Pokój dla dziecka stworzony do zabawy

5770305753862517.jpg

Miejsce, w którym przebywa dziecko, musi być bardzo funkcjonalne. Wiadomo, że w dwóch pierwszych latach życia jego pokój służy jedynie do spania. Wtedy najważniejsze jest to, by w centralnej części znajdowało się bezpieczne łóżeczko. Z czasem jednak wymagania pociechy rosną. Jak zorganizować przestrzeń, aby zaspokoić je wszystkie? Przedstawiamy pokój dla dziecka stworzony do zabawy.

Odpowiednie pokrycie ścian

W przypadku opisywanego pomieszczenia każdy szczegół wystroju ma ogromne znaczenie. Oznacza to, że należy odpowiednio zaplanować materiały, których użyjemy w trakcie modernizowania przestrzeni. Najlepiej, jeżeli będą one nie tylko wytrzymałe, ale także łatwe w czyszczeniu. To ważne, bo dziecięca wyobraźnia nie zna granic i na rozmaitych powierzchniach mogą znaleźć się malunki wykonane przy pomocy bardzo różnych akcesoriów plastycznych. Trzeba zatem użyć farb lub tapet odpornych na zmywanie. One pozwolą na usuwanie niechcianych plam, które nie spowoduje uszczerbku na estetyce pomieszczenia. Wówczas nie trzeba będzie się martwić o przeprowadzanie częstych remontów.

Dobór wytrzymałych materiałów

Konieczne jest to, aby nie zapominać, że dzieci są wulkanem energii. Mogą przy pomocy różnych przedmiotów z łatwością zniszczyć nawet ściany. Dlatego też dobrze jest zastosować takie materiały budowlane i wykończeniowe, które wytrzymałe są na różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Warto zatem zastosować panele ścienne wykonane z twardych elementów drewnianych lub drewnopodobnych. Łatwe w montażu dają spore możliwości aranżacyjne w późniejszych etapach wystroju. Dobrze byłoby, gdyby pokrywały one nie tylko ściany, ale także sufit pokoju dziecięcego.

Wykorzystanie każdej powierzchni

Dzieci cenią sobie aktywność fizyczną. Chcą bawić się dużo i często. Niespożyta energia musi przecież zostać wykorzystana na wiele różnych sposobów. Dlatego właśnie tak ważne jest to, o czym napisaliśmy w dwóch pierwszych akapitach. Stosując się do tych wskazówek, można zamontować w pomieszczeniu elementy, które sprzyjają ćwiczeniom wzmacniającym mięśnie. Świetnym pomysłem jest zamontowanie w suficie haków, na których zawieszone zostaną, niczym w sali zabaw, liny do wspinania. Dwie, z różnym układem węzłów skłaniają do użycia urozmaiconych technik wspinaczkowych. Dodatkowo uchwyty zawieszone odpowiednio blisko siebie są znakomite do tego, by służyć do zawieszenia huśtawki. Zmiana wystroju jest przy tym niewymagająca i nie trzeba na tę pracę poświęcać dużo czasu. Ponadto wybór akcesoriów montowanych w ten sposób jest naprawdę zachwycający. Ograniczeniem w jego doborze jest jedynie wyobraźnia nasza i naszego dziecka. Do najciekawszych propozycji niewątpliwie należy jednak materiałowe siedzisko przypominające swoim wyglądem wielki, płócienny worek. Pozwala na przyjmowanie różnych pozycji i stanowi znakomitą alternatywę dla wygodnego fotela.

Kolejnym wyzwaniem w trakcie urządzania opisywanego pokoju jest to, jak zagospodarować ściany. Warto zadać sobie to pytanie, by te przestrzenie również służyły zabawie i rozwojowi. Bez najmniejszego problemu do solidnej konstrukcji nośnej można wkręcić chwyty wspinaczkowe. Ich montaż jest banalnie prosty, a wybór rozmaitych elementów wystających ze ściany – bardzo duży. Dodatkowo całość można dowolnie modyfikować. Wtedy każda z powstałych ścieżek będzie nową przygodą. Otwory pozostałe po zdemontowanych uchwytach można też w łatwy sposób zamaskować do momentu, kiedy nie będą znów potrzebne. Nie ucierpi wówczas estetyka pomieszczenia. Nie można jednak zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Pod tak zaaranżowaną ścianą warto umieścić materac, który zamortyzuje ewentualny upadek z wysokości.

„Bazy” nigdy nie przestaną być modne

Niemal każde dziecko przeszło przez etap, w którym chciało budować różnorodne schronienia. Najczęściej służyły do tego koce, krzesła z oparciami i drzwi rozmaitych szaf czy kredensów. Każdy z tych elementów pozwalał na to, aby kryjówka była jeszcze większa i wygodniejsza. Warto jednak pomyśleć, by taki domek zawitał w pokoju na stałe. Profesjonalnie zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i funkcjonalności sprawi wiele frajdy poszukiwaczom przygód. Chłopcu można zaproponować model w kształcie indiańskiego namiotu, zaś dziewczynce – domu z dachówkami, okiennicami i wszystkim, co niezbędne w każdym, małym mieszkanku. W ten sam sposób można zaaranżować przestrzeń pod łóżkiem piętrowym. Tego typu meble dostępne dziś na rynku zaprojektowane są najczęściej dla jednej osoby, a pod miejscem do spania znajduje się wtedy dużo wolnej przestrzeni. Bardzo praktyczna znajdzie zastosowanie na każdym etapie rozwoju dziecka.

Kolorowanki i rysowanie po ścianach – to jest to!

Kiedy mali artyści wykazują duże zainteresowanie pracami plastycznymi – trzeba dać upust tym zapędom. Żeby to zrobić, można z jednej ze ścian uczynić ogromną tablicę. Służą do tego specjalne farby, dzięki którym otrzymamy powierzchnię, na której można tworzyć malunki przy pomocy zwykłej kredy. Każdy z nich można też z powodzeniem usunąć, używając zwykłej, zwilżonej gąbki. Można także pomyśleć o samoprzylepnych tablicach, które znacznie szybciej przystosujemy do użytku, bo bez konieczności wdrażania prac malarskich. Wielu rodziców wykorzystuje dziś również ogromne kartki do kolorowania. Mają one naprawdę duże formaty, a dzieci chętnie z nich korzystają. Jeden z takich brystoli można przytwierdzić taśmą dwustronną do ściany i uzyskać znakomity efekt.

Półki i pufy dające dużo przestrzeni na ważne bibeloty

Już przy projektowaniu pokoju warto pomyśleć o szafkach, w których chowane będą zabawki i książki. Ładnie i estetycznie wyglądają te, które montowane są we wnękach ścian. Dobrze obmyślić ich głębokość tak, aby w razie czego zmieściły się tam pudła do segregowania zabawek i innych, małych przedmiotów. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie zadbać o porządek w opisywanym pomieszczeniu. W późniejszym czasie, gdy przyjdzie już czas nauki, miejsce zabawek zastąpią wtedy książki, atlasy i różnorodne albumy niezbędne w procesie edukacji. Do przechowywania znakomicie nadają się też pufy w kształcie sześcianów, które można łatwo złożyć. Oferują sporo wolnej przestrzeni i w razie potrzeby nie sprawiają problemów w poskładaniu ich do niewielkiej formy. Schowane do szafy nie zabierają wówczas dużo cennego miejsca.

W tak zaprojektowanym miejscu dziecięca wyobraźnia może swobodnie rozkwitać. Rozwija się w nim również muskulatura ciała. Taki kompleksowy rozwój we własnym domu to szczyt marzeń wielu małych poszukiwaczy przygód.