Jak przygotować ogród do zimowych warunków?

5770305752685194.jpg

Wraz z nastaniem jesieni musimy się coraz częściej zastanawiać nad kwestią przygotowania ogrodu do zimowych warunków. Jest to szczególna pora roku, w której to zarówno nasze rośliny, jak i elementy wyposażenia ogrodu są poddawane ekstremalnym warunkom. Działanie wilgoci i mrozu niezbyt dobrze wpływa na wiele z nich.

Pierwsze prace

Gdy zaczynamy odczuwać pierwszy chłód, coraz więcej liści opada z drzew, a dni stają się krótsze, oznacza to tylko jedno – przed nami okres przygotowań ogrodu do zimy. Takie prace mają podwójne zadanie – zabezpieczenie miejsca przed zimowymi warunkami oraz poprawę jego estetyki podczas tej pory roku. Listopad oraz początek grudnia to czas, kiedy możemy posadzić w swym ogrodzie nowe okazy roślin, cebulki kwiatowe. Trzeba wtedy też zebrać cały plon warzyw, które być może hodujemy. Proces jesiennego sadzenia warzyw sprawia, że możemy się w okresie wiosennym cieszyć szybszymi plonami. Nie możemy także zapominać, że dobrym rozwiązaniem z naszej strony będzie wzbogacenie gleby w materię organiczną. Kilka informacji zawartych w artykule być może pomoże zachować nasze ogrody w dobrej kondycji do wiosny.

Rośliny jednoroczne

Bardzo często stawiamy na rośliny jednoroczne. Ogrody z przewagą takich roślin są o wiele tańsze i prostsze do założenia, jednak trzeba nastawić się w nich na więcej pracy. Musimy znać dobrze odpowiednie wymagania stawiane nam przez kwiaty i rośliny. Jeśli posiadamy sporo roślin jednorocznych, to konieczne przez nas będzie zebranie wszystkich nasion, wyrwanie roślin z korzeniami, przekopanie grządek. Po takim uporządkowaniu ogrodu okaże się on prawie pusty. Dlatego dobrze jest też pomyśleć o roślinach wieloletnich.

Rośliny wieloletnie

Posiadanie takich roślin sprawi, że nie tylko będziemy mogli cieszyć się innym wyglądem ogrodu, lecz też czekać nas może trochę mniej w nim pracy. Dobrze jest przed okresem zimowym wykonać wszelkie prace polegające na zmianie położenia oraz odmłodzeniu roślin. Jeśli posiadamy cebulki kwiatów i roślin, to bardzo rozsądnym pomysłem jest ich przeniesienie do pomieszczeń o niższej temperaturze (do 10 stopni Celsjusza). Może to być altana lub piwnica. Otrzymają one wtedy idealne warunki do przeczekania zimowego okresu, by być gotowymi do zasadzenia wczesną wiosną.

W przypadku roślin zimozielonych dobrym posunięciem z naszej strony będzie związanie ich ze sobą sznurkiem. Dzięki temu nawet większe opady śniegu nie wpłyną na kształt korony czy nawet jej zniszczenie. Zalecane jest sprawdzanie wielkości “poduszek” śnieżnych. Jeśli stanowią one gruby i mokry śnieg, to mogą doprowadzać do złamania lub uszkodzenia gałęzi. Niektóre rośliny doniczkowe źle znoszą niskie temperatury, dlatego też lepiej zabierzmy je ze sobą na okres zimowy na przechowanie do domu, ewentualnie zamknijmy je w altanie ogrodowej.

Zima nie jest dla roślin okresem martwym. Większość z nich zapada w okres hibernacji, oczekując na nadejście cieplejszych dni. Może się to wydawać dziwnym rozwiązaniem, jednak w okresie jesiennym lub odwilży nawadniajmy jak najwięcej nasz ogród. Woda jest w stanie szybko wtedy parować, a z zamarzniętej gleby roślinom trudno będzie o jej pobranie. Drzewa i krzewy o grubszych konarach warto zabezpieczyć siatkami ochronnymi lub słomą. Siatki ochronne przydać się mogą także na małe rośliny, o które możemy bać się podczas pierwszych przymrozków.

