Meble na książki – które wybrać?

5770305753082270.jpg

Każdy miłośnik książek staje w końcu przed dylematem ich umieszczenia w domowej biblioteczce. Kupowane co pewien czas sukcesywnie powiększają nasze domowe zbiory, a co za tym idzie – tracimy przestrzeń na ich magazynowanie. Zatem jakie meble na książki wybrać?

Zamysł

Nie można zapominać na samym początku, iż miejsce pełniące rolę biblioteczki stanowi niezwykle ważny element aranżacji każdego mieszkania. Jest to element wyposażenia pełniący dwojaką rolę. Po pierwsze użyteczną, gdzie możemy schować wszystkie nasze ulubione książki w jednym miejscu i mieć je zawsze pod ręką. Po drugie estetyczną, kiedy regał lub półka na książki zdobić będzie nasz salon, ewentualnie pokój, sypialnię. W związku z tym musimy przy wyborze pomyśleć o obu funkcjach, co da nam znacznie więcej niż pierwszy z brzegu i przypadkowy mebel. Koniecznie musimy zastanowić się nad wymiarami, albowiem lepiej jest dobrać ciut większy model, dzięki czemu będziemy mieć na przyszłość miejsce na kolejne nasze książki.

Regał

Nie da się ukryć, że klasyczny lub w bardziej nowoczesnej formie regał stanowi praktyczny i niezwykle estetyczny element aranżacji naszego salonu. Największą popularnością cieszą się modele w kształcie prostokąta w formie dwustrunnej lub jednostronnej. Jednak coraz częściej stawiamy na regały otwarte lub o walcowatym kształcie. Dobrze jest pomyśleć o regale nie tylko w samym kontekście książek. Być może będziemy chcieli przechowywać w nim dokumenty, mniejsze rzeczy, jak sprzęt fotograficzny, kamery. W takim wypadku przydać się nam może taki model, który zaopatrzony jest w szuflady, szafki czy specjalne blaty. Bardzo ciekawy jest regał modułowy, który może zająć całą szerokość ściany. Dzięki niemu mamy okazję lepiej zaaranżować przestrzeń, a także wykorzystać więcej pomysłów. Regały modułowe są proste, praktyczne, a przy tym wytrzymałe i trwałe. W wielu przypadkach takie meble posiadają idealne proporcje, głębokość i kolorystykę.

Proste półki

W przypadku nieznacznej liczby książek lub też mniejszej przestrzeni w salonie możemy postawić na proste półki, które są montowane przy ścianie. Takie półki dają nam świetny efekt, kiedy chcemy wyeksponować na całej wysokości ściany posiadaną przez nas kolekcję książek, a nawet filmów i płyt CD. Same półki znacząco różnią się między sobą. Najprostsze modele sprawiać będą wrażenie czegoś industrialnego, nader funkcjonalnego. Z kolei pojedyncze układy półek na ścianie mogą prezentować się w zupełnie fantazyjnych, nieregularnych układach, co nada im wrażenia przypadkowości. Pamiętajmy jednak, iż prosty układ półek da nam znacznie większe pole do popisu. Z drugiej jednak strony fantazyjne modele, które przypominają labirynty lub ślimaka, lepiej sprawdzają się w nowoczesnych i oryginalnych przestrzeniach.

Klasyczne biblioteczki

Klasyczne gabloty biblioteczne stanowią od dziesięcioleci – a nawet wieków – ponadczasowe rozwiązanie w salonie. Są one wręcz stworzone do przechowywania w nich licznych zbiorów książek i albumów. Ich sporą zaletą są wnętrza zamykane szklanymi drzwiczkami, dzięki czemu nasze książki będą o wiele lepiej chronione przed wpływem kurzu, zabrudzeń oraz światła słonecznego. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej biblioteczek, które w porównaniu do klasycznych wersji charakteryzują się znacznie płytszymi półkami. Dzięki temu zmieszczą się one także w mniejszych salonach.

  • Wielka szkoda, że obecnie czytanie książek jest w dużej defensywie. Efektem znikoma znajomość mebla jakim jest biblioteka. Ech….