Łazienka dla malucha i jej urządzenie

Please select a featured image for your post

W życiu każdego rodzica zbliża się ten moment, kiedy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki, co jest wstępną oznaką dążenia do odrobiny jego samodzielności. W tej sytuacji niezwykle istotne jest urządzenie łazienki, albowiem takie miejsce to środowisko, w którym nietrudno o niebezpieczną dla dziecka sytuację. Jak w takim wypadku powinna być urządzona łazienka dla malucha, aby była wygodna i bezpieczna?

Od czego zacząć?

Na samym wstępie warto nadmienić, że dostosowanie konkretnej łazienki do potrzeb dziecka nie jest trudnym zadaniem, aczkolwiek cały ten proces uzależniony jest od naszej fantazji oraz możliwości. W większości przypadków problemem jest brak miejsca do stworzenia dla malucha osobnej łazienki, która zostałaby całkowicie dostosowana do jego potrzeb i wzrostu. Oczywiście taka przestrzeń jest o wiele bardziej wygodna, wiąże się jednak ze sporym wydatkiem i remontami, które intensyfikują się wraz z rozwojem dziecka. W związku z tym jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest dostosowanie obecnej łazienki do wymagań malucha.

Porządek i bezpieczeństwo przede wszystkim!

Łazienka jest szczególnym miejscem, w którym nie zawsze będziemy w stanie kontrolować nasze dziecko. A przecież to w tym pomieszczeniu zdarza się prawdopodobnie najwięcej wypadków. Dlatego należy zrobić wszystko, aby zabezpieczyć naszą pociechę przed czyhającymi na nią zagrożeniami. Pierwsze, o czym musimy pomyśleć, to podłoga. Tradycyjna podłoga kafelkowana przy rozlanej wodzie i dużej wilgotności stwarza spore niebezpieczeństwo; niezwykle łatwo o poślizgniecie się. Pełne energii dziecko jest tym bardziej narażone na wszelkiego rodzaju urazy. W związku z tym o wiele lepszym pomysłem może być drewniana posadzka lub też antypoślizgowe maty czy dywaniki łazienkowe, które zostaną położone na dotychczasowe kafelki. Przy krawędziach ścian przydatne są też specjalne narożniki, które uchronią dziecko przed poważniejszymi urazami głowy.

Przy korzystaniu z łazienki równie istotne jest zabezpieczenie wszelkich produktów, które mogą stanowić dla dziecka niebezpieczeństwo. Przetrzymywane na półce lub w szafce różnorodne środki chemiczne, maszynka do golenia czy nawet elektryczna szczoteczka do zębów wzbudzają ciekawość oraz stanowią potencjalne zagrożenie dla malucha. Dlatego warto je trzymać w zabezpieczonych miejscach, niedostępnych dla dziecka. Meble łazienkowe powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenia, blokujące dostęp do ich wnętrza. Unikajmy lepiej zachodnich wzorców, według których często w łazienkach przechowywane są także leki.

Umywalka

Jednym z podstawowych kryteriów wychowywania dziecka jest nauczenie go podstaw higieny. Mycie rąk przed posiłkiem lub po skorzystaniu z toalety to nie tylko etykieta, lecz też dbanie o zdrowie. Niestety małemu dziecku trudno jest wykonać taką czynność, kiedy ma do czynienia ze standardową umywalką dla dorosłych. Być może do niej dosięgnie, lecz bateria pozostanie niedostępna. Dziecku należą się w tym względzie komfortowe warunki. Można tutaj wykorzystać jedną z dwóch opcji. Pierwszą z nich będzie zbudowanie osobnej umywalki dla malucha, która znajdzie się obok standardowej. Dziecko z pewnością ucieszy się z takiego rozwiązania, jednakże po pewnym czasie trzeba będzie mniejszy model zdemontować lub zastąpić go większym. Bardziej rozsądnym, a przy tym banalnie prostym i ekonomicznym pomysłem jest zakup zwykłego stopnia dla dziecka. Taki drewniany lub plastikowy podest sprawi, że dziecko bez problemu będzie mogło korzystać z umywalki, a my nie będziemy zmuszeni do większych wydatków. Oczywiście podest powinien być szeroki i stabilny – dla większego bezpieczeństwa dziecka.

Umywalka to nie jedyny element, który w tym wypadku należy uwzględnić. Równie istotna jest zamontowana przy niej bateria. Dla dziecka najlepiej sprawdzi się wersja jednouchwytowa lub bezdotykowa. Są one bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu. Najrozsądniejszym wyborem będzie bateria wyposażona w regulację temperatury oraz ogranicznik wody. Za jednym razem unikniemy zalania łazienki przez bawiące się wodą dziecko oraz zagrożenia poparzenia dziecięcych rączek.

Toaleta

Chyba każdy rodzic cieszy się w momencie, kiedy dziecko wreszcie przestaje korzystać z pieluchy i przyzwyczaja się do używania toalety. Oczywiście najpierw czeka nas przygoda z nocnikiem, po pewnym jednak czasie nadejdzie też pora na następny etap. Warto od razu pomyśleć o tym aspekcie i zdecydować się na niżej osadzony sedes, który będzie bardziej dostępny dla malucha. Z oczywistych względów i tutaj przydać się może wspominany przy umywalce podest. To jednak nie koniec. Pomyśleć należy także o bezpieczeństwie dziecka. Cięższa deska może przytrzasnąć dziecięce palce, dlatego też rozsądnym produktem będzie lekka i wolnopadająca deska sedesowa. Jeśli będzie ona dodatkowo w atrakcyjnym kolorze, to tym lepiej dla nas.

Kąpiel

Prawdopodobnie dzieciom w łazience nic nie sprawia większej frajdy i zabawy jak codzienna kąpiel. Zakup wanny zamiast prysznica sprawi, że dziecko będzie mogło cieszyć się długimi chwilami w ciepłej wodzie, bawiąc się statkami i innymi pływającymi zabawkami. Zanim jednak pomyśli się o zabawie malucha, warto zadbać o względy bezpieczeństwa. Świetnym pomysłem jest specjalna mata antypoślizgowa. Jeśli dziecko będzie wychodziło lub stało w wannie, nie trzeba się obawiać poślizgnięcia ani upadku. Innym czynnikiem jest bateria przy wannie. Z racji energicznych ruchów dzieci lepiej będzie, gdy zostanie umieszczona wyżej, a kran będzie odpowiednio krótki. Dopiero skompletowanie tych elementów sprawi, że dziecko zyska idealne miejsce do kąpieli. Umieszczenie przy wannie dywanika lub maty także wpłynie na względy bezpieczeństwa oraz komfortu.

Dodatki dla dziecka

Łazienka nie może obyć się także bez kilku istotnych dodatków, dzięki którym zyska na atrakcyjnym wyglądzie i kolorycie. Dobrze jest postawić na wspominane wcześniej zabawki do kąpieli. Przy wannie można zainstalować także zasłonę, która zabezpieczy łazienkę przed nadmiernym zalaniem. Taka zasłona może być ozdobiona motywami z filmów Disneya lub z innych znanych animacji, seriali. Podobnie tyczy się sprawa szczoteczki do zębów i kubka na szczoteczki, które również można zakupić w wersji licencyjnej ze znanymi postaciami z bajek.