Sypialnia gościnna – prosto i przytulnie

5770305755330835.jpg

Kiedy odwiedzają nas goście, którzy będą nocować, posiadanie w domu osobnego pokoju, który moglibyśmy im udostępnić, jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem. Sypialnia gościnna powinna być urządzona przytulnie i ze smakiem. Nie warto jednak decydować się w takim pomieszczeniu na skomplikowane aranżacje. Jak więc urządzić ją prosto i niedużym kosztem?

Mało miejsca to nie ograniczenie

Jedyne niezagospodarowane pomieszczenie w domu jest tak małe, że wydaje się, że nie nadaje się na sypialnię? Pozory mylą! Goście, którzy będą u nas nocować, nie oczekują komfortu jak z wielogwiazdkowego hotelu. Wystarczy im więc proste łóżko, które nie musi być też bardzo duże. Przysunięte do jednej ze ścian i wzbogacone o kilka miękkich poduszek będzie idealnym miejscem wypoczynku. Poza nim w sypialni powinna znajdować się szafka nocna, komoda lub mała szafa.

Strych

Poddasze jest przestrzenią trudną do aranżacji. Kłopotliwe bywają skosy, belki, niewielki metraż. Jest to jednak idealne miejsce na to, by powstała tam sypialnia gościnna. Spokojnie zmieści się tam nawet małżeńskie łoże i dwie szafki nocne. Strych mógłby być nieprzyjazny podczas przebywania tam na co dzień, ale gościom na pewno nie będzie przeszkadzał niski sufit.

Dekoracje nad łóżkiem

Sypialnia dla gości nie jest pokojem, w którym dodatki odgrywają istotną rolę. Warto jednak wprowadzić kilka z nich do wnętrza. Dzięki temu będzie to miejsce o wiele przytulniejsze i nasi goście chętnie będą do nas wracać. Żeby nie zagracać pomieszczenia, dekoracje warto umieścić na ścianie, tuż nad wezgłowiem łóżka. Dodadzą charakteru, a nasz portfel na tym nie ucierpi.

Kontrastujące elementy

Dekoracyjność i ciekawy klimat osiągniemy także poprzez zestawienie ze sobą elementów w kontrastujących kolorach. W gościnnej sypialni szczegóły ograniczamy z reguły do minimum, więc ozdobą mogą być na przykład ciemne ramy łóżka, które w zestawieniu z jasną pościelą i białymi ścianami będą pięknie podkreślać wyjątkowość wnętrza. Warto eksperymentować z jasnymi i ciemnymi kolorami. Goście będą zachwyceni!

Neutralna paleta kolorów

Jeżeli odważne zestawienia kolorystyczne nas nie przekonują, dobrze jest wybrać barwy neutralne. Beże, brązy, szarości oraz biel będą rozwiązaniem idealnym. Niezależnie od tego, kto nas będzie odwiedzał, sypialnia zaaranżowana przy pomocy takich kolorów na pewno przypadnie im do gustu. Bardzo łatwo jest też ją wyposażyć i zmieniać ewentualne dekoracje.

Wzory – tak czy nie?

Czy wzory w sypialni gościnnej to dobry pomysł? Trudno rozstrzygnąć. Nie każdy nas odwiedzający lubi takie rozwiązania, a co odważniejsze desenie mogą wręcz się nie podobać. Jeśli jednak znamy swoich bliskich, a przy tym wzorzyste materiały są czymś, za czym przepadamy, śmiało je wykorzystujmy! Warto jednak pamiętać, by ograniczyć wtedy ilość kolorów. Dwa lub trzy będą wystarczające.

Galeria sztuki

Czymś, co w wyjątkowy sposób sprawi, że sypialnia gościnna będzie miejscem przytulnym, jest sztuka. Nie trzeba oczywiście wykosztowywać się i zdobywać cenne obrazy znanych malarzy. Kilka fotografii w dużym formacie lub dzieła ulicznych artystów będą idealne do zawieszenia na ścianie. Goście z pewnością docenią ten ciekawy akcent.

Sypialnia dla gości nie jest miejscem trudnym do zaaranżowania. Nawet niewielkim kosztem można stworzyć wnętrze, w którym każdy będzie z przyjemnością odpoczywał. Wystarczy pamiętać jedynie o paru detalach.