Styl marynistyczny w łazience – co jest nam potrzebne?

Please select a featured image for your post

Wiele osób uwielbia morskie klimaty i krajobrazy. Kojarzą się one z beztroską, latem i słońcem. Dlatego też często staramy się odtworzyć tę atmosferę we wnętrzu łazienki. Wydaje się ona idealnym miejscem na takie eksperymenty. Pytaniem jest jednak to, jak styl marynistyczny odnajdzie się w łazience?

Czym jest styl marynistyczny?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to styl, który nawiązuje do morskich klimatów. Dlatego charakteryzują go jasne, błękitne barwy, elementy wyposażenia związane z dnem morskim, pracą rybaków, marynarzy. W jego przypadku niezwykle istotna jest jednak spójność i konsekwencja, gdyż nie tylko musimy zadbać o typową kolorystykę, lecz też stosowne dodatki i wszelkie detale. W stylu tym dominują motywy ze świata podwodnego, dlatego też na zdjęciach prezentowane są ryby, muszle, rozgwiazdy czy liczne motywy związane z żeglugą. Często stawia się na naturalne materiały: ceramikę, drewno, płótno, tekstylia. Rekomendowany jest wybór także naturalnych ozdób. Zbyt wiele plastiku czy silikonu może wprowadzić do wnętrza wrażenie tandety. Równie istotna jest gra kolorów.

Kolorystyka

W klasycznym stylu marynistycznym najczęściej zetkniemy się z łagodną kolorystyką. Wiele osób decyduje się poprzez dobór barw i dodatków na odtworzenie typowego klimatu i krajobrazu morza w słoneczne dni. Gdybyśmy postawili na ciemniejsze kolory, to łazienka bardziej przypominałaby nam morze, ocean podczas sztormu, brzydkiej pogody. Dlatego też w takich pomieszczeniach królują w głównej mierze odcienie kojarzące się z piaszczystą lub kamienistą plażą i spokojnym morzem. Warto wobec tego stawiać na biel, jasne odcienie szarości, barwy piasku. Oczywiście dominującym kolorem w takim wnętrzu powinien być niebieskie. To on jest jednym z wyznaczników marynistycznym stylu. W naszym wnętrzu najciekawiej będzie prezentować się połączenie bieli z błękitem. Popularne są zwłaszcza pasy, które kojarzyć się mogą z kamuflażem rodem z marynarki lub odzieżą marynarską, także z mody codziennej lat 50. i 60.

Morskie akcenty

Jeśli chcemy stworzyć wyjątkowy klimat i nastrój w pomieszczeniu, to musimy nastawić się na kupno kilku istotnych elementów wyposażenia oraz dodatków. Obok wspomnianych wyżej motywów kolorystycznych istotne są wszelkie szczegóły. Bardzo dużym powodzeniem cieszy się wykorzystywanie płytek łazienkowych. W kolorze bieli, błękitu, a nawet z morskimi motywami dostępne są w niejednym sklepie wnętrzarskim. Dzięki temu bez trudu powinniśmy znaleźć płytki z dekoracjami w kształcie okrętów, morskich fal czy z postaciami zwierząt morskich. Z pewnością te ostatnie przypadną do gustu najmłodszym użytkownikom łazienki. Jeśli wykorzystamy je nad wanną lub zabudujemy nimi kabinę prysznicową, to wyglądać będą one niczym zanurzone w podmorskim świecie. Jeżeli jednak nie przepadamy za bardzo za ceramiką, to niezwykle dobrym wyjściem będzie skorzystanie z wodoodpornej tapety. Tutaj mamy jeszcze większe pole do popisu, gdyż znalezienie takiej nawiązującej do morskiego klimatu nie będzie żadnym problemem.

