Styl włoski w łazience – jak będzie wyglądać?

Please select a featured image for your post

Coraz większym powodzeniem w naszym kraju cieszy się styl włoski. Stanowi on ciekawą alternatywę dla popularnych trendów, które są lansowane przez największe sklepy meblowe. Czym jest taki styl i co najważniejsze – jak będzie się prezentował w naszej łazience?

Czym jest styl włoski?

Ten styl pochodzący prosto ze słonecznej Italii ma w sobie kilka nut eklektyzmu, albowiem lubi mieszać ze sobą wiele odmiennych elementów. Łazienka w takim stylu stanowić może dla nas wyrafinowane, a przy tym przestronne wnętrze, które łączy w sobie klasykę ze współczesnymi trendami. W tej stylistyce charakterystycznymi kolorami są: odcienie szarości, grafitu, turkusu, fioletu oraz błękitu. Cenione do tego są w głównej mierze gładkie i proste materiały, pozbawione deseni. Dzięki umiejętnemu połączeniu elementów dekoracyjnych z wyposażeniem łazienki może ona zyskać ponadczasowy i niepowtarzalny charakter.

Urządzamy łazienkę

W łazienkach w stylu włoskim często możemy się zetknąć z motywem naturalnych barw ziemi. Właściciele takich pomieszczeń decydują się z reguły na wykorzystanie bieli, beżu, szarości, a także sięgają po brązy i czernie. Takie barwy można o wiele łatwiej sobą zestawić, w wyniku czego możemy otrzymać całkiem miłą dla oka kompozycję. Bardzo ważnym elementem, wręcz wyróżnikiem tego pomieszczenia będą ściany. Dobrze sprawdzają się proste i nagie wersje, które są następnie wykładane naturalnym kamieniem, ewentualnie glazurą w jasnej barwie.

Większość osób jednak z racji dostępności, łatwości i ceny decyduje się na płytki. W klasycznej włoskiej formie powinny być one duże, a także wyróżniać się blaskiem. Takie ceramiczne elementy mają za zadanie nawiązywać do tradycyjnych włoskich pałaców, które są jednym ze źródeł tego stylu. Wiele osób, chcąc wprowadzić do wnętrza więcej elegancji i wyszukanego stylu, decyduje się na wzory płytek imitujące marmur. Istotne jest także to, że łazienka we włoskim stylu to płytki znajdujące się zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Możemy je także przeplatać w niektórych miejscach mozaikowym gresem, dzięki czemu dodamy wnętrzu artyzmu oraz oryginalności.

Wyposażenie

Podobnie jak w wielu stylach inspirowanych dawnymi czasami – industrialnym, paryskim – również i tutaj charakterystycznym elementem wyposażenia łazienki jest wanna w wersji wolnostojącej. W pałacach czy też bogatych rezydencjach włoskich królowały niegdyś masywne modele, tworzone najczęściej z żeliwa, stali. Jeśli nie lubimy jednak uczucia zimnego metalu, to możemy zastąpić go akrylem. Nasza wanna będzie w takim wypadku centralnym punktem pomieszczenia. Kiedy jednak nie mamy miejsca na wannę lub po prostu preferujemy prysznic, to proponujemy w takim wypadku wybór takiej kabiny, która wraz z designerską baterią prysznicową będzie przyciągać wzrok oraz nawiązywać do stylu retro. Jak już zostało to wspomniane, styl włoski ma w sobie coś z eklektyczności. W związku z tym do jasnego pomieszczenia najlepiej pasować będą ciemne, drewniane mebli, które swą barwą mogą idealnie kontrastować z płytkami oraz wanną. Pomyślmy także nad wykonaniem przy umywalce lub w rogu łazienki niewielkiej toaletki. Obowiązkowo oczywiście niezbędne jest większe lustro oraz świeże kwiaty w wazonie.