Meble z palet – co możemy zrobić?

5770305752936074.jpg

Coraz większym powodzeniem w ostatnim czasie cieszą się meble tworzone z palet drewnianych. Takie meble z palet stanowią nie tylko tańsze na rynku rozwiązanie względem gotowych produktów, lecz też mogą być czymś niezwykle oryginalnym i pomysłowym, co sami wykonamy w swym ogrodzie, garażu, domu.

Podstawowe informacje

Na rynku palety możemy znaleźć w kilku rozmiarach. Do najpopularniejszych zaliczymy “europalety” o wymiarach 1200×800×144 mm, które ważą blisko 25 kg. Oczywiście są dostępne zarówno mniejsze, jak i większe modele. Ich dobór powinien być uzależniony od tego, co chcemy z nich wykonać. Często warto kupić nieco większe palety, dzięki czemu w razie problemów po prostu je przytniemy. Jeśli chcemy jak najwięcej zaoszczędzić, to poszukajmy palet w specjalnych skupach lub w serwisach internetowych. Przy cenie kilkunastu złotych za sztukę meble mogą być niezwykle tanie. Pamiętajmy jednak, że przed wykorzystaniem takiego materiału musimy palety dokładnie wyczyścić, wysuszyć, usunąć z nich wszelkie drzazgi i nierówności. Dobrze jest je odpowiednio zaimpregnować, wykorzystać bejcę, lakier lub kolorowe farby. Czasem się zdarza, że palety są już zabezpieczone chemicznymi środkami, które mogą być groźne w warunkach domowych, dlatego dobrze jest je oczyścić i pokryć innym lakierem czy farbą.

Zapewne jeszcze kilka lat temu osobom, które mają na co dzień styczność z paletami w magazynach czy transporcie, się nie wydawało, że takie proste rzeczy mogą stanowić prawdziwy hit na rynku i to w dziedzinie urządzania wnętrz. W wielu przypadkach produkty wykonywane z palet charakteryzują się całkiem wysoką ceną, a przecież możemy je wykonać samodzielnie za znacznie mniejsze pieniądze. Oto trochę propozycji do kilku najważniejszych pomieszczeń w domu.

Salon

Na chwilę obecną wewnątrz domu lub mieszkania to właśnie w salonie najlepiej sprawdzają się meble z palet. Istnieje dla nich niezwykle szerokie zastosowanie. Wzorem z wielu barów i pubów dużym powodzeniem cieszą się stoliki kawowe. Takie stoliki mogą być osadzone na drewnianych nóżkach lub też na specjalnych metalowych kółkach, dzięki czemu bardziej komfortowo i bezpiecznie dla naszej podłogi możemy je przesuwać z miejsca na miejsce. Najlepszym uzupełnieniem takiego stolika będzie oczywiście szyba szklana lub wykonana z pleksi. Poprzez taki „blat” stolik będzie prezentował się znacznie bardziej okazale oraz będzie odporny na wszelkie zabrudzenia, zwłaszcza z kawy czy napoi. Jednak stolik z palet to nie jedyna rzecz, na jaką możemy postawić w salonie. Bardzo dobrze sprawdzić się może pomysłowa kanapa z europalet. W jej przypadku jedyne, co musimy zrobić, to złączyć kilka palet ze sobą – najlepiej w kompozycji 2×2 czy 3×2 – oraz pokryć je odpowiednio dobranym na długość materacem. Jako oparcie mogą nam służyć zwykłe poduszki lub mniejszy materac. Przy obecnych cenach za kanapy do salonu w taki sposób możemy zaoszczędzić nawet i kilka tysięcy złotych!

W salonie sprawdzić się może też kilka mniejszych produktów, które jesteśmy w stanie stworzyć z zaledwie jednej palety. Bardzo dobrze prezentuje się choćby półka na książki czy płyty, którą możemy postawić lub powiesić na jednej ze ścian. Podobnie tyczy się sprawa półki na wino. Z jednej palety możemy wykonać nawet dwie małe półki, które łącznie pomieszczą kilkanaście butelek.