Drewno

Jednym z często wykorzystywanych w marynistycznym stylu elementów wyposażenia oraz materiałów jest drewno. Kojarzy się ono między innymi z dawnymi okrętami czy też drzewami na piaszczystych plażach na Karaibach. Spotykane jest ono najczęściej pod postacią mebli łazienkowych. Warto w tym względzie zdecydować się na szafki i półki tworzone z egzotycznych gatunków. Będą one najlepiej nadawać się do wilgotnego pomieszczenia, o zmiennych temperaturach. W zależności od preferencji czy kolorystyki łazienki takie meble mogą pozostać w naturalnej postaci materiału lub zostać pobielone. Drewno możemy wykorzystać także w zupełnie inaczej. Znajdziemy bez trudu sporo dodatków i akcesoriów. Możemy pokusić się o drewniana podłogę, która odpowiednio zabezpieczona będzie znakomicie prezentować się we wnętrzu. Wielkim hitem ostatnich kilku sezonów są też drewniane wanny. To modele z egzotycznego drewna tworzone na specjalne zamówienie. Choć kosztują całkiem sporo, to jednak rewelacyjnie prezentują się w łazience, a przy tym zapewniają wiele komfortu oraz długo zachowują ciepło wody.

Świetnym, a do tego tańszym zamiennikiem drewna może być wiklina. Bez trudu znajdziemy wykonane z tego materiału meble bądź kosze na pranie. Wiklina będzie odporna na działanie wilgoci, a przy tym możemy ją samodzielnie pomalować na ulubione kolory.

Prysznic

Mowa była o wannie, lecz nie każdy ma na nią miejsce lub też preferuje prysznic. Jeśli chcemy zaaranżować go lub wkomponować do morskiej łazienki, to nie będzie to dla nas trudne zadanie. Styl marynistyczny może zostać łatwo stworzony i uzupełniony np. poprzez zasłonę prysznicową w morskim klimacie. Kabina prysznicowa z kolei może posiadać drzwi – szklane, plastikowe – w niebieskim odcieniu. Podobnie wygląda sprawa z płytkami wewnątrz kabiny. Warto wybrać takie, które kojarzyć się nam będą z plażą, wakacjami i ciepłym morzem.

Oświetlenie

Przy wyborze łazienki o białej i błękitnej kolorystyce warto pomyśleć nad oświetleniem, które będzie najlepiej do niej pasować. W stylu marynistycznym nie spotkamy się akurat ze stricte wyznaczonym kanonem oświetlenia. Możemy w związku z tym wybrać zarówno lampy LED o białej barwie, jak i klasyczne oświetlenie żarówkowe. Warto jednak wybrać takie, które wprowadzi przyjemny klimat w łazience bądź podkreśli jej unikalność. Ciekawym pomysłem mogą być dekoracyjne oprawy i lampy swym wyglądem przypominające morskie latarnie.

Dodatki

W stylu marynistycznym ogromną role odgrywają wszelkiego rodzaju dodatki. Możemy zakupić je w wielu sklepach internetowych lub też wykonać samodzielnie. Jeśli posiadamy wolne miejsce na półce, to świetnym wyjściem będzie umiejscowienie na niej małego modelu żaglówki lub łodzi rybackiej. Wybierasz się na wakacje nad morze? Przywieź ze sobą trochę piasku! Możesz nim wypełnić szklaną butelkę lub słoik, które świetnie prezentować się będą jako dekoracja łazienki. Sporym powodzeniem cieszy się trochę ekstrawagancka dekoracja, jaką jest sieć rybacka. Można ją zawiesić na suficie, nad wanną. Z pewnością będzie jednym z najważniejszych punktów marynistycznej łazienki. Na podobnej zasadzie działa koło sterowe. Jeśli chcemy jednak trochę zaoszczędzić, to wybór obrazu, zdjęcia w ramce z motywem morskim również będzie dobrym posunięciem. Nie zapominajmy o drobnych produktach. Kubek na szczoteczki, mydelniczka, dozownik na mydło w morskim klimacie z pewnością będą ciekawym uzupełnieniem całej aranżacji.

Żywa łazienka!

Ponieważ morze to także życie, dlatego warto również i je wprowadzić do wnętrza swej łazienki. Idealnie na tym polu prezentować się będą rośliny doniczkowe. Wystarczą zaledwie 2 lub 3 takie rośliny, aby pomieszczenia nabrało więcej życia i przyjemnej atmosfery. W Stanach Zjednoczonych styl marynistyczny bywa z kolei podkreślany poprzez akwarium w środku łazienki! To dopiero ekstrawagancja!