Minimalistyczna łazienka – ciekawy pomysł aranżacyjny

Please select a featured image for your post

Minimalistyczna łazienka cieszy się coraz większym powodzeniem. Zamiast stawiać na przepych i przesadę, wiele osób decyduje się na coś prostego i przede wszystkim funkcjonalnego. Dzięki temu zyskuje się w pewnym sensie pomieszczenie, które ma spełniać jedynie swą główną rolę. Oczywiście warto ją również udekorować, choć nie jest to wymagane. Jak zatem stworzyć taką łazienkę w stylu minimalistycznym.

Styl minimalistyczny – czym się charakteryzuje?

Najpierw zastanówmy się, czym w ogóle odznacza się taki styl minimalistyczny? Otóż jest on bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie precyzję, oszczędność miejsca, a także pieniędzy. Można powiedzieć o nim, że odznacza go perfekcja, prostota oraz geometryczne, proste formy. Choć jest on minimalizmem, to jednak nie ogranicza się on do tanich pomysłów. Często wykorzystuje się w nim bowiem szkło, metal, drewno, kamień, czyli naturalne materiały. Oczywiście i tworzywa sztuczne mogą wchodzić w rachubę, jednak mimo wszystko lepiej jest postawić na naturalność, co pomoże w stworzeniu wnętrza z klasą. W takich minimalistycznych przestrzeniach zbędne są dodatki czy ozdoby, a także kolorystyczna dowolność. Styl minimalistyczny to głównie chłodne wnętrza powiązane trochę ze stylem industrialnym. Wykorzystanie w łazience takiej aranżacji sprawi, że zyskamy pomieszczenie modne przez wiele lat.

Jaka kolorystyka?

Jeśli jesteśmy zdecydowani na taką minimalistyczną łazienkę, to w naszym kręgu zainteresowań jako podstawa powinny znaleźć się wyłącznie jasne barwy. Takie barwy w naturalnych odcieniach, jak biel, szarość, beż czy jasny brąz idealnie sprawdzą się jako efekt minimalizmu. Oczywiście mowa tutaj o głównym kolorze, który nie musi pozostać jednolity. Często dochodzi bowiem do uzupełnienia go innymi barwami, jak czerwienią, fioletem, żółcią czy pomarańczem. Ciekawie wykreowane kontrasty mogą dać nam oryginalne i przyciągające uwagę wnętrze.

Wyposażenie

Również i kompletowanie wnętrza powinno być podyktowane zasadami minimalistycznego stylu. Powinniśmy tutaj wykorzystać to, co w łazience będzie nam potrzebne. W związku z tym ciekawym wyjściem będą proste meble w wersji stojącej lub podwieszanej. Będą one wykorzystywane do przechowywania kosmetyków, środków higienicznych, czyszczących. Nie ma potrzeby montażu szafki, półki, która będzie praktycznie pusta – zabierze nam tylko miejsce. Oczywiście rozkład i ilość mebli uzależnione będą od wielkości samego pomieszczenia. Im będzie ono mniejsze, tym wybór mebli będzie miał jeszcze większe znaczenie. Meble to oczywiście dopiero początek.

Armatura

Nasza funkcjonalna łazienka powinna składać się z prostych i niezbędnych elementów wyposażenia. W związku z tym armatura powinna współgrać z całością aranżacji tego pomieszczenia. Popularne jest stawianie na wannę w wersji wolnostojącej lub narożną i zabudowaną. Jeśli mamy zamiar postawić jednak na prysznic, to świetnie w minimalistycznej łazience sprawdzi się przeszklona kabina pozbawiona brodzika. Umywalka czy kompakt WC powinny również być prostej konstrukcji – przy większej przestrzeni warto zastanowić się nad podwójną umywalką.

Oświetlenie

W łazience niezwykle ważną rolę odrywa oświetlenie. Odpowiednio dobrane może podkreślić walory pomieszczenia czy też ukrywać niektóre mankamenty. Na tym polu sprawdzają się przede wszystkim produkty ledowe. Mogą to być lampy, taśmy, reflektory punktowe. Można je umieścić w wielu miejscach łazienki, a zwłaszcza w okolicy lustra.