Najpiękniejsze ogrody na świecie

5770305752803563.jpg

Na całym świecie znajduje się wiele wyjątkowych ogrodów, które stanowią prawdziwą atrakcję turystyczną, przyciągającą każdego roku ogromną liczbę zwiedzających. Wiele z nich zawiera niezwykle interesujące rozwiązania architektoniczne i organizacyjne, które w pewnym stopniu można wykorzystać także i u siebie. Oto według nas najpiękniejsze ogrody na świecie.

Ogrody Wersalu

Jest to prawdopodobnie najbardziej znany i popularny na świecie zespół pałacowo-parkowy. Wersal stanowi także symbol królewskiej Francji. André Le Nôtre zaprojektował tutaj ogromną przestrzeń, gdzie tylko część ogrodowo-parkowa stanowi obszar ponad 800 ha. To tutaj powstał pierwowzór znanego do dziś ogrodu w stylu francuskim. Stworzony został na przestrzeni XVII i XVIII wieku. Sam ogród został wykonany na planie geometrycznym. Jest on idealnym przykładem połączenia architektury, rzeźby, zieleni wraz z kompleksami wodnymi. Nie ma tutaj mowy o przypadkowości. Każdy element został dokładnie zaplanowany. To jedna z najważniejszych francuskich atrakcji turystycznych.

Ogród tarasowy Villa d’Este we Włoszech

Villa d’Este w Tivoli stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów włoskiego ogrodu epoki renesansu. Często miejsce to określane jest mianem arcydzieła architektury. Cały ten kompleks znajdujący się około 30 kilometrów od Rzymu został wzniesiony w XVI wieku. Obiekt ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tutejsze ogrody zostały rozmieszczone na kilku poziomach, tarasach, pomiędzy którymi umieszczono niezwykłe alejki i schodki. Poszczególne poziomy zostały rozdzielone fontannami i żywopłotami. Całość uzupełniona jest wspaniałą śródziemnomorską roślinnością, posągami przedstawiającymi postacie związane z okresem Imperium Rzymskiego.

Ogrody Stourhead w Anglii

Stourhead to XVIII-wieczna rezydencja stworzona w stylu palladiańskim z niezwykle okazałym ogrodem angielskim. Obszar ten posiada aż 1072 hektarów. Znajduje się tutaj między innymi słynny most, który można było podziwiać w kinowej wersji Dumy i uprzedzenia. Za całość piękna tego miejsca odpowiada Henry Hoare II, który zlecił zaprojektowanie i stworzenie tego miejsca w połowie XVIII wieku. Znajdują się tu rośliny, krzewy i drzewa sprowadzone praktycznie z całego świata. Warto podziwiać park także z lokalnej wieży.

Ogród Claude’a Moneta

Nieopodal Paryża znajduje się inny wyjątkowy ogród. Warto dodać, że za jego stworzeniem nie stoi wybitny architekt czy ogrodnik, lecz jeden z najbardziej znanych przedstawicieli impresjonizmu, Claude Monet. W 1883 roku zakupił on posiadłość w Giverny. To tutaj oddał się swym najważniejszym pasjom, a mianowicie malarstwu i ogrodnictwu. Wiele części tego wyjątkowego ogrodu może nam przywodzić na myśl obrazy malarza. Zieleń krzewów i drzew miesza się tutaj pastelowymi kolorami kwiatów, a całość uzupełniana jest przez wodę oraz niezwykle znany drewniany most. Ogród można podzielić na dwie części. Pierwsza z nich, Clos Normand, stanowi miejsce pełne kwiatów. Druga z kolei inspirowana jest japońskim stylem i kulturą.

Butchart Gardens

Znajdujący się w Kanadzie Butchart Garden to wyjątkowy ogród o powierzchni 22 hektarów. Stanowi on niezwykle istotną atrakcję turystyczną w regionie Vancouver, albowiem każdego roku odwiedzany jest przez ponad milion osób. Jest to jeden z pierwszych na świecie ogrodów wystawowych, który założony został w 1904 roku przez Jennie Butchart. Miejsce to podzielone jest na sekcje tematyczne, wśród których znajdziemy między innymi: ogród włoski, śródziemnomorski, różany, japoński czy też aleję rododendronów. Dzięki takiej różnorodności ogród w przeciągu całego roku mieni się niezwykle ciekawymi barwami.

