Pokój dla rodzeństwa – jak urządzić?

5770305753170688.jpg

Jednym z największych wyzwań dla rodzica jest urządzenie w domu lub w mieszkaniu pokoju dla rodzeństwa. Specyficzne warunki często zmuszają do takiego rozwiązania, a to sprzyja jedynie konfliktom oraz niedogodnościom. Jak w takim wypadku urządzić pokój dla rodzeństwa?

Przeszkody na drodze 

Pokój dla dwójki dzieci jest najczęściej wymuszony przez brak przestrzeni w domu lub mieszkaniu. W takim wypadku dzieci są zmuszone do przebywania w tym samym pomieszczeniu. Z czasem może to rodzić konflikty oraz sprzyjać niedostatkowi intymności. Liczba problemów będzie rosła wraz z upływem czasu. Wiek dojrzewania to wyjątkowy okres, w którym dzieci potrzebują jak najwięcej prywatności, a obecność drugiej osoby będzie sprawiać kłopoty przy zapraszaniu znajomych lub pierwszego chłopaka bądź dziewczyny. Płeć również odgrywa całkiem istotną rolę. Zupełnie inaczej będziemy traktować pokój dla rodzeństwa, kiedy mamy do czynienia z dwoma chłopcami lub dziewczynkami, a inaczej – gdy rodzeństwo jest różnej płci. Warunkować to będzie zarówno dobór wyposażenia, jak i pójście na kompromis w wielu sprawach. Każdy szczegół należy zaplanować dokładnie, aby zapewnić każdemu dziecku komfort i swój własny kąt.

Umeblowanie

W przypadku mebli najlepiej jest się decydować na praktyczne, wielofunkcyjne rozwiązania. Jako łóżko najlepiej sprawdza się wersja piętrowa. Nie tylko pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca w pokoju, lecz też będzie atrakcją dla dzieci – aczkolwiek trzeba przygotować się na wojnę o to, kto będzie spał na górze. Jeśli sprawi to problem, to jednak lepiej zdecydować się na dwa klasyczne modele. Ta druga metoda sprawi także, że o wiele łatwiej odseparujemy przestrzeń jednego dziecka od drugiego, w szczególności chłopca i dziewczynki. Następnie dobrze jest pomyśleć o biurku. Jeśli dzieci mają otrzymać identyczne warunki do nauki, zabawy czy też gry na komputerze, to konieczny będzie zakup dwóch osobnych biurek. Każde dziecko powinno posiadać osobne regały i półki, na których można przechowywać prywatne rzeczy. Na ubrania (być może) spokojnie wystarczy jedna większa szafa.

Przestrzeń dla każdego dziecka

W przypadku dzieci w podobnym wieku nie ma zwykle konieczności wyraźnego dzielenia stref. Bardziej istotne jest stworzenie miejsca do wspólnej zabawy. Jednak przy różnicy wieku lub w okresie dorastania konieczne będzie wyznaczenie dwóch osobnych przestrzeni. Każde dziecko bowiem będzie potrzebować zarówno spokoju do pracy, jak i miejsca do realizacji własnych zainteresowań. W zależności od powierzchni pokoju i naszych możliwości taki podział może przybierać różne formy. Z jednej strony można przedzielić pokój cienką ścianą. Z drugiej – istnieje możliwość postawienia regału na środku pokoju lub po prostu pomalowania pokoju na dwa różne kolory, a punkt ich połączenia oznaczać będzie granicę. Dla dziewczynek warto oczywiście stosować jaśniejsze barwy, a chłopcom przydadzą się wyraziste kolory, zwłaszcza niebieski lub granatowy. Dobrze jest zaprojektować pokój w taki sposób, aby w przyszłości wszelkie zmiany nie uderzyły nas zbytnio po kieszeni.

Dodatki

Ogromną rolę w pomieszczeniu pełnić będą wszelkiego rodzaju dodatki. To dzięki nim rodzeństwo zyska przestrzeń do nauki i zabawy. Mowa tu przede wszystkim o zabawkach, pomocach naukowych, tapetach, plakatach, dzięki którym pokój nabierze kolorytu i stanie się areną wielu przygód. Dzieciom przyda się dobre oświetlenie, w tym także lampki nocne i biurkowe. Niezwykle ciekawym pomysłem są dekoracje fluorescencyjne, które po naświetleniu będą nocą wprowadzały znakomity klimat do pokoju.