Meble do jadalni – jakie wybrać?

5770305753074954.jpg

Jadalnia stanowi niezwykle istotne miejsce w naszym domu lub mieszkaniu. To tutaj możemy każdego dnia spożywać wspólne posiłki z resztą domowników, spotykać się z rodziną lub znajomymi. Dlatego też niezwykle istotne jest urządzenie takiego pomieszczenia. Jakie meble, kolory, dodatki do jadalni będą najlepsze? Na to spróbujemy odpowiedzieć w kilku zdaniach.

Meble jadalniane

Wybór konkretnych mebli jadalnianych będzie uzależniony przede wszystkim od warunków, jakie posiadamy. Jadalnia może stanowić oddzielne pomieszczenie, wydzieloną część kuchni lub salonu, dlatego też nie zawsze posiadamy w niej aż tyle przestrzeni, ile byśmy chcieli. Meble jadalniane muszą być przede wszystkim funkcjonalne, a także wygodne w użytkowaniu. Powinny pasować do wystroju pomieszczenia, albowiem w innym razie będziemy mieć do czynienia z estetycznym chaosem oraz – w oczach innych – brakiem dobrego stylu. Na całe szczęście jadalnia to dosyć oszczędne miejsce pod względem urządzania, dlatego nie musimy kompletować zbyt wielu rzeczy.

Stół i krzesła

Jak już zostało wcześniej wspomniane, wybór stołu i krzeseł będzie uzależniony od wielkości pomieszczenia. W większych przestrzeniach możemy zdecydować się na okrągły stół. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, iż wszyscy goście lub domownicy mogą liczyć na taki sam komfort. W mniejszych pomieszczeniach lepiej jest stawiać na prostokątne lub kwadratowe modele. W sytuacji, kiedy mamy trochę zapasu miejsca w jadalni, to dobrze jest wybrać model rozkładany – w razie większej liczby gości będziemy mogli z łatwością zaaranżować dodatkowe miejsca. Dostępne na rynku stoły można wybierać zarówno w wersjach klasycznych, nowoczesnych, jak i uniwersalnych. Obecnie można spotkać nie tylko tradycyjne drewno, lecz też jego łączenie z elementami szklanymi czy metalowymi. Wybór należy tylko do nas. Warto jednak pomyśleć nad tym, aby stół był ponadczasowy – jeśli za pewien czas zamarzy nam się inna stylistyka jadalni, to nie będziemy musieli wymieniać stołu lub być ograniczeni jego stylem.

Kiedy posiadamy już stół do swej jadalni, to nie możemy zapominać o krzesłach. Są one powiązane w ten sposób ze stołem, iż ich ilość determinuje jego wielkość. W standardzie zazwyczaj krzesło posiada 60 centymetrów szerokości, więc przy liczbie domowników trzeba wszystko sobie dokładnie skalkulować. Oczywiście między krzesłami trzeba zostawić trochę swobody. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego kompletu stołu z krzesłami. Jeśli szukamy czegoś w antykwariatach, np. pojedynczych elementów, to czeka nas znacznie więcej pracy. Nie zapominajmy także, że wiele stylów urządzania wnętrz wręcz determinuje wybór osobnych krzeseł i stołu. Warto być może zaopatrzyć się w drewniane krzesła składane. Nie jest to oczywiście tak stylowe rozwiązanie, lecz praktyczne w sytuacji większej liczby gości. Nie zawsze nasza jadalnia musi posiadać więcej krzeseł niż jest to nam potrzebne na co dzień.

W jadalni przydać się nam może także kredens lub mała szafka. Dobrze trzymać w jednym miejscu zastawę stołową lub szkło. Będziemy mieć je zawsze pod ręką zamiast udawać się co chwilę do kuchni. Ponadto w kredensie można stworzyć mały domowy barek z alkoholami.

Dodatki

Nie możemy zapominać, że w urządzaniu jadalni niezwykle dużą rolę pełnią dodatki. Jednym z nich jest także oświetlenie. Warto wybrać składające się z kilku źródeł światła, którymi można dowolnie sterować. Dzięki temu można stworzyć oświetlony stół i półmrok wokół niego lub romantyczną atmosferę przy świecach i niewielkim świetle. W przypadku dodatków nie zapominajmy o wazonach, serwetnikach, świecznikach oraz typowych naczyniach niezbędnych przy obiedzie lub kolacji.