Kuchnia w stylu klasycznym – jak ją urządzić?

5770305753728314.jpg

Wiele osób nie lubi zbytnio eksperymentować przy urządzaniu wnętrz, przez co preferuje sprawdzone i proste rozwiązania. Przykładem tego może być między innymi kuchnia w stylu klasycznym. Czym się ona charakteryzuje i w jaki sposób można ją urządzić?

Czym jest styl klasyczny?

Bez dwóch zdań klasyczne wnętrza nie podlegają upływowi czasu. Stanowią one uniwersalne, piękne i zawsze aktualne pomieszczenia, które wydają się być wygodne, eleganckie i komfortowe. Tworzone w takim stylu kuchnie zazwyczaj stanowią mieszankę cech różnych wieków w architekturze. Dlatego też w kuchni można zobaczyć elementy inspirowane kulturą antyczną, XVIII czy XIX wiekiem w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Charakterystycznym akcentem takiego stylu jest powściągliwość i prostota, umiar, dobry smak, a przy tym przywiązanie do tradycji. Liczą się tutaj przede wszystkim wysokiej jakości materiały, a także dbałość o detal. Unika się przy tym mocnych kontrastów, gdyż kolorystyka powinna być subtelna i stonowana. Wyposażenie wnętrza powinno komponować się z drewnianym parkietem lub kamiennymi płytami. Warto wiedzieć, że ciepłe barwy i naturalne materiały dodają takiemu wnętrzu przytulności. Taki styl klasyczny we wnętrzach odznaczać winien się symetrycznym układem i równowagą poszczególnych elementów.

Urządzamy kuchnię klasyczną

Kuchnia w stylu klasycznym nie oznacza dosłownego odtwarzania starodawnych wnętrz. Gdybyśmy tak uczynili, to nasze mieszkanie wyglądałoby niczym z muzeum lub z planu zdjęciowego do filmu kostiumowego. Takie pomieszczenie powinno jedynie nawiązywać, inspirować się dawnym stylem, jednocześnie czerpiąc z nowoczesnych technologii i funkcjonalnych rozwiązań. Dzięki temu wnętrze staje się nie tylko niezwykle użyteczne, lecz też prezentuje się świeżo oraz ponadczasowo.

Wyposażenie kuchni

Ponieważ kuchnia w stylu klasycznym wyróżnia się wysoką jakością materiałów wykończeniowych, a także dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół, wybór mebli i pozostałych elementów wyposażenia powinien być niezwykle przemyślany. Najczęściej stawia się na masywne, drewniane meble, które dodatkowo mogą być malowane lub stylizowane na antyczne. Szafki kuchenne powinny być pokryte jasną farbą lub bezbarwnym lakierem. Polecane są przede wszystkim wersje z rzeźbionymi frontami, a nawet dekorowane gzymsami, specjalnymi uchwytami, metalowymi okuciami. Również umieszczone w kuchni stoły i krzesła powinny mieć dekoracyjny charakter oraz bardziej masywną konstrukcję. Często można spotkać w takich kuchniach stoły i krzesła z rzeźbionymi nogami. Dodatkowo siedziska winny być tapicerowane grubą, elegancką tkaniną.

Wiele osób dąży w takim stylu do symetrii, a centralne miejsce stanowić powinna stylowa kuchenka z tradycyjnym okapem lub specjalnie wyeksponowana wyspa kuchenna. Szczególnie ta druga robi niemałe wrażenie i kojarzy się z typowymi brytyjskimi kuchniami z XIX wieku lub z ich amerykańskimi odpowiedniczkami z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Jeśli chcemy dodatkowo urozmaicić wnętrze pomieszczenia, to pomyślmy nad kredensem, komodą, przeszkloną witryną.

Dodatki

Oczywiście aranżację naszej klasycznej kuchni możemy uznać za zakończoną, jeśli wybierzemy także odpowiednie dodatki. Są one istotnym elementem dekoracji i wyposażenia, jednak podczas ich dobierania należy zachować umiar, aby nie zakłócać pierwotnego założenia harmonijnego charakteru wnętrza. Najbardziej rozsądnym wyjściem jest wybór przedmiotów użytkowych, jak stylowego zegara ściennego, oryginalnych pojemników na przyprawy czy też miłych dla oka tekstyliów.