Sypialnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

5770305754939057.jpg

W naszym kraju od wielu lat jednym z najchętniej wybieranych w wystroju wnętrz stylów jest ten wywodzący się ze Skandynawii. Cieszy się on popularnością ze względu na prostotę, schludność, ciekawe kompozycje oraz niewysokie związane z nim koszta. Wiele wnętrz zyskuje na takiej stylistyce, a sypialnia w stylu skandynawskim prezentować się będzie wręcz idealnie. Jak zatem urządzić takie pomieszczenie?

Podstawy

Dla każdego z nas sypialnia ma stanowić miejsce komfortowe i funkcjonalne. W przeciwieństwie do salonu nie jest ona przestrzenią rewii mody, dlatego tutaj bardziej liczy się praktyczność od estetyki, choć i o tej zapominać nie możemy. Dlatego idealnie wpasowuje się w ten klimat styl skandynawski. Charakteryzuje się on wybieraniem funkcjonalnych elementów wyposażenia, a większości z nas kojarzy się również z jasnymi barwami. Jest to wręcz polecane do sypialni, gdzie spokojne i kojące kolory mają wpływać na wypoczynek oraz komfort snu. Dlatego też warto pomalować ściany na biały kolor, jasne pastele lub mniej intensywne odcienie szarości, błękitu. Należy wybierać barwy, które nie przytłaczają pomieszczenia, a jednocześnie sprawiają, że staje się ono jaśniejsze, powiększone optycznie.

Naturalne światło

Obok jasnych barw charakterystycznym elementem stylu skandynawskiego jest naturalne światło. Powinniśmy w związku z tym decydować się na wykorzystanie jak największej ilości światła dziennego. Służą temu przede wszystkim większe okna, które pozbawione są przesadnych zdobień tekstylnych pod postacią grubych firanek czy zasłon. W wyniku tego możemy maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne. W wielu domach lub mieszkaniach z zasłon wręcz się rezygnuje całkowicie. O wiele lepiej ze względu na prywatność będzie postawić na rolety, żaluzje, które mogą być przez nas szybko regulowane i dostosowywane do warunków pogodowych.

Łóżko jako centralny punkt

Ponieważ w stylu skandynawskim niezwykle istotna jest wygoda, dlatego rzeczą, na którą powinniśmy przeznaczyć większy budżet, jest łóżko. W klasycznym wydaniu znajduje się ono na samym środku sypialni, dzięki czemu domownicy mają do niego swobodny dostęp z trzech stron. Jeśli tylko warunki metrażowe nam na to pozwalają, to nie powinniśmy oszczędzać także na wymiarach łóżka. Dobrze jest postawić na ciut większy model, co da nam znacznie więcej przestrzeni oraz komfortu. Istotny jest także dobór pościeli oraz elementów dekoracyjnych. Powinny one współgrać kolorystycznie z wystrojem pomieszczenia, dlatego również i tutaj sprawdzają się komplety białe i w pastelowych barwach. Co bardziej odważni mogą wybrać czerwień, czerń, które rozsądnie dawkowane nie będą zaburzać estetyki sypialni. Pamiętajmy także, że obok walorów estetycznych niezwykle ważne są kwestie zdrowotne. Zakup materaca z wyższej półki oczywiście wiązać się będzie z podwyższonymi wydatkami, lecz więcej stref twardości, dostosowywanie się modelu do naszego ciała, funkcje antyalergiczne to tylko korzyści dla zdrowia i komfortu.

Wyposażenie sypialni

Kiedy już pomalowaliśmy sypialnię i zaopatrzyliśmy ją w odpowiednie łóżko, musimy pomyśleć nad dodatkowym wyposażeniem wnętrza. Ważnym elementem jest szafa. Tutaj również nie powinniśmy stawiać na minimalizm, albowiem im jest ona większa, tym lepiej dla nas. Zmieścimy w niej wszelkie potrzebne ubrania. Polecane są w tym względzie proste meble z gładkimi albo przeszklonymi frontami, bądź też całkowicie otwarte. W większych pomieszczeniach można zastanowić się nad wydzieleniem przestrzeni na garderobę. Dzięki temu nie będzie ona zakłócała estetyki i porządku sypialni.

Nasze meble powinny być proste, bez zbędnych ozdób. Ponieważ w styl skandynawski wpisana jest surowość wnętrz, dlatego też przeważają tutaj naturalne materiały: drewno, tekstylia, wiklina, metal. Funkcjonalność łóżka możemy zwiększyć poprzez szafki nocne. Będą się świetnie prezentować po obu stronach, a także stanowić będą miejsce na drobne rzeczy: budzik, telefon, książkę, okulary, lampkę nocną.

Oświetlenie

W sypialni w stylu skandynawskim oświetlenie główne powinny stanowić lampy. W sklepach wnętrzarskich bez trudu znajdziemy modele, które są specjalnie dedykowane do pomieszczeń w tym stylu. W związku z tym możemy znaleźć dla siebie zarówno ekstrawagancki, nieszablonowy klosz, jak i prostą, minimalistyczną oprawę oświetleniową. W zależności od preferencji źródłem światła może być nowoczesna żarówka LED-owa lub też żarnikowa w stylu retro. Nie zapominajmy także o dodatkowym oświetleniu pod postacią wspomnianych wcześniej lampek nocnych. Pomogą one przy wieczornej, nocnej lekturze książki.

Dodatki do sypialni

Skandynawskie dodatki są w stanie udekorować oraz ocieplić wizerunek sypialni. Również i tutaj dominują naturalne materiały, jak drewno, wełna, kamień, metal, wiklina, skóra. Przede wszystkim należy pomyśleć o ścianach i podłodze. Ramki ze zdjęciami, obrazy udekorują gołe ściany i wprowadzą tematyczny klimat. Na tym polu mamy spore możliwości, gdyż poprzez dobór kilku elementów wyposażenia możemy stworzyć tematyczną sypialnię: filmową, muzyczną, podróżniczą. Jeśli chodzi o podłogę, to często w skandynawskich sypialniach spotykane są dywaniki ze skóry, ekoskóry bądź materiałowych odpowiedników. Z dodatków warto pomyśleć także nad materiałowymi koszami, małymi lampionami, produktami w stylu retro.

Wnętrza skandynawskie charakteryzują się czystością i funkcjonalnością. W związku z tym unikajmy w sypialni niepotrzebnych ozdób, pamiątek, bibelotów. Zamiast nich warto stawiać na rzeczy codziennego użytku. Ustawione na półkach książki, lampki będą nie tylko funkcjonalne, lecz też pełnić mogą rolę małego elementu dekoracyjnego.

Jeśli jesteśmy już przy dekoracjach, to nie możemy zapomnieć o pewnym wyznaczniku stylu skandynawskiego, jakim jest naturalna zieleń. Wykorzystywanie w pomieszczeniach kwiatów i roślin doniczkowych jest na porządku dziennym. Takie elementy wyposażenia nie tylko wprowadzą więcej życia do wnętrza sypialni, lecz także dzięki nim nabierze ona domowego i ciepłego charakteru.

Sypialnia w stylu skandynawskim to prostota i minimalizm łączone z dozą elegancji. Dzięki umiejętnemu zestawianiu ze sobą niezbędnych elementów wyposażenia można stworzyć sypialnię marzeń.