Kuchnia w stylu angielskim

5770305753126708.jpg

Wielu specjalistów od aranżacji wnętrz ceni sobie dokładnie ten sposób porządkowania przestrzeni. Ma on w sobie coś niespotykanego, a jednocześnie niesłychanie tradycyjnego. Scala zatem, wydawałoby się, dwa sprzeczne ze sobą elementy wystroju. Najczęściej spotykany jest w pomieszczeniu, gdzie przebywamy większą część dnia. Pokażemy, jak może wyglądać kuchnia w stylu angielskim.

Kuchnia w stylu angielskim w klasycznej odsłonie

To, o czym tu napiszemy, jest odzwierciedleniem najbardziej znanego i nieskażonego nowościami sposobu umeblowania przestrzeni kuchennej. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że kuchnia w stylu angielskim ma pewne, usankcjonowane już, wyznaczniki. Wykorzystane do jej udekorowania meble powinny być nieznacznie stylizowane i wypełnione różnego rodzaju schowkami. Muszą też wyróżniać się wielką ilością szkła i zdobnych, ażurowych elementów. Fronty szafek obowiązkowo mają odznaczać się dekoracyjnymi listwami i gzymsikami. Utarło się także to, że w tak urządzonym wnętrzu nie może zabraknąć ozdobnych dekoracji przypominających eleganckie, stare kominki spotykane w wiekowych już domach. Nieodzownym elementem tak przemyślanej przestrzeni przeznaczonej do przygotowywania posiłków powinna być duża wyspa. Może być wykorzystana zarówno jako blat, przy którym przygotowuje się posiłki, jak i miejsce, gdzie można wygodnie zjeść w gronie przyjaciół i rodziny. Nie można też zapomnieć o gustownych, eleganckich dodatkach. W tej roli odnajdą się kryształowe cukiernice i karafki, a także lampy ozdobione kloszami ze szkła mlecznego.

Kuchnia w stylu angielskim z ludową nutą

Angażując się w organizację przestrzeni kuchennej, nie musimy sztywno trzymać się opisanych wyżej ram. Możemy bowiem stworzyć coś zupełnie unikalnego. Jedynym warunkiem – który musi być spełniony, aby nadal trzymać się konwencji rodem ze Zjednoczonego Królestwa – jest elegancja. Ona musi pozostać w organizowanym przez nas miejscu. Nikt nie zabroni nam jednak wprowadzenia do niego romantycznej atmosfery. Pomogą nam w tym lniane zazdrostki, poduszki ze scenkami rodzajowymi czy koronkowe serwetki. Z powodzeniem możemy także uciec się do szkockiej kraty czy różanych motywów dekoracyjnych. Nie zapomnijmy też o drewnianych meblach wykonanych z orzecha, buku czy brzozy. Będą one znakomicie komponować się z sielsko wyglądającymi, glinianymi naczyniami i miedzianymi tacami. U stropu pomieszczenia można zawiesić także warkocze czosnku i suszone zioła.

Angielska kuchnia z powiewem kolonializmu

Pamiętajmy o tym, że imperium brytyjskie przez lata miało wiele podległych terenów na całym świecie. Nie powinno zatem dziwić, że te zaszłości pozostawiły ślad w dekoracji wnętrz. Dzięki temu niespodziewanemu mariażowi stylów wiktoriańska, surowa prostota spotkała się z egzotycznym wzornictwem. Wypadkową tych działań było użycie egzotycznych rodzajów drewna do ozdobienia tradycyjnych, dekorowanych ażurowymi motywami mebli. Te niezwykłe połączenia odnaleźć można także w akcesoriach kuchennych. Są one ozdobione elementami wykonanymi z masy perłowej lub kości słoniowej. Na uwagę zasługuje jednak jeden znacząco odbiegający od normy zabieg. Dotyczy on dekorowania ścian o wiele odważniejszymi kolorami niż biel czy écru. Wedle stylistów, by osiągnąć zamierzony efekt, w pomieszczeniu królować powinny takie barwy jak rubinowa czerwień czy wyrazisty oranż.

Gdy tradycja zderza się z industrializacją

Rewolucja przemysłowa, która przeszła przez Anglię na przełomie XVIII i XIX wieku, zostawiła po sobie niezmywalny ślad. Był to przecież tak dynamiczny proces związany z szeroko pojętymi zmianami, że musiało dojść do zaistnienia zależności. Jak objawiają się one w kuchni? Przede wszystkim wzornictwem przywodzącym na myśl wyposażenie wielkich fabryk. Bazując na nim, można więc połączyć białe, sentymentalne meble z żeliwnymi lampami i prostymi kafelkami wolnymi od wszelkich zdobień. Warto też pokusić się o skorzystanie z surowych, drewnianych blatów. One, pełne niedoskonałości, sęków i spękań, znakomicie przydadzą się do tak przemyślanej aranżacji.

Wieś spotyka się z wielkomiejskim przepychem

Tak można w prosty sposób streścić to, jak wygląda surowy, angielski styl połączony z wystawnością i błyskotkami. Właśnie na tym polega dodanie elementów stylu glamour do tradycyjnego, angielskiego wnętrza. Dzięki połyskującym dodatkom i drogim drobiazgom proste wnętrza zmienią się nie do poznania. Taki efekt osiągniemy, gdy u sufitu zawiśnie wielki, połyskujący żyrandol, a taborety zostaną obite pikowaną tkaniną. Specjaliści doradzają także użycie granitowych blatów i nowoczesnych podświetleń LED. One sprawią, że niewielkie przestrzenie ulegną znacznemu, choć tylko optycznemu, powiększeniu.

Trendy w branży wnętrzarskiej zmieniają się nieustannie. Jedno jest w tej ciągłej pogoni za nowością pewne – angielski styl. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem nie tylko w Polsce.