Nowe trendy w projektowaniu ogrodów

5770305753914372.jpg

Miłośnicy ogrodów chcą znać najnowsze trendy dotyczące modnego wyglądu ich ulubionych zielonych zakątków. Wiedzą, że ich formowanie jest prawdziwą sztuką. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że obowiązujące w tej materii zasady zmieniają się. Dlatego właśnie dobrze jest poznać nowe trendy w projektowaniu ogrodów.

Nowe trendy w projektowaniu ogrodów oparte są na naturalności

Jedno jest pewne: plastikowe krzesła i stoły dawno stały się niemodne. Mimo to wielu ludzi nadal ich używa, ale chcąc podążać za najnowszymi wskazówkami projektantów, trzeba wykorzystywać naturalne materiały. Nadają one przestrzeni przeznaczonej do relaksu wręcz ascetycznego wyglądu. To jednak coś absolutnie pięknego i wyjątkowego. Przekona się o tym każdy, kto w wystroju ogródka zastosuje się do podanych wskazówek. Najważniejszą jest to, aby wykorzystywać dodatki wykonane z gliny i ceramiki. Warto również zaufać elementom stworzonym z drewna i wikliny. Znakomicie na tle zielonych roślin prezentują się również lniane i konopne sznury połączone nieraz z surowym płótnem. Użycie tych materiałów daje nam gwarancję, że przestrzeń mająca spełniać funkcję oazy spokoju będzie wyglądać pięknie. Ważną wskazówką dla osób projektujących własny ogród jest to, by zrezygnowały one z betonu; warto z kolei zaufać naturalnym kamieniom. W aranżacji przestrzeni można skorzystać z piaskowca, granitu czy dolomitu. Pięknie prezentują się też murki z polnych kamieni. One, zestrojone z drewnianymi konstrukcjami i innymi, wymienionymi wcześniej materiałami, dają znakomity efekt.

Handmade w ogrodnictwie? Oczywiście!

By ogródek był miły dla oka, nie wystarczy jedynie równo przystrzyżony trawnik. Każdy domorosły ogrodnik musi bowiem opisywaną tu przestrzeń upiększyć stworzonymi przez siebie dodatkami. Najlepszym budulcem do tego celu są leszczynowe pędy – można z nich skonstruować intrygująco wyglądające przesłony. Pięknie będzie prezentować się również altana z drewna wierzbowego. Do tworzenia ozdób można wykorzystać leżące na trawie owalne, szare kamienie. Pomalowane tak, by przypominały biedronki lub inne sympatyczne insekty, urozmaicą wygląd rabatek kwiatowych. Warto skorzystać też z dużych liści i kory drzew. Z nich zbudować można pięknie prezentujące się łódki, które stanowią bardzo modną dziś ozdobę. Nie można zapomnieć również o zamontowaniu hamaka. Zawieszony między dwoma sędziwymi, potężnymi drzewami przyda się po ciężkim dniu. Bujanie się na tym bardzo wygodnym łóżku jest znakomitą formą relaksu.

Ogień ogrzewa i oświetla

Lampki solarne są passé. Warto o tym pamiętać, zaopatrując się w źródło oświetlenia ogrodowego. Teraz modne są lampiony, do których wkłada się świeczki w różnych rozmiarach. Dodatkowo obserwowanie płomienia sprawia, że możemy wyciszyć się i odnaleźć wewnętrzny spokój. Łatwiejsze staje się też wyzbywanie złych, ciążących nam myśli. Wielu podkreśla też, że takie oświetlenie sprzyja koncentracji, co szczególnie ważne wtedy, gdy stoimy przez ważnymi wyzwaniami. Najczęściej wymagają one od nas skupienia na zdobyciu wyznaczonego celu. Mentalne przygotowanie do uzyskania pożądanych rezultatów jest wówczas szczególnie ważne. Z łatwością można osiągnąć je w miejscu pełnym pachnących kwiatów i dobrej energii.

Warto mieć swoje sekretne schronienie

Ogród jest miejscem, którym chcemy się chwalić. Staramy się zatem urządzać go w taki sposób, aby przestrzeń była wygodna dla gości. Tymczasem warto jednak pamiętać również o tym, żeby zapewnić sobie trochę miejsca specjalnie dla siebie. Można to osiągnąć, wyznaczając ku temu odpowiedni skrawek zieleni. Ten znajdujący się w zagajniku gęsto wypełnionym krzewami będzie idealny. Właśnie tam może powstać samotnia. Warto postawić w niej niewielki stoliczek i duży, wygodny fotel. Rozsiadając się w nim, damy sobie chwilę spokoju, by móc w spokoju odzyskać wewnętrzną harmonię i pomyśleć nad ważnymi sprawami.

Miejsce do świetnej zabawy

Nowoczesny ogród to przestrzeń służąca do aktywnego i miłego spędzania czasu w gronie najbliższych. Dobrze jest zatem zadbać o to, by nikt nie nudził się, przebywając w niej. Warto zatem przygotować idealnie płaskie miejsce, na którym można rozłożyć duży koc. Wtedy zyskuje się coś na kształt stołu, przy którym można zjeść wspólne śniadanie. Naturalne jest też to, aby korzystać z rozstawionych wcześniej mebli. Czas spędzony w wiklinowym fotelu na pewno będzie bardzo przyjemny. Po solidnym posiłku warto też poświęcić chwilę na rekreację. Wtedy znakomicie sprawdzi się pole do minigolfa. Nikt nie wyklucza jednak tego, by skorzystać z bardziej tradycyjnych gier, takich jak warcaby czy karty.

Łąka pełna kwiatów

Pozwólmy roślinom spokojnie się rozwijać. Obserwujmy polne kwiaty, które bez naszego udziału wschodzą wśród traw. Dodatkowo możemy też urozmaicić je innymi, niezbyt udziwnionymi gatunkami roślin. Nie wymagają one najczęściej częstego podlewania czy specjalistycznych nawozów. Cieszą jednak oko i sprawiają, że można w pełni poczuć powiew wiosny.

Lokalnie występujące rośliny

Robiąc zakupy ogrodnicze, warto pomyśleć nad tym, jakie gatunki są szczególnie godne naszej uwagi. Na pewno trzeba rozważyć zakup tych, które dobrze znamy. Poświęćmy zatem uwagę limbom, sosnom górskim czy jałowcom. Pozwólmy także swobodnie rozwijać się paprociom. Warto też, abyśmy zakupili dzikie różne, pnący chmiel i miętę. Zaufajmy takim trawom jak kostrzewy i śmiałek darniowy. Tworzą one pięknie wyglądające skupiska wysokich źdźbeł.

Stosując opisane w artykule działania, można mieć pewność, że ogród spełni wymagania najbardziej wymagających estetów. Będzie przy tym miejscem, do którego będzie chciało się wracać jak najczęściej.