Kuchnia rustykalna – sielski i wiejski klimat

5770305755442609.jpg

Kuchnia to nie tylko miejsce, w którym przygotowujemy posiłki. Często to także życie kulturalne naszego domu lub mieszkania. Często to tutaj przesiadujemy ze znajomymi, imprezy zwykle przenoszą się do kuchennych wnętrz. W związku z tym takie miejsce musi być nie tylko funkcjonalne, lecz też komfortowe. Jeśli jesteśmy zwolennikami sielskiego klimatu, to być może przypadnie nam do gustu kuchnia rustykalna.

Dlaczego rustykalny?

Wnętrze urządzone w taki sposób stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które za bardzo nie tolerują zimnych i nowoczesnych wnętrz. Taka kuchnia rustykalna kojarzyć się nam może z wiejskim, babcinym wnętrzem, a jak doskonale wiadomo, takie pomieszczenia posiadały swój niepowtarzalny i specyficzny klimat. Rustykalizm to przede wszystkim zamiłowanie do wiejskiej atmosfery. To od niej wzięła się moda na kuchnie w stylu rustykalnym. Typowa kuchnia w takiej aranżacji składać się będzie z drewnianych mebli, wielu tekstyliów, folklorystycznych akcentów. Takiego pomieszczenie będzie się odznaczać w porównaniu z pozostałymi i wyróżniać na tle wnętrz spotykanych u rodziny i znajomych. Kuchnia rustykalna może nam dać namiastkę wsi i tego niezapomnianego beztroskiego, wakacyjnego nastroju. Nie możemy przy tym zapominać, że zgodnie z wiejskim stylem życia taka kuchnia powinna być jak najlepiej rozplanowana – to przecież w klasycznym ujęciu królestwo naszych babć.

Meble do naszej kuchni

Warto zdecydować się na jak największe poczucie autentyczności w naszej kuchni. Dlatego świetnym wyjściem są antyki lub specjalnie postarzane meble. Co prawda, często takie meble z drewna są o wiele droższe od zabudowy z płyt lub innego tworzywa, jednak dostarczają nam wyjątkowego klimatu i to nawet na kilka pokoleń. Jeśli dysponujemy mniejszą kuchnią, to warto drewniane meble pomalować na biało. Rozjaśnią w ten oto sposób wnętrze, nadając mu optycznie większej przestrzeni. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się masywne, drewniane meble, które połączone są z kamiennym blatem. Jednocześnie mogą być zestawione z wiekowym piecem kuchenno-grzewczym. Oczywiście takie piece są rzadko spotykane na rynku, dlatego możemy pomyśleć nad bardziej nowoczesnymi wersjami, które da się w umiejętny sposób zabudować i skomponować z rustykalnym wnętrzem. Jeśli chodzi o nowoczesne sprzęty AGD, to warto je umiejętnie pochować w szafkach, aby nie psuły sielskiego klimatu. Sama lodówka może być przez nas ozdobiona fototapetą lub naklejką z motywami wiejskimi, drewnianymi.

Również i kuchnia w bloku mieszkalnym może zostać urządzona w rustykalnym klimacie. Właśnie tutaj trzeba stawiać na jak najwięcej bieli, która powiększy optycznie wnętrze. Jest to ewidentny dowód na to, że kuchnia rustykalna nie jest zarezerwowana tylko dla domów, zwłaszcza wiejskich. Do takiej kuchni nie jest nam wiele potrzebne. Musimy postawić na białe, drewniane meble, brązowe blaty, kafelki w jasnych barwach czy też dodatki wiklinowe. W taki tani, a przy tym prosty sposób można stworzyć kuchnię rustykalną. Jeśli jednak pragniemy czegoś więcej, to warto zastanowić się nad zabudowanym okapem, który zostanie wystylizowany na XIX-wieczny komin nad piecem.

Dodatki w kuchni

Zarówno typowo wiejska, jak i rustykalna kuchnia nie może się obyć bez odpowiednich dodatków. Sprawdzają się tutaj przede wszystkim tekstylia z motywami ludowymi. Interesujące obrusy na mały stół kuchenny, firanki, zazdrostki czy zasłonki to obowiązkowe wyposażenie kuchennego wnętrza. Porcelana pod postacią zastawy, filiżanek, pojemników na przyprawy to często spotykany motyw w domach ludowych. Do kuchni do regału lub komody możemy wstawić wiele książek kucharskich, a same meble czy okolice okna i pieca możemy udekorować suszonymi ziołami i wiązankami cebuli oraz czosnku.