni! Rośliny doniczkowe nawet w miniaturowej formie zmienią oblicze i aurę pomieszczenia.

Podsumowanie

Jeśli marzy nam się prawdziwa sypialnia w stylu skandynawskim, to musimy w niej połączyć kilka istotnych elementów. Biel, surowość, meble z naturalnego drewna, eleganckie tekstylia, dekoracje ścienne i odpowiednie oświetlenie skonfrontowane z prostotą i minimalizmem przyniosą nam jak najlepszy efekt.