Sprzątanie ogrodu

Niezwykle istotne jest oczyszczenie ogrodu ze wszelkich zbędnych elementów, zanim spadnie pierwszy śnieg. Najrozsądniej jest pozbyć się wszelkich chwastów, usunąć chore liście, a te, które znajdują się na ziemi czy trawniku, dokładnie zgrabić. Wszelkie pozostające zanieczyszczenia, głównie liście, mogą wpływać na gnicie i zamieranie trawnika. Tuż przed pierwszymi mrozami powinniśmy także wykonać ostatnie jesienne koszenie trawy. Pamiętajmy – chwasty w ogrodzie należy wyrywać z korzeniami, nie ciąć, gdyż są one w stanie szybko zapuszczać nowe pędy.

Oczko wodne

Dla wielu z nas oczko wodne stanowi jeden z najbardziej istotnych elementów ogrodu. Jest to miejsce niezwykle podatne na zmiany w okresie zimowym. Ryby znajdujące się w takiej sadzawce zazwyczaj poradzą sobie w warunkach zimowych, choć niewątpliwie przyda się im także nasza pomoc. Sprawdzajmy regularnie stopień zamarznięcia wody. Jeśli całe oczko wodne pokryje się grubszą warstwą lodu, to ryby zostaną pozbawione dopływu tlenu. Skutecznym sposobem jest nie tylko wiercenie otworów w tafli, lecz też wykorzystywanie sztucznego przerębla, którym może być plastikowy lub styropianowy korek. Sprawdźmy także, jakiego typu posiadamy urządzenia w oczku wodnym. Coraz częściej producenci stosują pompy i filtry mrozoodporne, jednak może się zdarzyć, że nasz model ulegnie zniszczeniu przez mróz. To samo tyczy się oświetlenia. Warto je schować w domu i zamontować dopiero na wiosnę.

Meble ogrodowe zimą

Meble ogrodowe pełnią niezwykle istotną rolę w naszym ogrodzie. Jednak trzeba sobie zdać sprawę, że zima nie jest zbyt sprzyjającą dla nich porą roku. Niska temperatura w połączeniu z wilgocią może powodować, że wiosną nasze meble prezentować się będą mało estetycznie, a ich struktura może zostać nadwątlona. Konieczna w takim wypadku jest ich wcześniejsza konserwacja i impregnacja. Znajdziemy zarówno specjalne preparaty, jak i domowe sposoby do konserwacji drewnianych, metalowych bądź wiklinowych mebli.

Posiadając odpowiednie warunki – w garażu czy altanie – dobrze jest je w tym czasie po prostu schować. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, aby nie zostały one owinięte siatką lub innym materiałem zbyt szczelnie, gdyż może to prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Bez względu na materiał, z którego meble są wykonane – rattan, wiklina, drewno, metal, plastik – każdy z nich musi zostać odpowiednio zabezpieczony lub przechowany.

Kwitnący ogród zimą?

Wiele osób może nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje kilka gatunków roślin oraz kwiatów, które są niezwykle aktywne podczas zimowej aury. Posiadanie ich w swym ogrodzie sprawi, że nawet w szare i śnieżne dni w naszym ogrodzie przebijać się będzie życie wraz z odmienną od zimowej kolorystyką. Możemy zdecydować się między innymi na ciemiernik biały, który zwany jest często różą Bożego Narodzenia. Z polecanych roślin zimowych wymienić możemy także wrzośce, oczar pośredni, jaśmin nagokwiatowy, zimokwiat wczesny czy kalinę wonną. Jeśli chcemy więcej energii w ogrodzie, to postawmy również na karmnik. Pomożemy dzięki temu małym ptakom w tym trudnym okresie, a one być może odwdzięczą się nam śpiewem pośród drzew.