Ogrody Keukenhof

Niedaleko Lisse znajduje się najpiękniejsze tego typu miejsce w Holandii, czyli Ogród Keukenhof. Każdego roku w tym ogrodzie sadzonych jest ponad 7 milionów cebulek kwiatów, z czego większość stanowią różnorodne odmiany tulipanów. Znajdziemy tu także żonkile, lilie, hiacynty czy narcyzy. Miejsce to zajmuje 32 hektary kwiatowych dywanów, gdzie wytyczonych zostało aż 15 km ścieżek spacerowych. Całość uzupełniana jest przez 150 rzeźb i kilka pawilonów, w których to odbywają się pokazy i wybory najpiękniejszych okazów. Warto dodać, że każdego roku ogród jest zupełnie inny, a także tworzony jest według danej tematyki. Kilka lat temu była nią między innymi Polska. Niestety to cudowne miejsce jest dostępne dla zwiedzających jedynie od połowy marca do maja.

Ogród Yu Yuan

W XVI wieku Pan Yunduan postanowił w Szanghaju zbudować ogród dla swojego ojca. Mimo wielu burzliwych dziejów oraz upływu ponad 400 lat ogród ten nadal stanowi jeden z najpiękniejszych i cenionych w Chinach. Charakteryzuje się on niezwykłym pięknem i harmonią. Podziwiać tutaj można liczne gatunki egzotycznych drzew i krzewów, pawilony, mostki nad stawami i potokami. Obecnie ogród ten zajmuje około 2 ha powierzchni i jest podzielony na kilka części.

Ogrody Powerscourt

Powerscourt Estate to wyjątkowe miejsce, które położone jest około 30 km od Dublina u podnóża góry Sugar Loaf. Znajduje się tutaj rezydencja mieszkalna z 1731 roku. Największą jednak atrakcją są tutaj malownicze ogrody o powierzchni 20 hektarów. Stworzono tu między innymi wielopoziomowy ogród japoński, fontanny, ogród różany, jezioro, umieszczono liczne pomniki. Posadzono tutaj drzewa z wielu zakątków świata, a niektóre z nich mają już ponad 200 lat. Na terenie parku znajduje się także wodospad Powerscourt Waterfall, który jest najwyższym w Irlandii.

Ogród Kosmicznych Spekulacji

Jest to najmłodszy w naszym zestawieniu ogród botaniczny znajdujący się w południowo-zachodniej Szkocji. Stworzony został w 1989 roku przez Charlesa Jencksa. Jest to prywatne miejsce, dostępne dla zwiedzających zaledwie przez jeden dzień w roku. Aranżacja tego ogrodu ma związek z matematyką, kosmosem i astrofizyką. Dzięki temu znajdziemy tutaj żywopłoty o kosmicznych kształtach, stawy, rzeźby czy ławki przypominające Księżyc, kosmiczne planetoidy i zjawiska.

Suan Nong Nooch

Jest to ogród mieszczący się w Tajlandii, który również został otwarty w latach 80. ubiegłego wieku. Początkowo tereny zakupione przez Pisit i Nongnooch Tansacha miały mieć znaczenie rolnicze. Stało się na szczęście zupełnie inaczej. Właściciele zdecydowali się na założenie ogrodu botanicznego, który został uroczyście otwarty w 1980 roku. Jest to miejsce o wyjątkowo bogatej kolekcji palm, sagowców czy storczyków, które jest niezwykle związane z tradycjami tajskimi. Stworzono tutaj budowle, rzeźby nawiązujące do kultury i historii kraju. Jest on obecnie najpiękniejszym oraz największym ogrodem botanicznym w Azji.

Château de Marqueyssac

Château de Marqueyssac to wyjątkowy obiekt pałacowo-parkowy znajdujący się w Vezac na południu Francji. Ogród ten powstał w XVII wieku, swój obecny wygląd zawdzięcza jednak Juliusowi de Cervalowi, który odziedziczył posiadłość w połowie XIX wieku. Za swego życia posadził on w tym miejscu ponad 100 000 krzaków różnych odmian bukszpanu, a dziś liczba ta wzrosła do przeszło 150 tysięcy. Całość jest uzupełniana przez cyprysy, lipy, włoskie sosny. Na blisko 22 hektarach zgromadzono nie tylko pokaźną ilość roślin, lecz też stworzono ponad 6-kilometrowy labirynt.

Oczywiście to tylko część listy najpiękniejszych ogrodów na świecie. Możemy wymienić tutaj także ogrody przy posiadłości Sanssouci w Niemczech, ogród Mistrza Sieci w Chinach, ogrody Ephrussi de Rothschild we Francji, Królewski Ogród Botaniczny w Kijowie, Jardin Majorelle w Makareszu, Desert Botanical Garden w Phoenix, Kenroku-en w mieście Kanazawa czy też Kew Garden w Londynie.