Pokój dziecięcy w stylu Disneya

5770305753309587.jpg

Disney to prawdziwa fabryka marzeń, która towarzyszy nam od kilku pokoleń. Mimo upływu tylu lat dzieci nadal uwielbiają produkcje tego studia. Obok kultowej Myszki Miki czy Kaczora Donalda maluchy kochają postaci z Krainy Lodu, Aut, Toy Story, Gdzie jest Nemo? czy też Zaplątanych. Jeśli i wasze dzieci uwielbiają świat Disneya, to znakomitym pomysłem będzie urządzenie im pokoju w takim stylu lub przemycenie do niego kilku istotnych akcentów.

Barwy

Podstawą do stworzenia pokoju dziecięcego w stylu Disneya jest wykorzystanie kolorystyki. Barwy, z których korzysta to amerykańskie studio filmowe, to przede wszystkim radosne kolory. W wielu klasycznych oraz nowszych animacjach przewijają się takie kolory jak morelowy, miętowy, fioletowy, różne odcienie pasteli, czerwieni, błękitu, a w przypadku dziewczynek w głównej mierze różu. Barwy pomieszczenia mają niezwykle ważne znaczenie z tego powodu, iż coraz częściej zwracana jest uwaga na ich oddziaływanie na milusińskich. Najnowsze badania naukowe wskazują, że konkretne barwy mogą mieć wpływ na dziecko. I tak przykładowo – czerwony niezwykle wpływa na ludzką psychikę; odpowiednio dawkowany pomaga utrzymać dobry nastrój, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Zielony uspokaja i odpręża wzrok. Z kolei niebieski obniża ciśnienie krwi i uspokaja, a żółty i pomarańczowy pobudzają aktywność. Różowy natomiast symbolizuje miłość i poprawia nastrój. Oczywiście ich umiejętne wykorzystanie może mieć wpływ na rozwój i zachowanie dziecka. Koloroterapia jest często stosowana w leczeniu zaburzeń rozwojowych, zwłaszcza ADHD i dysleksji.

Obrany przez nas kolor może dotyczyć zarówno samych ścian, jak i elementów wyposażenia pokoju. Wielu rodziców decyduje się na biel jako podstawę, do której dobierane będą fototapety, naklejki ścienne, malowidła oraz wyposażenie wnętrza. Oczywiście kolorystyka i motywy uzależnione będą od płci i upodobań dziecka.

Motyw

Niezwykle udanym zabiegiem z naszej strony może być zaaranżowanie pokoju w disneyowym stylu. Możemy spróbować odtworzyć pokój głównego bohatera bajki lub też całe pomieszczenie urządzić, skupiając się wokół jednej produkcji. Zapewne niejedna dziewczynka ucieszy się z wnętrza pełnego postaci i motywów z Krainy Lodu, natomiast chłopiec będzie uradowany na widok postaci z Aut lub Toy Story. Wszystko uzależnione jest od naszej wyobraźni oraz możliwości. Obecnie bez trudu znajdziemy zarówno fototapety, jak i pościel, produkty z jednym tylko motywem, co znacząco ułatwi nam kompletowanie wystroju wnętrza.

Fototapety i dekoracje z wizerunkami najpopularniejszych bohaterów Disneya wypełnić mogą nawet chłodne i stonowane wnętrza. Również one będą wpływać na rozwój najmłodszych, uaktywniając go przez bodźce wizualne i dając im przy tym poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Takie kolorowe grafiki mogą znaleźć się praktycznie w każdym miejscu.

Meble w stylu Disneya

Zapewnienie dziecku atrakcyjnych mebli do pokoju nie jest już większym problemem. W ofercie wielu sklepów internetowych znajdziemy modele szafek, biurek, półek, które tworzone są w wersjach licencyjnych. Zaopatrzone są one w wizerunki postaci bajkowych. Niektórzy idą jeszcze dalej i tworzą charakterystyczne meble, które jednoznacznie kojarzą się z daną bajką. Karoca dla dziewczynki sprawi, że poczuje się ona niczym księżniczka. Ogromnym powodzeniem cieszy się łóżko w kształcie samochodu Zygzak McQueen z bajki Auta. Wraz ze zbliżającą się premierą Pięknej i Bestii znów popularne mogą być meble stylizowane na postaci z tego dzieła. Już teraz w Stanach Zjednoczonych można znaleźć szafki wyglądające niczym żywe meble z tej znanej historii. Warto pomyśleć o meblach na zamówienie, a lokalne firmy być może będą w stanie stworzyć niezwykle miłe dla oka oraz funkcjonalne wyposażenie z motywami Disneya. W ostateczności prostym i sprawdzonym rozwiązaniem jest skorzystanie z naklejek na meble, dzięki którym biurko czy szafka nabiorą zupełnie innego wyglądu.

Tekstylia

W urządzeniu pokoju w stylu Disneya bardzo istotną rolę odgrywają różnego typu tekstylia. Zacznijmy od łóżka. Bez trudu zakupimy licencjonowaną pościel. Dzięki niej nawet zwykły mebel prezentować się będzie wyjątkowo. Z łatwością znajdziemy komplet kołdry i poduszek dekoracyjnych z postaciami Disneya. Takie zestawy oferowane są w licznych wzorach i kolorach, a ich cena nie jest zbyt wysoka – w wielu przypadkach to właśnie pościel stanowić będzie podstawę disnejowskiego klimatu. Równie istotne mogą być zasłony, które także sprzedawane są w wersjach licencjonowanych. To samo tyczy się dywanu, choć akurat nie musimy decydować się na konkretny model z wizerunkiem Miki czy Elsy. Wystarczy jedynie bezpieczny i wygodny dywan lub wykładzina o podobnej do reszty pomieszczenia kolorystce.

Dodatki przede wszystkim

Wspominaliśmy już o naklejkach i fototapetach, które pełnić mogą funkcje dodatków dekoracyjnych. Jednak świat Disneya oferuje znacznie więcej produktów. Nie zapominajmy przecież, że mamy do czynienia z prawdziwym imperium, które obecne jest w wielu dziedzinach życia. Zabawki to oczywiście klasyka, której jednak nie będziemy zaliczać jako istotnego elementu wystroju pokoju. W ofercie niejednego sklepu sieciowego czy internetowego odnajdziemy między innymi elementy oświetlenia. Stylowe lampki biurkowe czy nocne są prawdziwym polem do popisu dla designerów, którzy tworzą z nich interesujące wzory. Pojawiają się nawet wersje z projektorami, które wyświetlają na suficie slajdy z ulubionych bajek. Przy biurku lub łóżku można zainstalować radiobudzik, który pomoże dziecku we wstawaniu do szkoły.

Disney to także ozdoby ścienne lub sufitowe pod postacią fluorescencyjnych naklejek bądź przypinek, które po zmroku zapewnią niezwykły klimat we wnętrzu dziecięcego pokoju. Nie możemy także zapominać o wielu pomocach naukowych, przyborach szkolnych, które sprawią, ze biurko prezentować się będzie znacznie przyjemniej.

Pokój w stylu Disneya nie stanowi trudnego wyzwania. Naszym zadaniem jest oczywiście poznanie pragnień i marzeń dziecka, a następnie ich zrealizowanie wedle możliwości przestrzennych czy budżetowych. Możemy postawić zarówno na gotowe produkty, jak i próbować stworzyć coś samemu. Każdy efekt powinien przypaść maluchowi do gustu, dlatego dobrze jest się postarać o jego uśmiech na twarzy.