Sypialnia w stylu shabby chic – jak wygląda?

5770305753674380.jpg

Jeśli szukasz dla siebie ciekawego sposobu aranżacji sypialni, to być może przypadnie ci do gustu shabby chic. Stanowi on obecnie jeden z najpopularniejszych trendów w urządzaniu wnętrz. Sypialnia w stylu shabby chic będzie niezwykle romantycznym i przyjemnym miejscem. Jak je zatem urządzić?

Czym jest shabby chic?

Jest to styl urządzania wnętrz, który został wymyślony w latach 80. ubiegłego wieku przez projektantkę Rachel Ashwell. Wydała ona liczne książkowe poradniki na temat tego stylu, a także od wielu lat prowadzi sklep, w którym można zakupić różnego typu przedmioty nawiązujące do shabby chic. Jest to bardzo interesujący sposób aranżacji wnętrz, choć wielu osobom na pierwszy rzut oka kojarzy się z czymś zaniedbanym. Jednak są to tylko pozory. Magia tego stylu opiera się na starociach lub przedmiotach stylizowanych na dawne lata. Przepełniony wieloma dodatkami i elementami wyposażenia stwarza jednak pewne zagrożenie. Przy braku kontroli nad obraną koncepcją można z łatwością popaść w nieład i kicz. Jest to styl, który ma w sobie wiele z uroku wiejskich pomieszczeń. Dlatego też czasem jest on mylony z prowansalskim klimatem. Charakteryzują go przede wszystkim bielone meble, postarzana ceramika, staroświeckie ramki na zdjęcia czy też wiele mniejszych dodatków.

Urządzamy sypialnię

Takie wnętrza sypialniane w stylu shabby chic w wielu przypadkach inspirowane są wystrojem francuskich i angielskich siedzib wiejskich. Klasyczna sypialnia jest przede wszystkim romantyczna. Jej centralnym punktem jest drewniane lub żeliwne łóżko. Umieszczona zostaje na niej koronkowa pościel z licznymi poduszkami, a nawet baldachim. W takim pomieszczeniu dominować powinny jasne barwy – warto wybrać biel, beż, pudrowy róż, akwarelowe błękity, ewentualnie inne pastele. Z jednej strony możemy pomyśleć nad takim kolorem farb, a z drugiej strony – zastanowić się nad tapetą w interesujące wzory. Dodatkiem powinny być motywy kwiatowe, które występować będą pod postacią tkanin, poduszek czy też ceramicznych ozdób. Jeśli myślimy nad meblami, to najlepszym rozwiązaniem będą proste i lekkie elementy, które będą komponowały się, wręcz stapiały z wystrojem wnętrza. Jednym z wyznaczników takiego stylu jest kilkukrotne malowanie mebli w taki sposób, aby każda kolejna warstwa była w miarę widoczna. W taki oto sposób można uzyskać efekt podstarzenia, zniszczenia mebli. W przypadku metalowych elementów można nanosić na nie patynę lub rdzę, ewentualnie wykorzystywać papier ścierny do obcierania przedmiotów.

Dekoracje

Sypialnia w stylu shabby chic nie może się obyć bez licznych dodatków. Liczą się tutaj zarówno elementy ścienne, jak i użytkowe. Styl ten odznacza się między innymi licznymi motywami różanymi, starymi koronkami, falbanami i haftami, przez co sypialnia zyskuje bardziej kobiecy charakter. Sprawdzonym dodatkiem do sypialni i nie tylko może być stara porcelana, sztukateria przy obrazach, lustrach. Sypialnia nie może się obyć bez bibelotów – figurki, ramki na zdjęcia, obrazki to często wykorzystywane elementy. Świetnym rozwiązaniem jest także stary zegar ścienny. Jeśli posiadasz pamiątki po babci, to również możesz je wykorzystać!