Minimalistyczna łazienka – czym się odznacza?

Please select a featured image for your post

Minimalistyczna łazienka zyskuje w ostatnim czasie coraz bardziej na popularności. Mniejsza liczba wyeksponowanych elementów, jasne kolory czy proste linie sprawiają, że otrzymuje się cichą i estetyczną przestrzeń. Jak zatem powinna zostać urządzona łazienka w stylu minimalistycznym?

Styl minimalistyczny – czym się charakteryzuje?

Styl minimalistyczny jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie oszczędność miejsca i pieniędzy, a przy tym precyzję podczas aranżacji. Charakteryzuje go perfekcja, prostota i geometryczne, proste formy. Często spotykane we wnętrzu łazienki jest szkło, metal, drewno, kamień. Oprócz tego obecne jest także tworzywo sztuczne. Coraz częściej w nowych aranżacjach możemy spotkać się z odwołaniami do klimatu loftu. W minimalistycznych przestrzeniach nie są wymagane żadne ozdoby. Kolorystyczna dowolność także jest nie na miejscu. Charakterystyczne wnętrza o chłodniejszej barwie związane są poniekąd ze stylem industrialnym. Łazienka w stylu minimalistycznym to wnętrze, które będzie modne przez wiele następnych lat.

Kolorystyka w łazience

W minimalistycznej i prostej łazience bardzo dobrze sprawdzają się jaśniejsze kolory, zwłaszcza w naturalnych odcieniach. W związku z tym wybór często pada na biel, brąz, szarość, beż. Szczególnie biel polecana jest do mniejszych pomieszczeń, albowiem optycznie je trochę powiększy. Łazienka jednak nie musi być tworzona wyłącznie w jednolitych barwach. Bez przeszkód można zdecydować się na dopełnienie podstawowego koloru innymi odcieniami. Na tym polu dużym powodzeniem cieszy się fiolet, pomarańcz czy czerwień, które to dobrze prezentować się będą zarówno w mniejszych, jak i większych przestrzeniach. Stawianie na kontrasty, takie jak np. połączenie czerni z bielą, będzie odważnym, a przy tym całkiem udanym pomysłem.

Wyposażenie

Wybór poszczególnych elementów wyposażenia powinien przebiegać z duchem minimalistycznego stylu. Wykorzystać w pomieszczeniu trzeba tylko to, co faktycznie będzie niezbędne. W związku z tym łazienkę należy wyposażyć w funkcjonalne meble. Polecane są przede wszystkim modele podwieszane, które w mniejszych łazienkach pozwolą na zaoszczędzenie miejsca. Taki typ mebli sprawia również, że pojawi się przestrzeń na dodatkowe produkty, takie jak pralka czy kosz na pranie. W minimalistycznych łazienkach sporym powodzeniem cieszą się chromowane wykończenia. W takim miejscu bardzo dobrze prezentują się wanny wolnostojące lub przeszklone kabiny prysznicowe. Dobrze jest zrezygnować z dekoracji, które tylko niepotrzebnie zapełnią łazienkę.

Oświetlenie

W minimalistycznej łazience sporą rolę odgrywa właściwie dobrane oświetlenie. To poprzez odpowiednie lampy można podkreślić walory łazienki, a także zniwelować niektóre jej mankamenty. Dużą popularnością w tym zakresie cieszą się lampy ledowe, małe punktowe reflektory, a także taśmy LED, które wprowadzą ciekawy klimat do wnętrza pomieszczenia. Najistotniejsze jest jednak dobranie oświetlenia pod kątem funkcjonalności. Światło powinno padać najmocniej tam, gdzie będzie nam najbardziej potrzebne, czyli przy wannie oraz umywalce.