Łazienka w stylu paryskim

Please select a featured image for your post

W ostatnim czasie coraz częściej w ofertach firm dekoracyjnych i projektantów wnętrz można zobaczyć różne koncepcje czarno-białych łazienek, które są utrzymane w stylu paryskim. Dominuje w nich klasyczne podejście, a połączenie obu barw sprawia, iż łazienka w stylu paryskim może wyglądać ponadczasowo i elegancko.

Czym jest styl paryski?

Jest to styl, jak sama nazwa wskazuje, który narodził się we francuskiej stolicy. Moda na urządzanie wnętrz rodem z Francji jest bardzo ciekawym i miłym dla oka nawiązaniem do przeszłości. Styl ten jest w stanie łączyć w sobie lekkość formy i wyszukaną dekoracyjność z elegancją oraz artyzmem awangardy. Nie tylko mieszkańcy Francji, lecz też wiele osób na świecie decyduje się na zmianę swej łazienki, kierując się właśnie taką estetyką. Charakterystycznym elementem tego stylu są wspomniane dwa kolory: czarny i biały, jednak równie istotna jest oś symetrii, która stanowi klamrę spinającą wnętrze łazienki w całość. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje okazja do wprowadzenia ładu i harmonii. W paryskim stylu niezwykle istotna jest historia, dlatego w pomieszczeniach urządzanych wedle jego reguł często pojawiają się elementy antyczne, zabytkowe meble lub specjalnie postarzane. Styl ten to także mieszanka dekoracyjnych wątków z różnych epok, w związku z czym w pewnym senie łączy się on z eklektyzmem.

Kolorystyka

W paryskich łazienkach jednym z najważniejszych elementów jest biały kolor. Obecny jest on zarówno na ścianach i podłodze, jak i na sprzętach oraz dodatkach. Oczywiście jest jedynie bazą pod resztę wyposażenia, a uzupełniająca go czerń może być przez nas wykorzystywana w mniejszej lub większej części. Zdarzają się nawet takie łazienki, w których to czerń przeważa nad bielą. Największe wrażenie przy przemieszaniu kolorów robią ułożone w ciekawe wzory kafelki. Warto wprowadzać także inne barwy do wnętrza łazienki, lecz pamiętając o tym, że pełnić one mają funkcję tylko dodatku.

Płytki

W paryskiej łazience najbardziej charakterystycznym elementem są płytki. Mogą one służyć jako element dekoracyjny ściany, podłogi lub zabudowy wanny. Rekomendowane są tutaj przede wszystkim czarne lub białe płytki w prostokątnej lub kwadratowej wersji. Według tradycji stylu paryskiego ściana w łazience powinna być pokryta ceramiką do około 2/3 swej wysokości. Pozostałą część maluje się najczęściej na biały kolor. Podczas dobierania płytek dobrze jest zdecydować się na modele wyłącznie od jednego producenta, dzięki czemu uniknie się nieporządku oraz chaosu estetycznego. Bardzo dobrą alternatywą dla jednolitych i jednokolorowych kafelek będzie przeplatanie ich ze sobą. Niezwykle ciekawie prezentują się te układane co drugą warstwę w innym kolorze. Paski, geometryczne formy bądź pojedyncze płytki dodadzą charakteru pomieszczeniu. Osoby zajmujące się wykończeniem wnętrz polecają ceramiczne listwy, które pełnić będą rolę eleganckiego oraz stylowego wykończenia. Wykorzystana w łazience listwa dekoracyjna będzie stanowić niejako pomost, połączenie między pustą ścianą a wykafelkowaną częścią. Do listwy ciekawym dodatkiem może być sztukateria, zwłaszcza sufitowa.

Podłoga

Równie istotnym elementem w łazience jest podłoga. Podobnie jak w przypadku ściany i tutaj możemy zdecydować się na ceramiczne płytki. Często spotykanym pomysłem jest wykorzystywanie geometrycznego wzoru na podłodze, który może przybierać choćby formę szachownicy z czarno-białych elementów, oraz inne ciekawe desenie. W zależności od wielkości naszej łazienki możemy pomyśleć o płytkach w większym lub mniejszym rozmiarze. Świetną alternatywą dla osób, które nie przepadają za ceramiką na podłodze, jest drewno. Podłoga z litego drewna lub paneli jest mile widziana w paryskim stylu. W porównaniu do płytek zarówno zapewni więcej komfortu i bezpieczeństwa, jak również zmniejszy uczucie chłodu wewnątrz pomieszczenia. Dobrze jest oczywiście pamiętać o wybraniu drewna egzotycznego, które znane jest z większej odporności na wilgoć.

Meble łazienkowe i dodatki

Łazienka w stylu paryskim z oczywistych względów nie może obyć się bez mebli. Jak zostało na początku wspomniane, mile widziane we francuskich wnętrzach są zabytkowe meble drewniane lub też specjalnie stylizowane na dawne czasy. Nadają one pomieszczeniu większej klasy oraz klimatu. Popularne w tym zakresie są zarówno łazienkowe szafki, mniejsze lub większe toaletki, jak i kosze na pranie, taborety oraz wiszące półki. Dobrze dobierać meble w jasnych barwach, niekłócących się z dominującą kolorystyką pomieszczenia.

Nasza paryska łazienka nie może obyć się też bez kilku istotnych dodatków. Od lat sprawdzają się w tym wypadku różnorodne szklane ozdoby, jak choćby flakony po perfumach czy lustro kryształowe. Wiele osób nie zapomina przy tym o charakterystycznych ozdobach ściennych, którymi mogą być obrazy lub zdjęcia w ramce. Jeśli chcemy dodać pomieszczeniu ciepła, to zastosujmy proste i klasyczne tekstylia, takie jak zasłonka w oknie lub miękki dywan łazienkowy.

Armatura łazienkowa

Tym, co nadaje specyficznego wyglądu paryskiej łazience, jest armatura. Zgodnie z duchem stylu paryskiego należy wybrać tę o klasycznej formie. Umywalki w stylu retro zwłaszcza w bieli lub écru będą kojarzyć się z przedwojennymi łazienkami. Oczywiście powinny być znacznie większych rozmiarów niż standardowe modele. Między innymi ze względu na paryski styl wielu producentów wypuszcza na rynek staromodne baterie umywalkowe i wannowe, które dodatkowo bywają posrebrzane lub pozłacane.

Niezwykle charakterystycznym elementem, często spotykanym na starych zdjęciach paryskich mieszkań, jest staromodna wanna w wersji wolnostojącej. Większe żeliwne lub stalowe modele od razu rzucają się w oczy. Są one czymś, co stanowi esencję paryskiego stylu. Warto jednak wiedzieć, że zwłaszcza żeliwne modele bywają drogie, niezwykle ciężkie, a przy tym nie utrzymują zbyt długo ciepła wody. Dlatego też dobrą alternatywą dla nich mogą być wanny akrylowe, które często bywają stylizowane na staroświeckie. Do modeli z akrylu idealnie pasuje pomysł ich zabudowy płytkami, dzięki czemu świetnie wtapiają się w otoczenie.