Przygotowanie ogrodu na wiosnę

5770305753354059.jpg

Dni stają się coraz cieplejsze i możemy częściej rozkoszować się słońcem. To znakomity czas na to, aby przygotowanie ogrodu na wiosnę przyniosło właściwe skutki. Żeby zrobić to jak najlepiej, ważne jest zaplanowanie prac w kilku etapach. Na czym one polegają i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Przygotowanie ogrodu warto zacząć od gleby

Nawet początkujący ogrodnik dobrze wie, że harmonijny rozwój roślin zależy od stanu podłoża. To na nim będą wzrastać piękne kwiaty i krzewy ozdobne. To z niego składniki odżywcze będą czerpać drzewa, warzywa i owoce. W pierwszej kolejności, gdy tylko woda wsiąknie w głąb ziemi, należy sprawdzić jej odczyn. Informacja o kwasowości jest niezwykle istotna; ma ona zasadniczy wpływ na dalsze etapy postępowania. Flora wpuszczająca korzenie w nieodpowiednią glebę, będzie przecież wyciągać z niej zdecydowanie mniej składników odżywczych. Tym samym możemy doczekać się mniejszych plonów i gorzej prezentujących się kwiatów.

Czym i w jaki sposób dokonywać pomiarów pH?

Do sprawdzenia składu chemicznego gruntu potrzeba odpowiednich przyrządów. Najlepiej spisze się chemiczny kwasomierz glebowy. Składa się on z ceramicznej płytki będącej wskaźnikiem i specjalnego płynu – odczynnika wchodzącego w odpowiednie reakcje chemiczne z cząsteczkami podłoża. By je zbadać, należy nałożyć je na wgłębienie w opisanej płytce. Później trzeba użyć substancji chemicznej dołączonej do zestawu pomiarowego. Dzięki niej możliwe stanie się odczytanie pH gleby. Ten sam efekt uzyska się przy użyciu kwasomierza elektronicznego. Jest on urządzeniem bardzo prostym w obsłudze i dającym efekty pomiarowe w bardzo krótkim czasie. Wykonawszy prace, o których mowa, otrzyma się dane związane z kwasowością lub zasadowością gleby. Można wówczas zdecydować się na odpowiednie gatunki roślin.

Nawożenie ma niebagatelną rolę w pielęgnacji ogrodu

Wiedząc już, z jakim gruntem mamy do czynienia, można podjąć kolejny krok. Jest nim dobranie odpowiednich nawozów. Sprawią one, że ogrodowa zieleń będzie żywsza, a piękno ogrodu zachwyci naszych znajomych i przyjaciół. Rozważając zakupy w centrach ogrodniczych, warto wiedzieć, że odżywki roślinne dostępne są w formie granulatu lub płynu. Pierwsze są zdecydowanie bardziej ekonomiczne i wydajne. Można mieć zatem pewność, że nawet niewielka ilość rozrzuconych na ziemi drobin zasili trawę i inne rośliny. Wykonując prace związane z tymi produktami chemicznymi, trzeba być jednak uważnym. Istotne jest bowiem to, by nie prowadzić czynności w ogrodzie tuż po opadach deszczu. Wilgoć zebrana na liściach może sprawić, że granulat przylgnie do nich i doprowadzi do ich uszkodzenia. Nawożenie roślin preparatami w formie płynnej jest zdecydowanie bardziej wygodne. Odżywczy płyn można bowiem dozować za pomocą zarówno spryskiwacza, jak i zwyczajnej konewki. Faktem jest jednak to, że odżywka w tej postaci ma zdecydowanie krótsze działanie. Wymaga zatem powtórzenia tych czynności kilka razy do roku.

Kiedy jest właściwy czas na odżywienie gleby?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wedle ogólnie przyjętych w ogrodnictwie reguł trzeba bowiem zwracać szczególną uwagę na skład chemiczny poszczególnych mieszanek odżywczych. Jeśli są bogate w azot, należy stosować je wiosną i latem. W przypadku tych, w których przeważa fosfor, jest wręcz odwrotnie – znakomicie nadadzą się do prac prowadzonych jesienią. Podobnie jest zresztą w przypadku mikstur bogatych w wapń. Najbezpieczniejsze – szczególnie dla młodego pasjonata uprawy roślin – są nawozy wieloskładnikowe i potasowe. Mogą być stosowane niezależnie od pory roku. Niesłychanie istotne jest również zwrócenie uwagi na sposób nawożenia. Może ono przybrać postać posypową, doglebową lub dolistną. Każda z nich ma jasno określone zasady, które każdy producent preparatu odżywczego najczęściej zamieszcza na ulotce dołączonej do swojego produktu.

Ochrona roślin przed chwastami i szkodnikami

Działania profilaktyczne mające na celu zabezpieczenie roślin przed czynnikami szkodliwymi mają niebagatelne znaczenie. Warto wziąć je zatem pod uwagę i kolejne czynności wykonywać z należytą starannością. Wówczas będziemy mieć pewność, że ogród będzie cieszył oko jak najdłużej, a liście i korzenie będą w znakomitej kondycji przez długi czas. Przed jakimi czynnikami należy ustrzec florę ogrodową? Dużym zagrożeniem są przede wszystkim grzyby, których obecność można rozpoznać po różnorakich nalotach na liściach. Niemałym problemem są także mszyce, tarczniki i miseczniki. Wszystkie te niewielkie, ale szkodliwe organizmy można zwalczyć odpowiednio przygotowanymi do tego celu środkami chemicznymi.

Będąc wieloaspektowo przygotowanym do wskrzeszenia ogrodu po zimie, można puścić wodze fantazji. Wówczas przychodzi bowiem moment ziszczenia naszych twórczych wizji. Dzięki nim nasz „zielony azyl” będzie znakomitym miejscem do relaksu i spędzenia czasu w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół.