Mały salon – jak go zaaranżować?

5770305755138891.jpg

Każdy marzy o tym, by mieć w swoich czterech ścianach kącik do wypoczynku. Na szczęście, niezależnie od ilości wolnej przestrzeni, możliwe jest urządzenie małego salonu. Warto wygospodarować na niego kilka metrów kwadratowych i znaleźć kąt, w którym można spokojnie wypocząć po pracy. Jak urządzić ten niewielki zakątek?

Mały salon w nietypowym pomieszczeniu

Często bywa tak, że wynajmujemy taką część budynku, w której brakuje pokoi o regularnym kształcie. Otrzymujemy zatem przestrzeń znajdującą się na poddaszu czy też w jeszcze innym nietypowym miejscu. Wówczas, tworząc mały salon, konieczne staje się dostosowanie aranżacji do znajdujących się tam słupów, skosów i innych elementów zaburzających metraż. Warto jednak spojrzeć na nie przychylnym okiem. Potraktujmy je nie jako utrudnienie, a wyzwanie. Belki podtrzymujące strop mogą być wszak naturalnym stelażem ścianki działowej. W tak odgrodzonej przestrzeni można urządzić pokój do wypoczynku. Wystarczy jedynie wstawić niewielką kanapę i stolik. Niewykluczone, że konstrukcja nośna domu pozwoli na to, by zyskać półkę na książki lub wnękę, w której umieści się potrzebne drobiazgi. Może zmieści się tam również niewielki barek na dobre wino?

Mały salon w klimacie industrialnym

Pomieszczenia, które można zaaranżować na mieszkanie, bywają bardzo zaniedbane. Tymczasem nie warto się zniechęcać. Istnieją bowiem sposoby na to by zakryć nieładnie wyglądające ściany. Służą do tego chociażby różnorodne panele ścienne. Są one proste w montażu i mają na tyle duże rozmiary, że można w bardzo szybkim tempie udekorować nawet bardzo obszerne pomieszczenie. Można przy tym wybrać takie wzory, które przypominają naturalny kamień lub beton architektoniczny. Wybór jest jednak ogromny i można wybrać model odpowiadający gustom największych indywidualistów. Dobrym pomysłem jest też to, aby jedną część zniszczonej ściany pozostawić odkrytą. Wtedy pewnych prac konserwatorskich wymagałaby jedynie zaniedbana fuga. A faktem jest, że takie połączenie wraz z odpowiednio dobranym oświetleniem będzie wyglądać zachwycająco. Dlatego też warto pomyśleć o żarówce dekoracyjnej – znajdujący się w niej pomysłowo wygięty żarnik robi świetne wrażenie. Takie proste lampy na długim przewodzie zwisającym z sufitu robią ostatnimi czasy furorę. To wszystko uzupełnione o odpowiednio dobraną sofę lub kanapę będzie stanowiło znakomite miejsce do spotkań towarzyskich.

Niewiele trzeba, by urządzić salon

Wielu przekonuje, że w trakcie aranżowania przestrzeni nieważne jest ostre wyznaczanie granic. Oznacza to, że kolejne pokoje nie muszą być oddzielone od siebie ścianami działowymi. Czasem wystarczy jedynie pewien akcent dekoratorski, który wyznaczy miejsce do relaksu. Może to być na przykład jedna ze ścian pomalowana na wyróżniający się kolor. Na jej tle dobrze będzie prezentować się szafka z ustawionym na niej telewizorem. Takie niewielkie kino domowe koniecznie trzeba wzbogacić o wygodne, obszerne fotele. Najlepiej sprawdzą się te, w których podłokietnikach znajduje się miejsce na niewielką półkę. Można na niej wówczas ustawić szklankę z napojem lub przekąski. Już to wystarczy, aby móc cieszyć się błogim relaksem w zaciszu własnego, niewielkiego mieszkania.

Salon pełen światła

Żeby ukoić zmysły, warto sięgnąć po jasne, pastelowe kolory. Na ścianach znakomicie sprawdzą się wszystkie odcienie beżu. Można też jedną z nich przyozdobić odpowiednio dobraną fototapetą. Najlepiej wybrać taką, która jest odporna na plamy. Wówczas jej estetyczny wygląd będzie cieszył domowników przez długie lata. Motyw dekoracyjny dobrze jest przy tym przemyśleć tak, by współgrał z meblami lub dodatkami znajdującymi się w pomieszczeniu. Niezwykle i magicznie wygląda takie połączenie, które stanowi splot łagodnych, kremowych deseni z intensywnymi, pozytywnymi barwami, takimi jak zieleń czy róż.

Przedstawione przez nas propozycje aranżacji niewielkiego salonu stanowią znakomitą zachętę dla zrezygnowanych. Zatem wszyscy, którzy nie mieli pomysłu na to, jak urządzić niewielkie pomieszczenie – już są tego bardziej świadomi. Mamy nadzieję, że wykorzystają nasze inspiracje i stworzą przyjazną dla siebie przestrzeń, w której będą nabierać energii po każdym zakończonym dniu pracy.