Kuchnia pełna drewna

5770305752820594.jpg

Już od dawna drewno kojarzy nam się z ciepłem, naturalnością oraz czymś przyjemnym. Nic też dziwnego, że jest ono tak często wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Sporym powodzeniem w związku z tym cieszy się między innymi kuchnia pełna drewna. Jest to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, gdzie liczy się jego komfort oraz funkcjonalność.

Warunki dla drewna

Generalnie nic nie stoi nam na przeszkodzie do stworzenia drewnianej kuchni u siebie w domu czy też mieszkaniu. Nie mamy tu w praktyce ograniczenia przestrzennego, albowiem istnieją zarówno mniejsze, jak i większe elementy wyposażenia wykonane z drewna. Możemy stawiać na podstawowe meble, jak szafki, stoły, krzesła, a także przybory kuchenne i wszelkiego rodzaju dodatki. