Łazienka pełna drewna – jak ją stworzyć?

Please select a featured image for your post

Drewno od dawna stanowi niezwykle praktyczny i wytrzymały materiał służący do wyposażenia wnętrz. Niestety wielu osobom kojarzy się ono z czymś niepraktycznym w łazience. Faktem jest, iż w wyniku wilgoci i zmian temperatury może tracić swe właściwości oraz być podatne na oddziaływanie pleśni i grzybów. Odpowiednia jego impregnacja jednak sprawi, że będzie ono odporne na takie czynniki. Nasza łazienka pełna drewna może stać się niezwykle ciepłym, przytulnym oraz stylowym miejscem na co dzień.

Zanim zaczniemy

Drewno stanowi materiał w pełni naturalny, a przy tym lekki, ciepły i przyjemny w dotyku. Ma tę zaletę i przewagę nad płytkami ceramicznymi, iż nie wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem chłodu. Ponadto bardzo dobrze pasuje do różnorodnych aranżacji pomieszczeń. Możemy je w umiejętny i prosty sposób łączyć z innymi elementami wyposażenia. Będzie się ciekawie komponować z kamieniem, metalem, a także szkłem. Ponieważ jest jednak niezwykle wrażliwe na wilgoć czy też duże wahania temperatury, musimy do jego wykorzystania w łazience podejść z rozsądkiem. Naszym pierwszym zadaniem w takim przypadku będzie dowiedzenie się, jaki gatunek drewna sprawdzi się w naszym domu lub mieszkaniu.

Drewno zaliczane jest do higroskopijnych materiałów, które szybko wchłaniają parę wodną, a tej zazwyczaj w łazience mamy pod dostatkiem. W związku z tym przy doborze produktów drewnianych należy pod uwagę wziąć kilka istotnych czynników. Na pierwszy ogień wysuwa się współczynnik skurczu drewna. Parametr ten informuje nas o tym, jakich możemy się spodziewać odkształceń desek. Bywa, że niektóre gatunki ulegają większej kurczliwości drewna, a co za tym idzie – podłoga drewniana lub meble po pewnym czasie nie będą już tak estetyczne. Pracownicy sklepowi lub specjaliści w salonach mogą poinformować nas, jakie konkretne problemy są związane z wybranym gatunkiem materiału, wymiarami czy też samym rodzajem przekroju. Łazienka jest miejscem, w którym niestety tanie drewno się nie sprawdza. Dlatego należy sięgnąć głębiej do portfela, stawiając na krajowy dąb, grab, modrzew czy buk. Alternatywą, jednak znacznie droższą, będzie drewno egzotyczne, szczególnie sprowadzane z rejonu Azji.

Bardzo ważna dla nas w kontekście łazienkowego drewna będzie stabilność materiału. Charakteryzuje ona jego pracę w zmiennych warunkach, a także powiązana jest z opisywanym wcześniej współczynnikiem skurczu drewna. W łazienkowym wnętrzu w ciągu zaledwie godziny – i to w zależności od pory roku – różnica temperatury może wynosić, kilka-kilkanaście stopni. Jeśli zdecydujemy się przy tym na drewnianą podłogę, to ważny dla nas będzie także stopień twardości materiału. Podłoga jest przez cały czas narażona na mniejszy lub większy stopień nacisku, dużą częstotliwość użytkowania, a także określone uszkodzenia mechaniczne.

Naturalnie impregnowane drewno

Z drewnem do łazienki wiąże się najczęściej konieczność stosownej impregnacji. Okazuje się jednak, iż niektóre gatunki azjatyckich drzew posiadają w sobie olejki eteryczne i żywice, co w naturalny sposób zabezpiecza je przed uszkodzeniami oraz działaniem grzybów, pleśni. W związku z tym wybór takiego drewna jak teak, merbau, iroko, padouk może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem. Charakteryzują się one niezwykle dobrym współczynnikiem kurczliwości oraz stabilnością w wilgotnych warunkach. Oprócz tego swym wyglądem znacząco różnią się od krajowego drewna. Dąb lub modrzew mają najlepsze właściwości impregnacyjne z polskich gatunków, a często producenci stosują specjalny system ich obróbki, który jeszcze zwiększa te współczynniki. W przypadku tańszych materiałów konieczne jest stosowanie nawet kilku metod impregnacji, co ostatecznie zwiększa koszta.

Drewniana podłoga

Drewno w łazience często stanowi element budowy, wykończenia podłogi. W polskich łazienkach znajdziemy elementy z litego drewna, takie jak parkiet wielkoformatowy, a także długie deski lub panele trójwarstwowe. Jeśli wybieramy taki rodzaj podłoża, to koniecznym jest zakup do niego dedykowanego kleju, gdyż będzie to miało wpływ na stabilność konstrukcji oraz jej wytrzymałość. Drewno egzotyczne najczęściej nie wymaga procesu lakierowania; wystarczyć nam może zwykłe olejowanie. W przypadku innych gatunków potrzebna będzie przynajmniej jedna warstwa lakieru, choć z reguły dla tańszego materiału nie jest to wystarczające. W dobie wielu oryginalnych i ciekawych kompozycji nie musimy ograniczać się wyłącznie do drewna. Bardzo dobrze może się ono komponować z naturalnym kamieniem lub płytkami ceramicznymi.

Boazeria

W naszym kraju mimo upływu wielu lat nadal dużym powodzeniem cieszy się boazeria. Choć kilka lat temu wydawała się czymś wyjątkowo niemodnym, to jednak znów powraca do łask. Drewniane ściany mogą nadać pomieszczeniu ciekawego klimatu. Warto jednak pamiętać, że jest ona polecana przede wszystkim do większych łazienek. W małych pomieszczeniach będzie je optycznie pomniejszać. I tutaj też mamy do wyboru zarówno lite deski, parkiet, jak i specjalne panele.

Meble łazienkowe

Łazienka nie może się obyć oczywiście bez odpowiednich mebli. Dzięki drewnianym modelom jesteśmy w stanie wprowadzić interesującą atmosferę w pomieszczeniu, a nawet pewną namiastkę luksusu. Podczas zakupu mebli łazienkowych również powinniśmy zwracać uwagę na czynniki, o których pisaliśmy na początku artykułu. Kiedy już zakupimy meble w wersji stojącej, to naszym obowiązkiem będzie pozostawienie co najmniej 5 milimetrów miejsca między nimi a ścianami łazienki. Dzięki temu skraplająca się tam często para wodna nie będzie bezpośrednio oddziaływać na meble. Nasze półki i szafki nie powinny być umieszczane tuż przy źródłach ciepła, zwłaszcza grzejnikach, gdyż może to źle wpływać na ich strukturę, a nawet kolor.

Wanna drewniana – nowy hit!

Od kilku lat sporym hitem na rynku łazienkowym są wanny drewniane. Takie modele są z reguły specjalnie wykonywane na zamówienie. Na ogół tworzone są ręcznie z drewna egzotycznego. Ponieważ każda wanna tworzona jest z innego drzewa, stanowi unikalny produkt o własnych słojach i wzorach. W przeciwieństwie do swych metalowych czy akrylowych odpowiedników znacznie dłużej zachowuje ciepło wody, jest przy tym higieniczna i prosta w czyszczeniu. Nie można także zapominać o sporym komforcie oraz wyjątkowym wyglądzie. Minusem może być jednak cena – z reguły kilkukrotnie wyższa od standardowych modeli.