Ogród w stylu prowansalskim – jak go urządzić?

5770305754612957.jpg

Wraz z nadejściem wiosny przyszedł czas na stworzenie ogrodu na najbliższy sezon. Coraz większym powodzeniem w naszym kraju cieszy się styl prowansalski. Inspiracje czerpane z tego francuskiego regionu sprawiają, że zielona przestrzeń nabiera zupełnie innego znaczenia, wyglądu oraz atmosfery. Jak zatem powinien wyglądać ogród w stylu prowansalskim?

Trochę o stylu

Moda na Prowansję zapoczątkowana została przez artystów. To oni jako pierwsi dostrzegli specyficzny klimat oraz urok regionu południowej Francji. Wolno płynący czas, charakterystyczne pola lawendy czy winnice pobudzały wyobraźnię. Również i na nas spore wrażenie robią zdjęcia i krajobrazy uchwycone w filmach o Prowansji. Tym, co najbardziej charakteryzuje styl prowansalski, są: spokój, łagodne i stonowane barwy, a także harmonia. W przeciwieństwie do choćby ogrodu japońskiego nie liczy się tutaj precyzja i dbanie o każdy detal. Za to wręcz nawet wymagana jest swoboda i nieład. Nasz prowansalski ogród ma przede wszystkim sprzyjać relaksowi, wyciszać oraz uspokajać.

Jakie zatem powinny dominować tutaj barwy? Głównie fiolet lawendy, błękit, szarość oraz biel, które będą przeplatane z naturalną zielenią roślin i kwiatów. Powinniśmy się także nastawić na wykorzystywanie naturalnych materiałów, takich jak kamień, metal, drewno czy też wiklina.

Jak zaaranżować?

Jak już zostało to wspomniane, na samym początku najlepiej zrezygnować z precyzyjnego planowania przestrzeni. Powinien być to ogród bardziej zbliżony do natury, w którym nie mamy czasu ani potrzeby na idealne strzyżenie trawy czy też dbanie o harmonię i czystość starannie wytyczonych alejek. Centralnym punktem takiego ogrodu może być między innymi poletko lawendy. To ona najbardziej kojarzy się z Prowansją, dlatego powinna zostać wyeksponowana w takiej przestrzeni. W odróżnieniu od wielu innych ogrodów w takim miejscu świetnie sprawdzą się pospolite rośliny. Dzięki temu stawiając na swojskie gatunki, unikniemy wysokiego kosztu podczas sadzenia, a także potrzeby regularnej i wnikliwej pielęgnacji.

Weranda

O ile mamy ku temu warunki, powinniśmy pomyśleć nad ciekawym urządzeniem werandy lub tarasu. Jest to warta wykorzystania przestrzeń łącząca dom i ogród. Latem może ona pełnić rolę miejsca do wypoczynku, zewnętrznej jadalni, miejsca spotkań. Dominować w niej powinny elementy drewniane; można zdecydować się tu także na rośliny. Bardzo dobrze prezentuje się weranda, z której do ogrodu prowadzą kamienne lub drewniane schodki. Idealnym rozwiązaniem służącym relaksowi w tym miejscu będzie komplet mebli wypoczynkowych. Takie wyposażenie składające się z kilku foteli, stolika, kanapy może być wykonane z wikliny, rattanu. Dzięki temu charakteryzuje się atrakcyjną ceną i odpornością na warunki atmosferyczne. Znakomicie komponuje się z prowansalskim stylem.

Trochę prywatności

Jeśli zależy nam na prywatności, lecz w niezbyt zamkniętej formie, to ogród prowansalski będzie pomysłem najlepszym z możliwych. Wykorzystywana przy granicy ogrodu roślinność może funkcjonować niczym mur, który ochroni nas przed spojrzeniami sąsiadów. Mowa tutaj nie tylko o samym ogrodzeniu, lecz także umiejętnie umiejscowionych ławkach, altanach, a nawet namiotach, które zagwarantują wiele prywatności. W takim wypadku jedną nadrzędną zasada jest urządzenie ogrodu na tyłach domu.

