Salon w stylu kolonialnym – powrót do XIX wieku

5770305753316600.jpg

Dużym powodzeniem cieszy się sięganie po style aranżacji, które kojarzą nam się z przełomem XIX i XX wieku. Jednym z takich stylów, które cieszyły się uznaniem i dzisiaj wracają do łask, jest ten nawiązujący do kolonializmu. Niewątpliwe nasz salon w stylu kolonialnym będzie prawdziwą ozdobą domu lub mieszkania.

Czym jest styl kolonialny?

Styl kolonialny to rodzaj aranżacji wnętrz, który łączy w sobie egzotykę i klasyczny wystrój wnętrz. Typowe pomieszczenia w takiej stylistyce są eleganckie, wygodne i naturalne. Sam styl narodził się w XIX wieku w Afryce i Azji, gdzie przebywało wielu oficerów i przedstawicieli arystokracji brytyjskiej. Łączyli oni w sobie elementy tradycyjnie angielskie z nutami orientalnymi i afrykańskimi. Choć sam kolonializm jest krytycznie postrzegany, to jednak pozostały po nim styl cieszy się sporym powodzeniem. Jednym z jego wyznaczników jest stosowanie naturalnych materiałów; dużą rolę odgrywa zwłaszcza drewno egzotyczne, rattan oraz bambus. Styl kolonialny jest wyraźny i charakterystyczny. Jest on w głównej mierze przeznaczony dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań w aranżacji wnętrz, choć również miłośnicy eksperymentów znajdą w nim sporo inspiracji.

Kolorystyka

Kolory w salonie powinny nawiązywać do XIX-wiecznych domów Europejczyków, które stawiali oni w tropikalnych krajach. Muszą być przede wszystkim stonowane i eleganckie. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie delikatnego beżu i barwy piasku, które konfrontowane są z brązem. Wprowadza to nie tylko interesujący klimat do wnętrza, lecz też wyciszenie. Jasne i naturalne kolory są świetną bazą; wszelkie ewentualne zmiany, które chcielibyśmy w przyszłości wprowadzić w salonie, będą z nimi współgrać. Do wnętrz w stylu kolonialnym pasują zwłaszcza kolory ziemi i to tyczy się nie tylko barwy ścian, lecz też dodatków i elementów wyposażenia. Takie kolory bardzo dobrze pasują do ciemnych, drewnianych mebli, a przy tym podkreślają naturalność naszej aranżacji. Zamiast farby możemy wybrać też tapetę, najlepiej w motywy roślinne. Jeśli chcemy w całości urządzić salon w stylu kolonialnym, to dobrze jest zachować harmonię między kolorem ścian oraz podłogi. Do ciemnych mebli najbardziej pasować będą odcienie bordo lub zieleni, pomarańcz lub słoneczna żółć. Dobrze jest się zdecydować na wariant kontrastujący, czyli przy ciemniejszych kolorach ścian i mebli wybierajmy jaśniejsze podłogi lub na odwrót.

Meble

Meble w stylu kolonialnym powinny być oczywiście naturalne i tworzone z egzotycznych gatunków drewna. W ten oto sposób nawiązuje się do tradycji kolonialnych domów z XIX wieku. Klasyczne meble w tym zakresie są masywne, w ciemnych barwach. Dobrze jest stawiać wyłącznie na funkcjonalne egzemplarze, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego natłoku. W przypadku drewna egzotycznego warto szukać takich gatunków jak tek, mahoń, palisander czy też akacja azjatycka. W wielu przypadkach stawia się albo na meble specjalnie postarzane, które dodatkowo są zdobione motywami inspirowanymi sztuką orientalną, lub też wybiera się masywne antyki, które jednak mogą sporo kosztować. W salonie idealnie sprawdzają się komody z wieloma szufladkami, masywne biurka, specjalnie przeszklone biblioteczki, stoliki kawowe bądź masywne stoły, o ile salon ma pełnić też rolę jadalni.

Dodatki w salonie

Typowy salon w stylu kolonialnym nie może obyć się bez różnego typu dodatków. W tym względzie często polecane są pamiątki z dalekich podróży, którymi mogą być figurki bądź naczynia. Pozostając w zgodzie z ekologią, dobrze jest wybrać produkty imitujące prawdziwą skórę lub trofea myśliwskie. Nie można zapominać o tkaninach, którymi mogą być lekkie firany w połączeniu z obszernymi zasłonami lub też interesujący dywan.