Ogród skandynawski – czym się odznacza?

5770305753176433.jpg

Ogród to miejsce wyjątkowe. Niektórym pozwala na spełnianie swoich twórczych ambicji, innym przynosi relaks. Przestrzeń tę można przy tym zaaranżować na kilka różnych sposobów. Ogród skandynawski to znakomita propozycja dla tych, którzy są niezdecydowani i nie mają określonego pomysłu. Na jakich założeniach opiera się jego koncepcja?

Ogród skandynawski – czym się wyróżnia?

Projekt ogrodniczy rodem z dalekiej, mroźnej Skandynawii odznacza się prostotą, funkcjonalnością i elegancją. W pewnym zakresie przypomina najpopularniejsze style w aranżacji przestrzeni zielonej. Jest przy tym nad wyraz naturalny. Oznacza to, że ma wyglądać tak, jakby człowiek pozwolił roślinom rozwijać się bez pomocy jego rąk. W ten sposób można otrzymać efekt znany na przykład z Japonii. Warto przy tym dodać, że ogród skandynawski ma zapewnić swojemu użytkownikowi wygodę. Jak można to osiągnąć? Przede wszystkim poprzez unikanie terenów zamkniętych. Dodatkowym atutem dla osób zapracowanych jest to, że rezygnuje się w tym wzornictwie z nadmiaru ozdób i zdobień. Nie trzeba zatem dbać o różnego rodzaju akcesoria ozdobne i utrzymanie w czystości figur czy palisad. Amatorom ogrodnictwa do gustu przypadnie również to, że mogą bazować na roślinach mało wymagających. Nie trzeba więc martwić się o zapewnianie im specjalnej troski i czasochłonnej opieki.

Ogród skandynawski – co w nim rośnie?

Przy doborze roślin trzeba kierować się tym, że wspólnie mają one tworzyć naturalny krajobraz. Nie muszą być zatem dostosowane do przycinania ich na kształt figur geometrycznych. Mało tego – możemy nawet pozwolić sobie na to, by na zarządzanej przez nas działce rosły chwasty. Trzeba jednak pamiętać, aby ich gęstość mieć pod stałą kontrolą. Niedopuszczalne jest przecież, by szkodniki te wymknęły się spod naszego nadzoru i zdominowały inne elementy zieleni. Chcąc jednak trzymać się założonej koncepcji ogrodniczej, nie możemy zapomnieć o iglakach. Wśród tych najpopularniejszych są świerki, sosny, jodły i jałowce. Z drzew owocowych można z kolei wybrać jabłonie i grusze. Będą one nie tylko ozdobą, ale sprawią również, że oaza spokoju przyniesie nam także pyszne owoce. Żeby jednak nie ograniczać się do wysokich drzew, możemy zdecydować się na zasadzenie wrzosów, brusznicy czy żurawiny. Co ciekawe, nie będzie niczym dziwnym, kiedy do wymienionych gatunków dołączą nasturcje lub petunie. Aranżując przestrzeń, nie zapomnijmy o tym, co najważniejsze – naturalności. Nie pozwólmy sobie na zbyt daleko posuniętą różnorodność barw w aranżacji przestrzeni. Ona zepsułaby cały efekt.

Mała architektura

Wynikiem naszych starań ma być ogród maksymalnie dziewiczy. Nie możemy zapominać przy tym o dodatkowych elementach wystroju przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się przedmioty wykonane z kamienia lub drewna. Dopuszczalne są także inne materiały naturalne. Najważniejsze jest oczywiście to, by były stworzone przez naturę i wolne od dodatkowych zdobień, które popsują zakładany efekt. Znakomicie sprawdzą się zatem drewniane wiadra, wiatraki czy też porośnięte mchem kamienie. Warto przy tym kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej”. Nadmiar przedmiotów pozostających na trawniku nie jest pożądany. Wielu zaciekawionych tematem zapyta pewnie o taras. Jest on oczywiście dopuszczalny. Warunek jest jeden: musi być on zbudowany z kamiennych płyt lub kostki brukowej. Dobrze byłoby też, gdyby odznaczał się możliwie ujednoliconą formą. Wielbiciele mozaik muszą zatem powściągnąć swe artystyczne zapędy.

Ma przyciągać wiele gatunków zwierząt

Mimo przemyślanej formy opisywany ogród powinien swoją funkcjonalnością przypominać las. Chodzi o to, by w cieniu drzew mogły schronić się niewielkie zwierzęta. Najczęstszymi gośćmi takich miejsc będą zapewne wiewiórki i lokalnie występujące gatunki ptaków. Wszyscy ci przybysze sprawią, że opisywane miejsce stanie się naszym prywatnym rezerwatem przyrody. Dzięki niemu będziemy mogli poczuć się tak jak podczas wypadu za miasto. By jednak dodatkowo zadbać o naszych małych gości – możemy im zaoferować lokale. Znakomicie sprawdzą się więc niewielkie karmniki czy budki lęgowe. Mile widziane będą również sterty kamieni, na których wylegiwać się będą jaszczurki. Nie zapomnijmy też o poczciwych jeżach – im również przyda się lokum.

Ogród skandynawski to propozycja dla miłośników przyrody. Pozwoli im na zbliżenie się do natury i rozkoszowanie jej pięknem. Najważniejsze jest jednak to, że tak urządzone miejsce będzie oazą spokoju dla wszystkich zapracowanych i pragnących spokoju.