Jak najwięcej natury

We wstępie wspominaliśmy o tym, iż prowansalski styl charakteryzują naturalne materiały. Dlatego w naszym ogrodzie nie ma mowy o plastiku czy też nadmiarze szkła. Powinniśmy stawiać przede wszystkim na kamień, drewno, metal czy wiklinę, ceramikę. Dzięki takim elementom wyposażenia można połączyć stare z nowym. Ponadto to znakomita okazja do zabawy paletą kolorów. Jeśli zdecydujemy się na alejki, skalniaki lub też fontanny, to nie powinno zabraknąć w nich jasnego kamienia, który będzie wprowadzał więcej spokoju oraz przyjaznej atmosfery. Drewno z kolei może występować pod postacią altan, ławek, licznych dodatków. Elementy metalowe z kolei tworzyć mogą rzeźby, siatki oraz podstawy dla roślin pnących. Ceramika zaś to przede wszystkim małe rzeźby, donice, dekoracje.

Dodatki przede wszystkim!

Ogród w stylu prowansalskim swój niepowtarzalny urok zawdzięcza w głównej mierze znajdującym się w nim dodatkom. Mowa tutaj między innymi o wspomnianych wcześniej krzesłach, fotelach i ławkach. Mogą być one wykonane z drewna, wikliny lub kutego metalu. Warto wybierać zwłaszcza modele o fantazyjnych, rzeźbionych zdobieniach. Uwagę przyciągać mogą metalowe konewki, drewniane beczki, gliniane garnki czy też większe dzbany. Ponieważ Prowansja wiele czerpie z tradycji, dlatego nie powinno w ogrodzie zabraknąć miejsca na antyki. Dawne meble czy też rzeźby świetnie wkomponują się w estetykę przestrzeni. Niektórzy stawiają nawet na zabytkowe rowery, które zostaną umieszczone między kwiatami, a nawet mogą pełnić rolę miejsca na doniczki, wiszące i pnące rośliny. Warto zatem poszukać na pchlim targu bądź w antykwariacie zabytkowych przedmiotów, które nadadzą uroku tworzonemu ogrodowi.

Jeśli zastanawiamy się nad oświetleniem, to ciekawym wyjściem mogą być klasyczne lampiony na świece. Wieczorami lub nocą stworzą znakomitą atmosferę. Jeśli zostaną umieszczone przy werandzie lub ogrodowym salonie, to spotkania ze znajomymi lub rodziną będą należeć do jednych z przyjemniejszych w okresie wiosennym i letnim. Ich zamiennikami mogą być papierowe lampiony w kształcie kuli, które zasilane będą żarówkami LED.

Roślinność

Choć wybierzemy wiele dodatków i elementów wyposażenia ogrodu, to jednak najważniejszą rolę i tak pełnić będą w nim rośliny. Zgodnie z duchem Prowansji powinniśmy stawiać na jak najwięcej lawendy. Jej charakterystyczny zapach i kolor wprowadzać będzie uczucie harmonii i spokoju. Najlepiej stawiać na rodzime odmiany tej rośliny, która będzie bardziej odporna na mrozy i polskie warunki niż sprowadzane sadzonki z Francji. Specjalne poletko lub grupki rozsadzone po całym ogrodzie stanowić będą przyjemny dla oka obraz.

Prowansja to także sporo ziół. Nie bez powodu w sklepach znajdziemy mieszanki oznaczane jako zioła prowansalskie. W wielu przypadkach polecane są one do zasadzenia w pobliżu tarasu lub werandy. Nie tylko zapewnią wspaniały zapach letnią porą, lecz także będziemy mieć do nich łatwiejszy dostęp w trakcie gotowania. Najlepiej wybierać miętę, tymianek, bazylię, oregano, estragon oraz rumianek. Niektóre z nich mogą być od razu sadzone w ziemi, inne z kolei lepiej zachowywać się będą w doniczkach.

W ogrodzie prowansalskim nie może także zabraknąć kwiatów i pnących roślin. Do najpopularniejszych gatunków spotykanych w licznych aranżacjach zaliczyć możemy między innymi różę, hortensję, winorośle, niezapominajki, tulipany, marcinki. Z krzewów i drzew warto stawiać na małe brzozy, drzewka oliwne, a także krzewy owocowe.