Styl marokański w salonie

5770305753235001.png

Wiele osób zafascynowanych kulturą i architekturą Orientu stara się wprowadzić jego elementy do wnętrza swego domu lub mieszkania. Bardzo dobrym tego przykładem, o którym będzie dzisiejszy artykuł, jest styl marokański. Odznaczający się przepychem i wielobarwnością idealnie sprawdzi się w salonie.

Czym jest styl marokański?

Styl ten oczywiście związany jest z niezwykle oryginalną kulturą Maroka. Charakteryzuje się przede wszystkim bogatym wzornictwem oraz przepychem. Bardzo ważne jest stosowanie w nim naturalnych surowców. Klasyczne wnętrza marokańskie to miejsca niezwykle strojne i kolorowe, w których to można pokusić się o sporo fantazji i oryginalności. Z tym stylem wiąże się często zestawienie ze sobą różnych, nawet pozornie niepasujących wzorów, kolorów. Dla Marokańczyków salon nie może się obyć bez bogato zdobionych mebli, ceramicznych i szkliwionych dodatków, kolorowej mozaiki, kutych elementów. Jednym z wyznaczników tego stylu są ażurowe przesłony, ręcznie malowane płytki, produkty z naturalnych materiałów. Wiele osób przez to decyduje się na soczyste barwy, wydłużone kształty, bogatą ornamentykę czy też mozaiki. Niejednokrotnie mieszane są ze sobą ciepłe kolory i stonowane odcienie błękitu lub też piasku pustyni.

Kraj, z którego pochodzi ten styl, znany jest głównie z oryginalnej ceramiki. Na typowych ulicach czy w marokańskich domach bez trudu odnajdziemy takie elementy – to one właśnie zachwycają turystów, a także inspirują wielu projektantów z całego świata. Wspomniane wcześniej charakterystyczne elementy i motywy nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego wyglądu.

Urządzamy salon

Salon w marokańskim stylu kojarzy się nam z dalekimi wyprawami, orientalnym klimatem oraz niesamowitą paletą barw. Najlepiej jest postawić na pomieszczenie pełne wyjątkowych kolorów, wzorów oraz faktur, które będzie odzwierciedlać zarówno nasze fantazje, jak i pogodę ducha. Niezbędnym elementem wystroju okien będą kolorowe zasłony. Dobrze, jeśli będą innej barwy niż tkaniny na kanapie. Ona z kolei powinna posiadać wielobarwne narzuty, koce, a także jak największą ilość poduszek. W wielu krajach arabskich charakterystycznym elementem salonu są właśnie poduszki.

Podłoga powinna być równie oryginalna i wzorzysta. Bardzo częstym rozwiązaniem są ciekawe kafelki z fantazyjnymi kształtami. Wiele osób jednak woli tradycyjne orientalne dywany. Wzory marokańskie to niezwykle popularny trend w nowoczesnym wzornictwie dywanowym. Często stosowana jest tzw. marokańska koniczyna, która wprowadza interesujący deseń do salonu. Takie dywany dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, jak choćby taupe i sand, a przy tym najczęściej w całości są wykonane z wełny, co zwiększa ich miękkość oraz jakość.

W marokańskich salonach w przypadku ścian dominują jasne kolory, natomiast wśród dodatków i elementów wyposażenia pożądane są żywe barwy. Dlatego też częstym widokiem są białe ściany i niezwykle barwne dodatki, które tworzą interesującą dla oka całość. O charakterze tego stylu oraz samego salonu świadczyć będą przede wszystkim ozdoby. Orientalne dekoracje sprawią, że pomieszczenia nabierze niezwykłego klimatu i niczym magnes będzie przyciągać naszą uwagę. Im więcej ciekawych i oryginalnych dekoracji – tym lepiej. Półki i meble w salonie nie mogą pozostawać puste!

W przypadku mebli sprawdzają się najlepiej wersje drewniane, które mogą być zabytkowe lub specjalnie postarzane. Malutki stolik kawowy przy kanapie będzie wręcz żywcem przeniesiony z krajów arabskich – to właśnie na nim podawana jest kawa, herbata lub palona shisha. Do stolika przyda się również srebrna taca. Zamiast krzeseł dobrze jest wybrać pufy, zwłaszcza te, które posiadają orientalne wzory. Marokańskie lampiony i świeczniki w pełni oddadzą klimat tego miejsca.