Sypialnia

Od kilku lat można znaleźć wiele ciekawych pomysłów na stworzenie łóżka z drewnianych palet. Jest to równie proste rozwiązanie jak w przypadku kanapy, sofy w salonie, gdyż musimy w tym wypadku połączyć ze sobą kilka palet. Ich ilość będzie uzależniona od rozmiaru palet oraz tego, na jakiej wysokości chcemy mieć swoje posłanie. Połączenie ze sobą kilku palet da nam solidną ramę łóżka, na której możemy w dalszej kolejności położyć materac. Z jednej strony możemy postawić na najprostszą metodę ze wszystkich, a z drugiej trochę się pomęczyć, lecz z lepszymi dla nas efektami. Przy kilku warstwach palet łóżko nie tylko będzie wyżej osadzone, lecz też możemy zrobić w nim półki lub nawet szuflady na sporo niezbędnych rzeczy. W wyniku tego zaoszczędzimy przestrzeń i pieniądze na osobne komody czy szafki. Przy wycięciu górnej warstwy ostatnich palet zyskamy bardziej zbliżoną do klasycznych ramę łóżka, w której bezpieczniej umieścimy materac.

Przy wykorzystaniu jednej palety możemy również pomyśleć o stoliku nocnym, który umieścimy przy swym łóżku. Dzięki kilku warstwom w takim stoliku zyskamy przestrzeń na schowanie w nich telefonu na noc, książki, okularów.

Kuchnia

Również i w kuchni znajdziemy niejedno zastosowanie dla posiadanych przez siebie palet drewnianych. Przede wszystkim przydadzą się one nam do stworzenia stołu. Pocięcie kilku z nich i odpowiednie połączenie sprawi, że zyskamy solidny i funkcjonalny mebel, na którym to możemy codziennie przygotowywać posiłki. Sporym powodzeniem cieszą się też wyspy kuchenne z palet, gdyż ich wykonanie jest również bardzo proste. Tak jak to było w przypadku stolika kawowego, tak też i w tym miejscu możemy pomyśleć o szklanym blacie, ewentualnie na zamówienie wykonanym z kamienia. Warto również pomyśleć o mniejszych meblach. W sieci znajdziemy niejedno zdjęcie mniejszych lub większych półek z palet, które wykorzystywane są na naczynia, przyprawy, kuchenne drobiazgi.

Ogród

Obok salonu to ogród stanowi najchętniej wybierane miejsce na meble z palet drewnianych. To tutaj możemy najwięcej poeksperymentować. Może on stanowić dla nas niejako poligon doświadczalny. Pomyślmy najpierw o czymś najbardziej nam potrzebnym. Komplet wypoczynkowy czy zestaw mebli ogrodowych może być dobrym pomysłem na początek. Oczywiście musimy nastawić się na większą pracę, albowiem stworzenie stolika ogrodowego nie przysporzy nam większych kłopotów, jednak fotele czy większe ławki wymagać będą trochę cięcia, pomysłowości oraz zabezpieczenia. Możemy również zdecydować się na proste ławki ze stołami, które kojarzyć możemy z parków czy też festynów – ich stworzenie nie powinno nam sprawić większych kłopotów. Przy odpowiedniej impregnacji drewna nie będziemy musieli się zbytnio obawiać wpływu warunków atmosferycznych na nasze meble ogrodowe.

Palety drewniane przydadzą się nam także w samym ogrodnictwie. Wiele osób decyduje się na tworzenie z nich specjalnych półek na rośliny doniczkowe, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo okazale, a kwiaty i inne rośliny są odpowiednio zabezpieczone. Niektórzy z kolei wolą rozebrać palety na osobne części i z desek tworzyć płoty, ogrodzenia. Jeśli mamy dzieci, to możemy wykonać dla nich wiszące ławki, a nawet małe domki na drzewach lub altany do zabawy.

Co jeszcze?

Nasze możliwości co do wykorzystania palet są często nieograniczone. Jedyne, co może nas hamować, to budżet i przestrzeń robocza. W wielu przypadkach pojedyncze deski można wykorzystać jako elementy drewnianej ściany w sypialni czy w przedpokoju. W sieci znajdziemy zdjęcia półek na buty lub też z wieszakami, które przydadzą się przy wejściu do domu lub na korytarzu. Zdarzają się nawet biurka, które mogą pełnić rolę miejsca roboczego w domowym biurze lub też do odrabiania lekcji dla dzieci. W garażu lub piwnicy z kolei często stawia się na specjalne półki na narzędzia. Im mamy więcej pomysłów i możliwości, tym więcej jesteśmy w stanie zdziałać.