Materac – na jaki się zdecydować?

5770305753230760.jpg

Dziś coraz więcej osób zamiast klasycznych wersalek lub zabudowanych łóżek korzysta z takich modeli, które do poprawnego funkcjonowania potrzebują materaca. Trudno sobie wyobrazić sen bez tego istotnego elementu, który wpływa nie tylko na komfort, lecz także zdrowie podczas snu i wypoczynku. Jaki jednak materac wybrać?

Na co nam materac?

Jest to charakterystyczna konstrukcja stworzona w celu zapewnienia ciału odpowiedniego podparcia w pozycji leżącej. Zagwarantuje poprzez to zdrowy i bezpieczny sen. Nawet najlepsze sofy, narożniki czy wersalki nie są w stanie zapewnić nam tego, co oferują materace. Takie produkty są idealne dla każdego domownika. Świetnie się sprawdzą zarówno do rodzinnej sypialni, pokoju dziecięcego, jak i dla osób starszych, zwłaszcza że istnieje sporo modeli o specjalnym przeznaczeniu. Przy 8 godzinach snu dziennie spędzamy aż 1/3 swego życia w pozycji leżącej. Warto wobec tego zadbać o bezpieczeństwo. Poprzez sen nasz organizm przechodzi w fazę regeneracji, mięśnie się rozluźniają, a nerwy uspokajają. Nie ma innego lepszego wypoczynku po ciężkim dniu. To wszystko sprawia, że materac staje się niezastąpiony każdego dnia.

Twardy czy miękki?

Głównym zadaniem, które materac musi spełniać, jest podparcie kręgosłupa. W związku z tym musi być on dostosowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała. Często spotkać się można z określeniem, iż im twardszy materac, tym lepiej dla nas. Niestety mija się to z prawdą. W rzeczywistości to nasza waga powinna być wyznacznikiem nośności. Dobrze dobrany materac to taki, który jak najlepiej dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Przy doborze konkretnego modelu trzeba sugerować się także długością. Musi być ona co najmniej 20 cm większa niż nasz wzrost. Każdy model powinien być indywidualnie dobrany do sylwetki. Tak więc najważniejszym wyznacznikiem przy doborze jest budowa ciała. Jednak to nie wszystko, na co powinniśmy zwracać uwagę.

Istotna jest także pozycja, jaką najczęściej przyjmujemy podczas snu. Przy ułożeniu bocznym potrzebny jest model, który elastycznie dopasowuje się do ciała. Dzięki temu pozwoli on ramionom lub biodrom bardziej się zagłębić, a kręgosłupowi przyjąć linię prostą. Przy innych pozycjach ciężar równomiernie się rozkłada. Przy jakichkolwiek problemach z kręgosłupem konieczna będzie konsultacja z ortopedą lub specjalistą. Przy wyborze warto też uwzględnić swe preferencje co do komfortu, a także wszelkie aspekty alergiczne.

Co ze strefami twardości?

Coraz częściej można zetknąć się z materacami, które posiadają różne strefy twardości. W takim wypadku ciężko się zdecydować na to, ile stref powinien posiadać materac. W ofercie wielu producentów znaleźć można materace o jednej, trzech, pięciu czy siedmiu strefach twardości. Takie obszary oznaczają inne podparcie dla głowy, szyi i barków, lędźwi, bioder, dolnych części ciała. Takie strefy mają sens wtedy, kiedy posiadamy regularną pozycję snu. W innym przypadku lepiej nie sugerować się nimi podczas zakupu.

Gatunek materaca

Mowa do tej pory była o zaletach materacy i strefach twardości. Jednak jednym z głównym czynników, które decydują o naszej końcowej decyzji, jest wypełnienie materaca. To, co znajduje się wewnątrz, ma olbrzymi wpływ na komfort snu, wypoczynek czy nasze zdrowie. Na rynku znajdziemy trzy główne rodzaje wypełnień w materacach: kieszeniowe, lateksowe oraz piankowe.

Materace kieszeniowe tworzone są przede wszystkim na bazie sprężyn kieszeniowych, połączonych ze sobą cienkim woreczkiem tkaninowym. Dzięki temu w przeciwieństwie do starych wersji sprężyn użytkownicy materaców zyskują wiele elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa, a także produkt ten dostosowuje się do kształtu ciała. Modele o większej ilości sprężyn są oczywiście jak najbardziej wskazane. Ponieważ w takich materacach każda ze sprężyn pracuje osobno, charakteryzują się cichym działaniem.

Materace lateksowe tworzone są podczas łączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Taka mieszanka odznacza się wysoką trwałością i elastycznością punktową. Wpływa to na bardzo dobre dopasowanie się do kształtów ciała i gwarantowanie nam wysokiego komfortu oraz higieny snu. Specjalny system otworów poddaje wnętrze materaca procesowi ciągłej wentylacji, co wpływa na jeszcze lepsze właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Właśnie takie modele polecane są alergikom.

Materace piankowe różnią się między sobą jakością wykonania. Dostępne są zarówno tanie modele o nieskomplikowanej budowie, które są wykonane z pianki poliuretanowej, jak i wysokoelastyczne, termoelastyczne. Te drugie gwarantują o wiele lepszą jakość snu. W piance termoelastycznej poprzez ciepło ciała materac dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia odpowiednie jego ułożenie na całej powierzchni. Pianka wysokoleastyczna odznacza się z kolei większą elastycznością oraz dłuższym zachowaniem żywotności materaca.

A może kokosowe? Stają one coraz popularniejsze. Trudno jednak wskazać, czy jest to wpływ ich znakomitych właściwości czy po prostu dobrego marketingu. Niezwykłe działanie naturalnych włókien kokosowych i trawy morskiej nie jest jednak do końca prawdziwe. Często są niestety nasączane substancjami chemicznymi. W teorii posiadają znakomite właściwości, lecz w praktyce różnie z tym bywa, dlatego lepiej jest postawić na model piankowy lub sprężynowy.

Stelaż?

Jednym z czynników, które decydują o komforcie, a także żywotności materaca jest stelaż. Wybór odpowiedniego modelu nie jest bez znaczenia. Dobrej jakości stelaż wpływa na wentylację materaca, trwałość i twardość oraz poprawia jakość snu. Zaleca się przede wszystkim zakup stelaży z listew giętkich do modeli elastycznych, kieszeniowych, lateksowych. Twarde materace można oprzeć na równie twardych i solidnych stelażach.

Wybierz pokrowiec

Materac nie może się obyć bez porządnego pokrowca. Taka warstwa estetyczna i higieniczna powinna zostać wybrana pod konkretny rodzaj materaca. Bardzo się liczą cechy antybakteryjne, przeciwalergiczne oraz wpływ materiału na skórę. Lepiej nie decydować się na skomplikowane pokrowce, które mogą być drogie i skomplikowane w czyszczeniu.