Łazienka w stylu marokańskim – jak wygląda?

Please select a featured image for your post

Jeśli myślimy nad stylem urządzenia przestrzeni łazienkowej, to zazwyczaj przychodzi nam na myśl skandynawski, prowansalski, industrialny czy też paryski. Tymczasem istnieje całkiem sporo opcji, które cieszą się mniejsza popularnością, choć równie dobrze mogą sprawdzić się w takim pomieszczeniu. Tym razem na warsztat weźmiemy styl rodem z Czarnego Lądu! Marokańska łazienka może stać się miejscem o oryginalnym wnętrzu, które będzie ozdobą naszego domu lub mieszkania. Niewątpliwie łazienka w stylu marokańskim kojarzyć się nam będzie z tym północnoafrykańskim krajem, choć zawierać w sobie będzie także elementy bardziej znane naszej kulturze.

Czym jest styl marokański?

Jak oczywiście sama nazwa wskazuje, styl ten związany jest z kulturą Maroka. Już od wielu dziesięcioleci na całym świecie wielu projektantów i twórców wyposażenia inspiruje się kulturą i historią tego kraju. Cechą charakterystyczną Maroka jest przede wszystkim bogate wzornictwo, a także przepych. Jednak w przeciwieństwie do wielu stylów pełnych elegancji i bogactwa przepych ten nie musi oznaczać się czymś wyjątkowo drogim. Można stawiać tutaj na umiejętne łączenie ze sobą kolorów i wyposażenia, co sprawi, że łazienka prezentować się będzie niezwykle wartościowo. Kolejnym istotnym wyznacznikiem stylu marokańskiego jest stosowanie naturalnych surowców. W klasycznym ujęciu marokańskie wnętrza są niezwykle kolorowe i strojne. Tyczy się to jednak głównie salonu i sypialni, dlatego też w łazience możemy postawić na więcej minimalizmu. Ogromną zaletą takiej stylistyki jest fakt, iż daje ona nam całkiem spore pole do fantazji i oryginalności. Możemy przebierać w barwach oraz dekoracjach.

Bardzo często w klasycznym stylu marokańskim możemy zetknąć się z zestawieniem różnych, nawet pozornie niepasujących do siebie wzorów, kolorów czy faktur. Nawet w łazienkach pojawiają się bogato zdobione meble, ceramiczne i szkliwione dodatki. Uzupełnieniem tych elementów jest często kolorowa mozaika, kute elementy wyposażenia, ażurowe przesłony, ręcznie malowane płytki, soczyste kolory, wydłużone kształty, bogata ornamentyka i mozaiki.

Jaka kolorystyka?

Styl marokański we wnętrzach to w głównej mierze łączenie ze sobą fantazyjnych wzorów i wyrazistych barw. Odzwierciedleniem kolorystyki stylu marokańskiego są na przykład zdjęcia z lokalnych targowisk, gdzie mieszają się ze sobą kolory orientalnych przypraw. W łazience możemy zdecydować się na różne barwy i ich zestawienia, a zwłaszcza ciepłe kolory. Tutaj stawia się najczęściej na żółcienie w różnych odcieniach, burgund, fuksję czy malinowy róż. Równie popularne są błękit i zieleń. Często przecież wnętrza w stylu marokańskim znane są z wyrazistych, kontrastowych zestawień ciepłych barw z chłodnymi. W związku z tym powodzeniem cieszy się błękit, turkus, kolor morski, szmaragd, zieleń butelkowa. Takie odcienie często podkreślane są złotem i srebrem.

Orientalne płytki

Maroko obok Portugalii i Hiszpanii jest jednym z miejsc znanych na świecie ze względu na słynne płytki azulejos. Takie formy ceramiczne są obecne nie tylko w przestrzeni łazienkowej, lecz także lądują na fasadach domów, świątyń, w salonach, kuchniach, miejscach użyteczności publicznej. Ogromną ich zaletą jest różnorodność. Znajdziemy płytki o odmiennych wzorach, kolorach czy też malunkach. Płytki w łazience mogą znaleźć się praktycznie w każdym miejscu. Stosowane są na ścianach, podłodze, a także jako element zabudowy prysznica lub wanny. Z oczywistych względów warto pamiętać o tym, aby kolorystycznie nawiązywały one do reszty pomieszczenia.

Dużo natury

Podczas charakterystyki stylu marokańskiego zwróciliśmy uwagę na fakt, iż często wykorzystuje się w nim naturalne materiały. Wykorzystuje się w związku z tym ceramikę, drewno, tkaniny, naturalny kamień, rośliny, szkło. Właśnie na takie elementy winniśmy stawiać, a plastik czy dużo metalu powinniśmy omijać szerokim łukiem. Dzięki temu uzyskamy jak najbardziej naturalny efekt. W wielu marokańskich domach stosuje się lokalny tynk, zwany powszechnie tadelaktem. Jest on mieszanką gipsu, wapienia, piasku, popiołu, marmurowego pyłu oraz ziemi okrzemkowej z kilkoma barwnikami. Odznacza się nie tylko walorami estetycznymi, lecz także jest wyjątkowo trwały. Ponadto cechuje go elastyczność, lekkość, prostota w formowaniu, a także to, co może być dla wielu osób istotne, czyli wodoodporność. Do marokańskiej łazienki wprowadźmy więcej życia – kilka roślin ozdobnych i doniczkowych sprawi, że pomieszczenie będzie przytulne, a także pełne zdrowej dla nas atmosfery.

Jakie wyposażenie?

W przypadku marokańskiej łazienki nie mamy do czynienia z określonymi ramami mówiącymi, co musi się znaleźć na wyposażeniu wnętrza. Bardzo często pojawiającym się elementem wyposażenia jest natomiast wanna wolnostojąca. Wykorzystanie żeliwnej lub stalowej wanny sprawi, że łazienka nabierze przy okazji bardziej wyrafinowanego oraz staromodnego wyglądu. W innym wypadku możemy zdecydować się na model akrylowy. Będzie on tańszy, a przy tym praktyczniejszy, albowiem taka wanna jest prostsza w utrzymaniu czystości i dłużej zachowuje ciepło wody. Jeśli jednak myślimy o prysznicu, to lepiej niż kabina sprawdzi się klasyczny model z brodzikiem lub wykafelkowanym odpływem.

Dodatki

Łazienka w stylu marokańskim oczywiście nie może obyć się bez stosownych dodatków. Na rynku spotkamy zarówno ręcznie wytwarzane naczynia, lampiony, żyrandole, jak i również liczne tekstylia, dzięki którym można udekorować pomieszczenie. Dzięki określonej liczbie akcesoriów i dodatków o wyrazistych kolorach i orientalnych kształtach powstanie łazienka z charakterem przepychu. Kraje arabskie kojarzone są z tekstyliami, zwłaszcza dywanami. W związku z tym nie powinniśmy mieć problemu z zakupem oryginalnego marokańskiego dywanu lub też wersji stylizowanej na klasyczny wzór.

Łazienka w stylu marokańskim to miejsce, które stanowić może dla nas przestrzeń do relaksu, wypoczynku. Dla wielu osób jest także ozdobą mieszkania. Bardzo szerokie spectrum rozwiązań sprawia, że możemy uczynić z niej miejsce pełne przepychu lub o stonowanej i łagodnej formie.