Kuchnia w stylu amerykańskim – jak wygląda?

5770305753454985.jpg

Podczas gdy kuchnia skandynawska charakteryzuje się minimalizmem, tak kuchnia w stylu amerykańskim jest jej zupełna przeciwnością. Jest to pomieszczenie nawiązujące do złotych lat 50. – okresu, kiedy panowała moda na gospodarne panie domu, rodzinną atmosferę, obraz idealnego ogniska domowego. Do dziś taka kuchnia cieszy się dużym powodzeniem i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Jaki jest styl amerykański?

Jest to styl, który mimo upływu ponad 50-60 lat nadal cieszy się dużą popularnością. Tym bardziej, że wiele amerykańskich stanów znanych jest ze swego przywiązania do tradycji. Przede wszystkim ceni on sobie przestronne wnętrza, a ich większy metraż pozwala na swobodne projektowanie i rozmieszczenie mebli – dzięki temu powstaje właśnie kuchnia ze stołem śniadaniowym. Są to wnętrza przytulne, które składają się z wielu elementów, dekoracji i dobrego oświetlenia. Przede wszystkim styl ten charakteryzuje się elegancją. W przypadku salonów niezbędne są kominki. Jeśli wybieramy okna do całego domu, mieszkania czy poszczególnych pomieszczeń, to powinny być one jak największe, aby wprowadzały do wnętrza sporo naturalnego światła.

Urządzamy kuchnię

Jak już zostało wspomniane, kuchnia w stylu amerykańskim jest przeciwieństwem kuchni minimalistycznych. Często możemy ją obserwować w amerykańskich filmach i serialach, zwłaszcza tych, których akcja dzieje się w latach 50. Do takiej kuchni powinniśmy wprowadzić przede wszystkim trzy charakterystyczne kolory: biel, czerń oraz czerwień. Kuchnia amerykańska może być także wnętrzem składającym się z ciepłych pastelowych barw, które pojawią się zarówno na meblach, jak i płytkach czy dodatkach. Warto trzymać się tego, aby kafelki pomiędzy blatem kuchennym a szafkami były z tego samego kompletu, jednak w odmiennych kolorach, które będą przeciwieństwem siebie. Jeśli wybieramy czerń i biel, to warto ułożyć je w szachownicę.

Wyposażenie kuchni

W klasycznej amerykańskiej kuchni obowiązkowym elementem wyposażenia była czerwona lodówka. Dziś również bez trudu znajdziemy takie modele w wersji retro, nie są one jednak już czymś z gatunku “must have”. Warto jednak wybrać taki model, aby nasza lodówka była o opływowym kształcie. Przydać się nam może także kuchenka z piekarnikiem w stylu retro. Przydadzą się także drobniejsze elementy wyposażenia, jak ekspres do kawy, toster czy kuchenka mikrofalowa.

Meble w kuchni w stylu amerykańskim

Najlepszym rozwiązaniem do kuchni w stylu amerykańskim będzie kącik z małym stolikiem przeznaczonym na śniadania. Ewentualnie możemy przy projektowaniu lub remoncie kuchni pomyśleć o jej połączeniu z salonem. Dzięki temu w przestrzeni między nimi może powstać funkcjonalna i stylowa jadalnia. W kuchni równie dobrze sprawdzić się może wysoki blat, do którego pasować będą barowe hokery. Dobrym rozwiązaniem w zależności od koloru ścian będą szafki kuchenne wykonane z jasnego bądź ciemnego drewna. Obowiązkowo w kuchni amerykańskiej na środku pomieszczenia powinna znaleźć się wyspa kuchenna – trudno o jakikolwiek inny bardziej charakterystyczny element takiego stylu kuchennego. Możemy w takim przypadku zdecydować się na blat kuchenny z płytą lub ze zlewozmywakiem.