Sypialnia na poddaszu – jak ją urządzić?

5770305753222633.jpg

Poddasze to w wielu domach miejsce, które zupełnie nie zostaje wykorzystane. Pod pochyłym dachem istnieje przestrzeń, która dawniej aranżowana była jako strych. Dziś praktycznie nikomu nie jest on potrzebny, a wolne miejsce pozostaje. W takim wypadku sypialnia na poddaszu wydaje się najbardziej rozsądnym pomysłem. Jak jednak ją urządzić?

Spełniać marzenia?

Przytulna i zaciszna sypialnia na poddaszu jest marzeniem niejednej osoby. Miejsce to idealnie nadaje się do pełnienia takiej funkcju, albowiem w sypialni spędzać będziemy jedynie noce i poranki, więc nie poniesiemy sporych wydatków na jej urządzenie. Z oczywistych względów problemem w jej urządzeniu bywają skosy, które jednak przy pomysłowości da się także świetnie wykorzystać. Posiadanie sypialni w takim miejscu to gwarancja komfortu oraz większej prywatności. Jest to także idealne rozwiązanie, kiedy w domu zaczyna robić się zbyt tłoczno. Poprzedni pokój można oddać dzieciom na ich sypialnię lub też to dla nich stworzyć przestrzeń tuż pod dachem.

Łóżko

Najbardziej istotny jest dobór łóżka, ponieważ z racji ograniczonej przestrzeni na poddaszu często stanowi ono jedyny oraz największy element wyposażenia. Wybór odpowiedniego mebla oraz miejsca, w którym będzie on stał, uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim ogranicza nas wielkość poddasza oraz jego konstrukcja. Im bardziej pochylony jest dach, tym pomieszczenie staje się mniejsze. Jeśli mamy do czynienia z większymi skosami na poddaszu, to warto pamiętać, aby łóżko ustawić w taki sposób, żeby otrzymać trochę przestrzeni obok niego. Nie ma chyba nic gorszego od przeciskania się do własnego łóżka. Nie powinno ono w dodatku stać w miejscu, w którym skosy są najostrzejsze. Liczy się przede wszystkim nasza wygoda! Obijanie się głową czy rękami o sufit nie należy do przyjemnych. Lepiej jest zrezygnować z wyższego łóżka, kiedy dach nie daje za dużo komfortu. W takich – nieco drastycznych – sytuacjach zamiast łóżka przydać się może po prostu materac.

Niewielkie skosy i przestronne wnętrze to oznaka, iż nie musimy aż tak bardzo ograniczać się w swym wyborze. Zazwyczaj spokojnie na poddaszu zmieścimy łóżko, z którego do tej pory korzystaliśmy, lub takie, które jest przeznaczone do klasycznych sypialni. Kiedy jednak na poddaszu występują znaczne skosy, przez co wysokość pomieszczenia jest obniżona, najlepszym wyborem będzie płaskie łóżko, pozbawione ramy.

Okno

Drugim niezwykle istotnym elementem sypialni na poddaszu jest okno. Modele przeznaczone na dachy mają pewną zaletę, którą warto wykorzystać. Jest nią wpuszczanie do wnętrza o wiele większej ilości naturalnego światła. Poranki w dobrze oświetlonym i słonecznym pokoju będą o wiele przyjemniejsze. Nawet w pochmurne i deszczowe dni sypialnia na poddaszu będzie lepiej oświetlona aniżeli w klasycznej wersji. Takie okno to też dobry pomysł dla romantyków, gdyż w bezchmurne noce można obserwować gwiazdy i to nawet z poziomu samego łóżka. Duże okno dachowe znacznie lepiej się sprawdzi niż kilka małych, gdyż ta druga opcja może być przyczyną wrażenia klaustrofobii w sypialni.

Meble w sypialni

Dobór mebli do sypialni na poddaszu uzależniony jest przede wszystkim od powierzchni pomieszczenia oraz wybranego przez nas łóżka. Wszelkie meble do przechowywania odzieży i innych niezbędnych rzeczy są potrzebne w takim miejscu. W ofercie sklepów znajdziemy zarówno tradycyjne szafy wnękowe, jak i szafy na zamówienie. W przypadku drobnych rzeczy sprawdzą się szafki nocne, w których przechowywać można okulary, telefon, leki czy też inne potrzebne przed snem gadżety. Dla wielu pań niezbędna okazać się może toaletka. Zdecydowanie się na lekką i wąską toaletkę z małą ilością szuflad i niewielkim lustrem wydaje się być najbardziej rozsądnym posunięciem.

Oświetlenie sypialni

Mowa już była o naturalnym świetle. Nadszedł czas na sztuczne oświetlenie, które również będzie funkcjonalne, a także wprowadzi odpowiedni klimat do pomieszczenia. Bardzo pomysłowym, a przy tym praktycznym wyborem będzie zrezygnowanie z oświetlenia sufitowego. Lepiej sprawdzi się delikatne światło, które nie będzie centralnie padać na środek łóżka, lecz tylko jego wezgłowie. Równie dobrze można zdecydować się na kinkiety. Na szafkach nocnych postawmy małe lampki nocne. Prawdziwym hitem w sypialniach na poddaszu są taśmy ledowe. Można je umiejętnie zainstalować przy oknie lub na ścianach, dzięki czemu zyska się niezwykły klimat.

Dodatki

Z dodatkami w sypialni mamy ten sam kłopot, co z meblami. Ich wykorzystanie jest uzależnione od przestrzeni i wolnego miejsca. Lepiej jest zrezygnować z czegoś drobnego, takiego jak wazoniki, figurki, gdyż nie będą one praktyczne. Wiele osób ceni sobie elektronikę w sypialni. Zakup kina domowego wraz z telewizorem zawieszonym na jednej ze ścian to okazja do stworzenia sobie przytulnej sali kinowej. Dodatków nie umieścimy na skośnym suficie, jednak dwie przeciwległe i proste ściany mogą być świetnym miejscem na obrazy lub ramki ze zdjęciami.

Usprawnienia

Korzystanie z takiej sypialni na poddaszu może wiązać się z kilkoma niedogodnościami. Przede wszystkim będziemy bardziej podatni na działanie warunków atmosferycznych. W okresie zimowym bez odpowiedniego ocieplenia dachu wewnątrz może być całkiem chłodno. Z kolei latem nagrzany dach działać będzie niczym sauna lub piekarnik. Dobrze jest wtedy pomyśleć o klimatyzacji. Wyciszenie również odgrywa niemałą rolę. Opady deszczu czy chodzące po dachu ptaki oznaczać mogą nieprzespane noce. Na całe szczęście istnieje sporo materiałów i rozwiązań, które takie problemy niwelują.