Pokój dla mola książkowego

5770305753017959.jpg

Coraz częściej słyszymy, że współczesne dzieci nie sięgają do książek tak często jak kiedyś. Nie oznacza to jednak, że młodsze pokolenia wcale nie czytają. Wręcz przeciwnie – wśród młodzieży znajdziemy całkiem sporo maniaków lektur i to nie tylko szkolnych. Świetnym pomysłem podczas remontu jest uwzględnienie upodobań młodszego członka rodziny i stworzenie mu prywatnego kącika do czytania. Jak urządzić pokój dla mola książkowego? Podrzucamy kilka inspiracji!

Najważniejsze – miejsce na książki

To sprawa oczywista i niepodlegająca dyskusji. Każdy mól książkowy musi mieć miejsce, gdzie będzie mógł trzymać wszystkie swoje książki. Każda z nich jest historią, która zapewne jakoś wpłynęła na młodego człowieka, więc nie wystarczy zwykła półka lub regał. To powinno być coś wyjątkowego. Nastolatki lubią, gdy otaczają się czymś, co odzwierciedla ich pasje i jest przy tym niebanalne. Świetnym rozwiązaniem może więc być łóżko, którego rama jest połączona z regałem. Półki na książki mogą znajdować się wokół miejsca do spania, pod materacem bądź też otaczać je z każdej strony. Tutaj jedynym ograniczeniem jest przestrzeń i budżet. Zasypianie i budzenie się wśród zapachu zadrukowanych stron jest marzeniem niejednego miłośnika czytelnictwa.

Innym sposobem na przechowywanie książek są fantazyjne półki, które możemy zawiesić na ścianach. Oczywiście możemy zdecydować się na tradycyjne modele, ale czy nie większą frajdę sprawi półka w kształcie ślimaka? Spotkamy też takie przypominające kształtem statki, domy lub pojazdy – one wszystkie powodują, że jeszcze bardziej pobudzamy do pracy wyobraźnię dziecka. To z kolei daje bodźce do nieustannego rozwoju kreatywności.

Pamiętajmy, że mole książkowe cechują się tendencją do posiadania coraz większej liczby tomów, więc dobrze, jeśli regały i półki będą miały w chwili montażu trochę zapasowego miejsca – na pewno zostanie ono zapełnione w niedługim czasie.

Kącik do czytania

Pokój dla mola książkowego nie byłby odpowiednim miejscem, gdyby nie znalazła się w nim przestrzeń specjalnie przeznaczona do czytania. Czasem wystarczy w kącie pokoju ustawić wygodny fotel, zasypać go poduszkami, a w rogu umieścić nastrojową lampkę (byleby tylko rzucała odpowiednią ilość światła!). Bardziej wyrafinowani czytelnicy chętnie skorzystają z rozmaitych kryjówek – na przykład wnęk w pokojach, w których mogą ukryć się przed całym światem i zanurzyć w lekturze. Ciekawą alternatywą są także wiszące fotele lub hamaki, które można przyczepić do sufitu. Warto zastanowić się także nad pufami. Czytanie książek w takim miejscu to czysta przyjemność.

Gadżety

Nie zapominajmy, że to szczegóły tworzą odpowiedni nastrój i przyczyniają się do budowania charakteru pokoju. Dlatego tak istotne jest wyposażenie przestrzeni we właściwe gadżety. Może to być ściana zapisana cytatami z ulubionych powieści. Z całą pewnością praktyczne okażą się także stopery do książek; można je odnaleźć w wielu fantazyjnych kształtach i formach. Przydadzą się także zakładki.

Pokój dla mola książkowego ma być przede wszystkim azylem naszego dziecka. To miejsce, w którym może ono przenieść się do całkiem innego świata. W kilku prostych krokach możemy mu w tym pomóc.