Salon w stylu eklektycznym

5770305753031838.jpg

Coraz większym powodzeniem w naszych domach i mieszkaniach cieszy się styl eklektyczny. Zrywa on poniekąd z wieloma konwencjami i daje nam większe poczucie swobody przy aranżacji wnętrza. Sprawdźmy, jak może wyglądać salon w stylu eklektycznym.

Czym jest eklektyzm?

Eklektyzm to nowy styl lub raczej trend w aranżacji wnętrz, który polega przede wszystkim na łączeniu różnych i często zupełnie odmiennych od siebie stylów. Jest on popularny z tego powodu, że daje nam całkiem sporą swobodę aranżacyjną. Musimy jednak pamiętać, że w jego przypadku mimo dużej dowolności liczy się wyczucie i intuicja. Nie możemy zestawiać ze sobą dwóch kompletnie sprzecznych rzeczy, gdyż wtedy zaburzymy estetykę i harmonię w naszym salonie. Eklektyzm bardzo dobrze sprawdza się w aranżacji gotowych wnętrz. Dlatego jest on polecany osobom, które wynajmują od kogoś dom czy mieszkanie lub też lubią częściej niż zwykle odmieniać wygląd swego salonu. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy okazję zmienić kilka elementów w swym salonie, bez potrzeby całkowitej jego metamorfozy. Najlepiej w salonie w tym wypadku prezentuje się zestawienie ze sobą starszych i klasycznych elementów z ich nowoczesnymi odpowiednikami lub dodatkami. Oczywiście panuje tutaj spora dowolność, dlatego nie mamy z góry narzuconych żadnych reguł. Styl ten pomaga nam łączyć meble i dodatki z pozoru nie pasujące do siebie.

Zacznijmy od podstaw

Choć styl eklektyczny w salonie będzie wyróżniać się przede wszystkim meblami i dodatkami, to jednak nie możemy zapominać o podstawowej bazie. Najczęściej wobec tego stosuje się jasne kolory, jak biel i beż, do których to o wiele łatwiej jest dobrać meble i pozostałe elementy wyposażenia. Same meble nie powinny dominować nad całością. W przypadku podłogi najlepiej sprawdza się drewno – parkiet lub panele charakteryzują się naturalnością, z którą możemy kojarzyć klasykę i nowoczesność. Nasze okna w salonie powinny być pozbawione większej ilości tekstyliów. Decydujmy się raczej na delikatne firanki bez zasłon. Jeśli jednak zależy nam na większej prywatności, to pomyślmy o czymś szerszym i o większej gramaturze.

Meble

Kiedy myślimy o mieszaniu ze sobą czegoś starszego z nowoczesnym, to mamy na myśli przede wszystkim meble. To one nadają charakteru pomieszczeniu oraz decydują o jego funkcjonalności. W zależności od wielkości naszego salonu będziemy mieć większe lub mniejsze pole do popisu. Wystarczy tylko pomyśleć, jak spore wrażenie może robić nowa kanapa lub fotel na tle starej meblościanki! Właściwie trudno tutaj o podsyłanie konkretnych pomysłów, albowiem wszelkich kompozycji znajdziemy całe mnóstwo. Nasz stolik kawowy może być zarówno w wersji drewniano-szklanej, jak i wyciągnięty wprost z antykwariatu. Tak samo ma się sprawa foteli – mogą pochodzić z salonu meblowego, zostać zakupione w wersji wiklinowej u lokalnych artystów czy też odziedziczone po babci. Podobnie wyglądać będzie kwestia mebli z palet. Świetnie prezentować się mogą stoliki, kanapy z palet stylizowane na dawne lata, które w salonie dzielić będą miejsce z ogromnym telewizorem na ścianie czy zestawem kina domowego. Jeśli mamy spory salon, w którym urządzamy także jadalnię dla siebie i gości, to zyskujemy dodatkowy atut i miejsce do eksperymentów. Pamiętajmy jednak, aby nie wymieniać wszystkich mebli na nowe, gdyż w eklektyzmie będzie to jedynie marnotrawstwo. Jeśli posiadamy zniszczone meble, oddajmy je do renowacji. Rozsądnym posunięciem z naszej strony może być nadanie im zupełnie nowych obić – idealnie wtedy wpasują się w naszą wizję zróżnicowanego pomieszczenia. Bardzo bezpiecznym podejściem jest wybór dwóch takich samych produktów. Dwie małe komody, fotele, krzesła będą lepiej komponować się ze sobą i wzajemnie uzupełniać.

Dodatki

Jak już zostało wcześniej wspomniane, obok mebli ogromną rolę w salonie w stylu eklektycznym pełnią wszelkiego typu dodatki. Zacznijmy od czegoś podstawowego – ozdoby ścienne. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się bardzo dobrze stare obrazy lub też stylizowane na takie poprzez drewniane ramy. W odwrotną stronę – w klasycznym wnętrzu możemy postawić na trochę fantazji poprzez fototapetę lub zdjęcia na ścianie. Spójrzmy na podłogę. Możemy zostawić ją w czystej postaci, ale także zastosować ciekawą wykładzinę, dywan. Wszystko uzależnione jest od naszych indywidualnych preferencji. Pomyśl o poszewkach, narzutach lub kocach. Jeśli wybierasz białe meble, to skonfrontuj je z barwnymi dodatkami. Wybieraj zarówno jednolite, jak i wzorzyste tkaniny. Mogą być one geometryczne, kwiatowe. Dobrze przy tym, jeśli będą różnić się między sobą fakturą. W salonie warto porozmieszczać wazony, figurki, pamiątki przywiezione z bliższych lub dalszych podróży. Świetnie sprawdzą się świeczniki czy też kominy zapachowe, które wprowadzą ciekawy klimat po zmierzchu.

Oświetlenie

Salon jest znakomitym polem do manewru, jeśli chodzi o oświetlenie. Możemy w eklektyce w zależności od głównego nurtu wybrać coś klasycznego lub zupełnie nowego. W przypadku nowszych mebli mogą one zostać bardzo dobrze zestawione z żyrandolem, zabytkowymi kinkietami, staroświeckimi lampkami biurkowymi. Odważnym, lecz sprawdzonym pomysłem może być umieszczenie taśm i świateł LED-owych w pomieszczeniu pełnym naturalnego drewna. Może to dać wręcz piorunujący efekt. Zdecydowanie mniejsze lub większe elementy światła staną się dopełnieniem końcowego efektu, który osiągniemy w naszym salonie.

Zieleń

Ostatnią rzeczą, o której możemy pomyśleć w naszym salonie w stylu eklektycznym, jest zieleń. Nie chodzi tu jednak o same akcenty tej barwy, lecz prawdziwą zieleń, jaką oferują nam rośliny. Zarówno tradycyjne gatunki doniczkowe, jak i kwiaty cięte nadadzą naszemu salonowi więcej życia oraz wprowadzą w nim bardziej bujną kolorystykę. Dlaczego nasz salon miałby być nudnym miejscem?

Salon w stylu eklektycznym to znakomity pomysł dla każdej odważnej i pomysłowej osoby. Nie tylko da nam on więcej pola do popisu, lecz dzięki cechom tego stylu możemy w niedługim czasie dokonywać mniejszych lub większych zmian bez konieczności całkowitej wymiany wyposażenia.