Salon – klasyczne miejsce spotkań

5770305752935827.jpg

Od samego początku salon został pomyślany jako miejsce do spotkań. To tutaj od wieków w ważnych miejscach zapadały niezwykle istotne decyzje, odbywały się spotkania literackie. Obecnie również pełni on podobną rolę. Warto wiedzieć, co przyda nam się, aby jak najlepiej ugościć u siebie rodzinę lub znajomych.

Nie da się ukryć, że salon pełni najczęściej reprezentatywną rolę w domu, dlatego też to właśnie w tym miejscu staramy się pokazać swe bogactwo czy też dobry gust i styl. W związku z tym niezwykle istotne jest stworzenie takiego pomieszczenia, które będzie robiło spore wrażenie, a z drugiej strony nie będzie razić przepychem. Przez lata panowało przekonanie, że trzeba upychać w każdym kącie meble, aby uzyskać jak najwięcej wolnej przestrzeni w centrum salonu. Obecnie jednak odchodzi się od takiego mniemania i stawia na fotele, stoliki kawowe, które mają pełnić rolę centralnego punktu.

Kanapa

Zdecydowanie kanapa jest najbardziej istotnym obecnie rozwiązaniem zarówno w mniejszym, jak i większym salonie. To na niej możemy spędzać czas ze znajomymi i rodziną. Znajdziemy na rynku zarówno modele przeznaczone dla 2, 3, jak i 4 osób, a także specjalne narożniki, które dobrze się sprawdzą przy mniejszych przestrzeniach. Sporym powodzeniem cieszą się rozkładane kanapy. Musimy pamiętać o tym, że od czasu do czasu ktoś z naszych gości może nocować w naszych czterech kątach i kanapa będzie wtedy w sam raz. Zaoszczędzimy wtedy także na kupnie osobnego łóżka czy też pompowanego materaca. Z oczywistych względów sen na kanapie będzie zdrowszy i bardziej komfortowy niż na podłodze.

TV/projektor

Jeśli już jesteśmy w tematyce kanapy, to warto oczywiście zwrócić uwagę na inny ważny element wyposażenia salonu, czyli telewizor. Oczywiście nie zachęcamy do takiego sposobu spędzania czasu wolnego ze znajomymi, jednak z drugiej strony możemy czasem zaprosić znajomych na wieczory filmowe lub wspólne oglądanie meczów piłkarskich czy siatkarskich. Ponadto w takim salonie z TV możemy spędzać wolny czas ze swą połówką czy całą rodziną. Obok obecnych już w standardzie telewizorów z płaskim ekranem coraz większym powodzeniem cieszą się projektory. Wykorzystanie takiego sprzętu oraz odpowiedniego tła na ścianie sprawi, że zyskamy niezwykłe domowe kino. Warto jednak wiedzieć, że koszt takich urządzeń jest całkiem spory, choć wprowadzane na rynku obecnie wersje LED-owe mogą być dla nich tańszą alternatywą. Z oczywistych względów warto również zdecydować się na zestaw kina domowego składający się z kilku głośników. Dzięki nim zyskamy warunki jeszcze bardziej zbliżone do profesjonalnej sali kinowej.

Stolik kawowy

Każdy klasyczny czy też nowoczesny salon nie obędzie się bez stolika kawowego. Taki mebel to wręcz niezbędna rzecz podczas spotkań. Na rynku znajdziemy zarówno mniejsze wersje o kwadratowej formie, jak i bardziej prostokątne, które mogą zbliżać się do długości kanapy. Najważniejsze jest dobranie stolika pasującego do aranżacji salonu. Sporym powodzeniem cieszą się albo wersje z litego drewna, które sprawdzą się w klasycznych miejscach, albo stoliki do bardziej nowoczesnych pomieszczeń. Niezwykle istotny będzie dobór stolika pod względem wysokości kanapy. Jeśli zdecydujemy się na niższy model, to z oczywistych względów musi być on bardziej oddalony od miejsca naszego siedzenia. W innym wypadku będziemy cały czas zawadzać o niego nogami. Z kolei za wysoki stolik może po prostu psuć estetykę pomieszczenia.

Barek

Wzorem klasycznych salonów z XIX wieku czy nawet z okresu PRL-u dobrze jest mieć u siebie barek. Taki element wyposażenia przydaje się przede wszystkim na imprezy, określone spotkania, kiedy na stole pojawia się alkohol. W zależności od obranego przez nas modelu, może być on przeznaczony jedynie na butelki z alkoholem lub też zawierać w sobie małe talerzyki, szklanki czy kieliszki. W przypadku większego modelu jest to o tyle wygodne, iż nie będziemy zmuszeni za każdym razem wędrować do kuchni po szkło lub naczynia. W barku ponadto może znajdować się karafka na wino, dzięki której alkohol będzie o wiele lepiej prezentował się na stole.

Fotele i pufy

Z oczywistych względów sama sofa czy kanapa nie zapewnią nam odpowiedniej ilości miejsca dla większej liczby osób. Dlatego też dobrze jest pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu. Z pomocą przychodzą nam tutaj sami producenci, którzy oferują między innymi komplety wypoczynkowe. Takie zestawy składają się z sofy i kilku foteli, co w ostateczności będzie komfortowe dla większego grona. W innym wypadku możemy po prostu pomyśleć o zakupie osobnych foteli lub puf w podobnej stylistyce. Szczególnie te drugie mogą okazać się przydatne, gdyż z racji mniejszych rozmiarów mogą zostać w każdej chwili umiejętnie rozmieszczone po salonie, bez potrzeby zabierania nam niezbędnej przestrzeni. Ewentualnie w przypadku posiadania barku w stylu restauracyjnym możemy pomyśleć nad krzesłami barowymi.

Tekstylia

Na koniec podczas urządzania naszego salonu nie powinniśmy zapominać o wszelkich tekstyliach. Odpowiednio dobrany dywan, wykładzina czy też firany z zasłonami nie tylko podkreślą styl pomieszczenia, lecz też dodadzą mu znacznie więcej ciepła. W przypadku sofy lub kanapy powinniśmy skorzystać także z narzuty lub koca, co nada im większej miękkości oraz bardziej przyjemnego wyglądu.