Pokój kąpielowy – jak go urządzić?

Please select a featured image for your post

Coraz częściej w dużych mieszkaniach czy też domach jednorodzinnych zamiast na klasyczną łazienkę z małą wanną lub prysznicem stawiamy na pokój kąpielowy. Jest to rozwiązanie przynoszące nam znacznie więcej komfortu, a także pozwalające się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy. Jak zatem urządzić taką przestrzeń u siebie?

Czym jest pokój kąpielowy?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest takie wnętrze. Już sama nazwa wskazuje, że będzie to połączenie pokoju i łazienki. Przykładowy pokój kąpielowy starannie urządzony, a przy tym w dobrym guście, może wielu z nas przypominać wnętrza kojarzone z luksusowymi hotelami. To właśnie w takich miejscach lub w domach bogaczy stawiano na pokoje wzorem XIX-wiecznych rezydencji. Dawniej nie mieliśmy do czynienia z czymś, co dziś można określić mianem łazienki. Tworzono osobne pomieszczenia, w których głównym punktem była wanna lub balia z wodą. Pokój kąpielowy daje wielu osobom prawdziwe poczucie luksusu. To tutaj znacząco zwraca się uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły. Charakterystycznymi wyznacznikami takiego pomieszczenia są ceramika oraz duża ilość naturalnego światła.

O pokoju kąpielowym możemy mówić w przypadku, kiedy jego powierzchnia przekracza 10 m². W przeciwieństwie do klasycznych łazienek nie jest uniwersalnym miejscem. Nie znajdzie się w nim miejsce na pralkę, suszarkę ani większe meble. Ma on stanowić niezwykle przestronne, a przy tym stylowe, wręcz luksusowe pomieszczenie do spędzenia miłych chwil w wannie. Jedynym dodatkowym i istotnym elementem wyposażenia obok wanny jest fotel. Służy on do wypoczynku po kąpieli. Jeśli weźmiemy pod uwagę przyjęte standardy w stylu amerykańskim czy też w hotelach wyższej klasy, pokój kąpielowy powinien bezpośrednio łączyć się z sypialnią.

Od czego zacząć?

Kiedy mamy zamiar zaaranżować u siebie pokój kąpielowy, koniecznie musimy zwrócić uwagę na każdy szczegół. Niezwykle istotnymi elementami wyposażenia są: wanna, fotel, ceramika, oświetlenie, dekoracje. Jak już zostało wspomniane, taki pokój ma się łączyć z sypialnią. Dlatego często polecane jest jego urządzenie w podobnym stylu i kolorystyce jak pokoju sypialnianego. Dzięki temu będą tworzyć razem spójną całość. Inne rozwiązania będą dawać niezbyt estetyczne połączenia, które mogą sprawiać wrażenie chaosu. Najlepiej jest oczywiście zacząć od zaprojektowania pokoju. Następnie dobierzmy ceramikę, wannę oraz pozostałe elementy wyposażenia.

Wanna

Centralnym oraz najistotniejszym punktem pokoju kąpielowego jest wanna. W hotelach czy luksusowych ośrodkach stawia się przede wszystkim na wanny wolnostojące w wersji retro, które mogą przypominać modele z okresu międzywojennego lub lat 50., 60. Najczęściej spotkamy je w wersjach żeliwnych lub stalowych. Wiele z nich wygląda niczym żywcem przeniesione z pałacowych łazienek. Choć takie wanny prezentują się wyjątkowo, to jednak warto pamiętać, że cena za nie może być całkiem spora, a przy tym są to ciężkie egzemplarze, które niestety krócej trzymają ciepło wody.

Alternatywą, a jednocześnie wyjątkowo dobrym rozwiązaniem mogą być duże wanny akrylowe. W wielu przypadkach są one znacznie tańsze, lżejsze, a przy tym dłużej trzymają ciepło. Ponieważ najczęściej są w jasnych barwach, łatwiej jest je dopasować do wnętrza pomieszczenia. Wielką popularnością cieszą się obecnie wanny drewniane. Jeśli tylko mamy odpowiedni budżet, to powinniśmy wybrać właśnie taką wersję. Przede wszystkim z tego powodu, iż taka wanna rewelacyjnie prezentuje się wewnątrz pokoju kąpielowego. Oprócz tego jest niezwykle wygodna i ze wszystkich modeli to właśnie ona zapewnia najlepsze warunki termalne dla wody. Z reguły takie wanny tworzone są na specjalne zamówienie, a każda z nich dzięki unikalnemu układowi słojów drewna jest oryginalnym i niepowtarzalnym produktem.

Prysznic

Pokój kąpielowy nie musi oznaczać, że będzie znajdować się w nim wyłącznie wanna. Często przecież, np. w okresie letnim, bywa tak, że zamiast gorącej i rozgrzewającej kąpieli chcemy wziąć chłodny, relaksujący prysznic. Dlatego jeśli tylko mamy ku temu możliwość, to możemy zdecydować się na instalację małego natrysku. Przy odpowiedniej zabudowie wanny również i zwykła słuchawka prysznicowa zda egzamin.

Ceramika

Istotnym elementem w pokoju kąpielowym jest ceramika. To ona często podkreśla niepowtarzalny styl i elegancję pomieszczenia. Wybrane płytki dekoracyjne na podłodze i ścianie mogą wprowadzić do wnętrza odrobinę stylu retro lub też nowoczesności. Dzięki bardzo szerokiej ofercie wzorów płytek mamy duże szansę na znalezienie czegoś wyjątkowego. Pamiętajmy jednak, aby ceramika komponowała się kolorystycznie z pozostałymi elementami pomieszczenia.

Dodatkowe wyposażenie

Choć pokój kąpielowy powinien być pozbawiony przesady, to jednak warto zadbać o kilka istotnych elementów. Jeśli pomieszczenie będzie często wykorzystywane przez przedstawicielki płci pięknej, to dobrym pomysłem będzie umieszczenie w nim małej toaletki z krzesłem lub taboretem. Dzięki nim codzienny makijaż lub zabiegi kosmetyczne będą o wiele przyjemniejsze i komfortowe. W pokoju tym nie powinno zabraknąć także sedesu i bidetu. Warto je jednak schować w dyskretnym zakamarku, dzięki czemu nie będą się rzucać w oczy. Jeśli chodzi o meble, to muszą być one ograniczone do minimum. Mała półka na kosmetyki i ręczniki powinna w zupełności wystarczyć. Warto również pomyśleć nad fotelem, który służyć będzie do relaksu po kąpieli lub przed nią. Jeśli chodzi o małe dodatki i dekoracje, to starajmy się ich unikać. Co najwyżej możemy postawić na fototapetę lub obraz, a także 2-3 rośliny doniczkowe, które wprowadzą trochę więcej życia.

Oświetlenie

Oświetlenie w pokoju kąpielowym powinno być przez nas starannie zaplanowane. Możemy je podzielić na trzy części. Pierwszą będzie naturalne światło. Jeśli tylko prywatność nam na to pozwala, to instalujmy w pokoju jak największe okno. Wpuści ono do wnętrza dużo naturalnego blasku, wprowadzi ciepło. Drugim elementem jest główne sztuczne oświetlenie. Tutaj w zależności od preferencji możemy wybierać światło żarowe lub białe, LED-owe. Na tym polu sprawdzają się kinkiety, oświetlenie podsufitowe czy żyrandole. Trzecim czynnikiem jest wprowadzenie odpowiedniej atmosfery. Specjalne taśmy LED lub regulatory mocy światła mogą dać nam idealny klimat do romantycznej lub wyciszającej kąpieli.