Meble wiklinowe – nie tylko do ogrodu!

5770305755361216.jpg

Przyzwyczailiśmy się do tego, że meble wiklinowe to elementy wyposażenia ogrodu, werandy, dużego balkonu. Tymczasem wiklina stanowi niezwykle uniwersalny materiał, a co za tym idzie – owa wszechstronność przejawia się także w samych meblach. Mogą one dziś bez trudu znaleźć swe zastosowanie także i w salonie lub innym pomieszczeniu.

Dlaczego wiklina?

Wiklina tworzona jest z gałązek wierzby poddawanych dodatkowo odpowiedniej obróbce. W wyniku tego gałązki stają się elastyczne, a przy tym bardzo wytrzymałe. Przy odpowiednim zabezpieczeniu mogą służyć jako trwały materiał przez wiele lat. Ogromną zaletą wikliny jest fakt, iż po obróbce można wykonywać z niej różnorodne formy. Dzięki temu krajowe oraz zagraniczne produkty to przede wszystkim fotele, kosze na pranie, stoły, krzesła, ławki, dekoracje. Jak wspomnieliśmy na początku, przez wiele lat owe meble tworzone były z przeznaczeniem do użytku zewnętrznego. Świetnie sprawdzały się w ogrodach, ogródkach piwnych, na balkonach, werandach. Dzięki odporności na pogodę mogły służyć przez wiele miesięcy w roku. Ich naturalny, bardzo estetyczny wygląd sprawiał, że prezentowały się niezwykle stylowo, a także mogły być łączone z drewnem czy kamieniem. Atrakcyjna cena i szerokie zastosowanie sprawiają, że od lat wiklina cieszy się tak dużą popularnością.

Do domu i na zewnątrz

Podstawowym miejscem dla mebli wiklinowych są ogrody. To tutaj ze względu na swą naturalność i lekkość najlepiej sprawdzą się jako wyposażenie wypoczynkowe. W ogrodach dzięki nim można tworzyć małe salony, kąciki do wypoczynku, spotkań rodzinnych. Takie meble upodobały sobie także bary, restauracje, które w okresie letnim tworzą z nich ogródki piwne. Jednak coraz częściej meble z wikliny umieszczane są także wewnątrz domów i mieszkań. Ponieważ panuje moda na ekologiczne rozwiązania, wiklina idealnie wpasowuje się w ten trend. Dlatego też w salonach możemy coraz częściej zobaczyć fotele i stoły wiklinowe, które w połączeniu z tekstyliami lub szkłem tworzą bardzo stylową oraz miłą dla oka całość. Hitem ostatnich kilku sezonów są zwłaszcza fotele bujane. Są one o wiele tańsze od tych, które do tej pory mogliśmy zakupić w sklepach meblowych. Są idealne do wypoczynku po ciężkim dniu. Najlepiej sprawdzą się w okresie zimowym, jeśli w salonie znajdować się będzie kominek. Na rynku meblowym znajdziemy wiklinowe fotele, krzesła, stoliki kawowe pod RTV, regały, ławy, a nawet sofy. Sporym ich atutem jest fakt, iż dzięki nowym technikom wyplatania takie meble już nie trzeszczą, a są ponadto o wiele trwalsze.

Wiele stylów wnętrzarskich lubuje się w wiklinie. Możemy ją spotkać w aranżacjach rustykalnych, pomieszczeniach tworzonych w stylu góralskim bądź prowansalskim. Świetnie współgrają one z modą eko oraz stawianiem na klasykę w nowym wydaniu. W mieszkaniach i domach pojawiają się coraz częściej wiklinowe kosze, pojemniki na pranie. Meble z wikliny często określane są mianem produktów dla romantyków i wielbicieli natury. Takie naturalne i lekkie meble często są zdobione miękkimi poduszkami czy kolorową narzutą we wzory.

Użytkowe i dekoracyjne

Meble wiklinowe w salonie niekoniecznie muszą być tylko użytkowe. Zdarzają się sytuacje, kiedy to w większych salonach pełnią one częściej funkcję dekoracyjną. Po umieszczeniu na nich poduszek lub narzut mogą uzupełniać styl wnętrza. Jeśli posiadamy takie meble jako dodatkowe wyposażenie salonu, to w okresie letnim mogą być one z łatwością przenoszone do ogrodu lub na werandę.