Sypialnia w stylu Hampton

5770305753395042.jpg

Styl Hampton cieszy się w naszym kraju coraz większym powodzeniem. Jego charakterystyczna łagodność sprawia, że wielu Polaków wybiera go między innymi kosztem skandynawskiej estetyki. Zdecydowanie sypialnia w stylu Hampton będzie miejscem przytulnym, w którym będziemy czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Czym jest styl Hampton?

Jest to trend w urządzaniu wnętrz, który swą nazwę zawdzięcza nadmorskiej miejscowości Hampton znajdującej się na Long Island w Stanach Zjednoczonych. Tworzone w tym stylu wnętrza są przede wszystkim bardzo przytulne, spokojne, a przy tym wyciszające. Styl ten ma wiele wspólnego z urządzaniem wnętrz według estetyki skandynawskiej. Kolorystycznie dominuje w nim przede wszystkim biel oraz sporo odcieni błękitu. Równie często stosuje się wybrane pastele, beże, ecru, brązy, a nawet odcienie szarości i srebra. Uzupełnieniem takiej kolorystyki jest wzornictwo pod postacią krat, pasów oraz mieszanek wzorów geometrycznych i motywów roślinnych. Odznacza się on także naturalnością. Stosowane jest w nim dla przeciwwagi drewno o ciemniejszych barwach, a także wiklina. Jedną z cech charakterystycznych w sypialni czy salonie są lampy z dużymi jasnymi abażurami. W pomieszczeniu koniecznie muszą się znaleźć długie zasłony wykonane z lekkich tkanin z niezwykle eleganckim wykończeniem. Często spotykane są pikowane pufy oraz fotele, duża ilość poduszek czy też świeże kwiaty w wazonach.

Meble w sypialni

Z oczywistych względów najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. To od wyglądu czy wygody zależeć będą zarówno kwestie estetyczne, jak i to, czy będziemy dobrze czuć się w sypialni. Łóżko powinno być nie tylko wygodne, lecz także podkreślać styl panujący we wnętrzu. Dlatego w przypadku sypialni w stylu Hampton trzeba będzie na nie zwróć sporą uwagę. Najlepiej sprawdzi się szerokie łoże małżeńskie. Dobrze, gdyby zostało ono wykonane z drewna i nawiązywało do stylu kolonialnego. Takie łoża odznaczają się solidnością oraz wyjątkowym komfortem, a przy tym nie można zapominać, jak wspaniale prezentuje się we wnętrzu. Oczywiście taki mebel to nie jedyna opcja, na którą możemy postawić. Polecane są także łóżka metalowe, wykonane z wikliny, rattanu. Pamiętajmy, że wszystkie elementy wyposażenia powinny do siebie pasować, wtedy aranżacja w stylu Hampton będzie kompletna.

Do łóżka należy wybrać jak najwięcej dodatków w takiej samej kolorystyce. Duża liczba poduszek, stylowa narzuta, koc, interesujący zestaw pościeli podkreślą klimat sypialni, a także nadadzą jej większej elegancji, ciepła i łagodności.

Gdy już wybraliśmy łóżko, to nie możemy zapominać o pozostałych meblach, które pełnić będą funkcje tak dekoracyjne, jak i użytkowe. Obowiązkowo z każdej strony łóżka znaleźć się powinny szafki nocne. Nie tylko będą one idealną podstawką pod lampki, lecz także schowamy w nich potrzebne nam rzeczy, jak książkę do czytania przed snem, okulary, tablet, telefon, zegarek, budzik. Aranżacja wnętrz w stylu Hampton uprzywilejowuje meble z różnych epok, dlatego możemy stawiać na wymieszanie klasyki z nowoczesnością. Tuż obok wspomnianego stylowego łóżka możemy więc zdecydować się na futurystyczną, awangardową szafkę nocną, szafę na ubrania czy też fotel bądź toaletkę.

Sypialnia w stylu Hampton – ozdoby i dekoracje

Bardzo istotnym elementem w naszej sypialni będą wszelkiego rodzaju ozdoby i dekoracje, których zadaniem będzie podkreślenie stylu Hampton. Styl ten preferuje przede wszystkim motywy marynistyczno-plażowe. Dlatego też często na zdjęciach promocyjnych można znaleźć dekoracje z wykorzystaniem lin okrętowych, muszli czy rozgwiazd. Najprostszym rozwiązaniem będzie powkładanie muszli wraz z piaskiem do szklanych pojemników, które już same w sobie mogą prezentować się intrygująco. W naszej sypialni sprawdzą się w szczególności płócienne i welurowe poduszki, zasłony, klasyczne lampy oraz dodatki w kolorze srebra lub złota, jak choćby ramki, tace, latarenki, dodatki orientalne (zwłaszcza zaczerpnięte z marokańskiego stylu). Niezbędne będą także świeże kwiaty.

Warto pomyśleć o wykorzystaniu jednej ze ścian w celu udekorowania jej motywami morskimi. Zarówno fototapety, malunki, jak i zdjęcia w ramce mogą przedstawiać zwierzęta morskie, podwodny świat, scenki plażowe, nadmorskie. Najlepiej jest jednak pozostać przy galerii obrazków w jednym stylu oraz jednolitej kolorystyce. Warto czerpać ze wspomnianego wcześniej motywu lin okrętowych. Istnieje wiele interesujących produktów czy pomysłów, dzięki którym powiązane ze sobą liny wprowadzą morski klimat do wnętrza sypialni.

Czy musimy się wykosztować?

Wszystko jest uzależnione od naszego pomysłu oraz wykorzystanych materiałów. Nie można zapominać, że w pierwotnej wersji styl Hampton kojarzony jest przede wszystkim ze snobistyczną częścią Stanów Zjednoczonych, gdzie na Long Island żyje wielu przedstawicieli klasy wyższej. Chcąc choć w minimalnym stopniu odtworzyć te wnętrza, w tym sypialnię, musimy jednak trochę zainwestować w swe cztery kąty. Tym bardziej, że naturalność pod postacią drewnianych mebli i dodatków sporo kosztuje.