Rozświetlamy “za darmo” ogród

5770305755477163.jpg

Już od kilkunastu lat w naszych ogrodach popularnym elementem wyposażenia są lampy solarne. W większości jednak przypadków stawiamy na małe lampki kosztujące kilka, kilkanaście złotych. Pełnić będą one bardziej dekoracyjną rolę niż oświetlenia ogrodu. Tymczasem bez trudu możemy zainwestować znacznie więcej, dzięki czemu zaoszczędzimy z czasem całkiem sporo pieniędzy.

Ekologia i oszczędność

Nasz artykuł nie bez powodu zawiera stwierdzenie za darmo w cudzysłowie, gdyż do oszczędności potrzebujemy najpierw inwestycji. Producenci lamp, latarni solarnych coraz częściej oferują nam rozbudowane modele z większymi panelami słonecznymi. Pojedyncza taka latarnia może kosztować nawet ponad tysiąc złotych. Do prawidłowego oświetlenia małego ogrodu przyda się nam przynajmniej jedno lub dwa takie źródła światła. W takim rozrachunku, początkowo musimy zainwestować trochę w system, który z czasem pozwoli nam na całkiem spore oszczędności. Energia pozyskiwana z promieni słonecznych jest zupełnie darmowa. W związku z tym wydanie wybranej kwoty na samym początku będzie naszym jedynym wkładem finansowym. Od tego czasu możemy jedynie liczyć, ile w skali sezonu jesteśmy w stanie zaoszczędzić na zużywanej do tej pory energii elektrycznej. Nie możemy także zapominać, że korzystanie z oświetlenia solarnego to także redukcja okablowania, które często szpeciło estetykę ogrodu.

Oczywiście ekonomia to nie wszystko. Wykorzystywanie solarnych źródeł oświetlenia to także dbanie o środowisko naturalne. Nie przyczynimy się w taki oto sposób do emisji zanieczyszczeń czy gazów cieplarnianych do atmosfery. Możemy przez to być także wzorem do naśladowania przez rodzinę, znajomych i sąsiadów.

Jeśli myślimy nad zakupem większych latarni solarnych, to warto zastanowić się także nad zanieczyszczaniem nieba. Mowa tutaj o coraz szerszej poruszanym problemie rozświetlonego nieba. Wykorzystywanie kulistych źródeł światła rozchodzących się w każdą stronę sprawia, że również niebo nad naszym ogrodem wydawać się będzie bardziej rozświetlone. W wielu ośrodkach miejskich lampy uliczne w takim wzorze wytwarzają łunę świetlną nad miastem, która jest groźna dla wielu zwierząt, powoduje oślepienie, jak i również ma wpływ na obserwacje astronomiczne. Warto wobec tego wybierać takie lampy solarne, które zapewniają jedynie światło padające w dół lub na boki.

Jaką lampę zakupić?

Obecnie stosowane są coraz nowocześniejsze lampy, których ogniwa są w stanie sprawnie funkcjonować nawet przeszło 20 lat. To dobra oznaka dla wszystkich, którzy liczą na inwestycje na wiele lat. Producenci takich źródeł światła oferują nam różnorodne modele.

Najprostszymi i najtańszymi są klasyczne lampki wbijane do ziemi. Mają one wysokość kilkunastu, kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli w ciągu dnia mamy do czynienia z duża ilością światła słonecznego, to po zmroku gwarantują one silne oświetlenie przez kilka godzin. Gorzej niestety w przypadku pochmurnych dni. Takie lampki traktowane muszą być jednak bardziej na zasadzie ozdoby ogrodu. Nie dają one silnego światła – do dobrego oświetlenia potrzebowalibyśmy ich całkiem sporo. Można je wykorzystać jednak jako dekorację, oznaczenie alejek, ścieżek.

Dużym powodzeniem cieszą się obecnie latarnie. Są to konstrukcje składające się z energooszczędnych żarówek LED, masztu, ramion oraz panelu fotowoltaicznego. Nowoczesne modele posiadają panele, które magazynują energię nawet podczas pochmurnych dni. Istotne jest jednak to, aby zawsze były czyste i odsłonięte od liści, cienia drzew. Możemy zakupić egzemplarze o wysokości 2, 3, 4 metrów, które są niezwykle proste w montażu. Niektóre automatycznie załączają się po zmierzchu, innymi możemy sterować ręcznie. Na rynku dostępne są zarówno wersje nowoczesne, jak i retro, stylizowane na XIX czy początek XX wieku. Ciekawym rozwiązaniem są modele z czujnikiem ruchu. W momencie wykrycia ruchu zaczynają one świecić mocniej.

Ciekawym wyjściem może być także skorzystanie dodatkowo lub osobno z innych modeli. Do cenionych i polecanych zaliczyć możemy między innymi elegancką lampę solarną z technorattanu, która sprawdzi się także na balkonach, werandach i tarasach. Jeśli cenimy sobie ponadczasową estetykę, ciekawy styl w ogrodzie, to z pewnością przypadną nam do gustu kule solarne. Mają one zróżnicowaną średnicę, (nawet ponad 50 cm). Wiele takich lamp LED posiada opcję zmiany koloru! Mniejsze kule zawieszone na płocie lub między drzewami mogą stworzyć istny ogród marzeń, niczym z bajki.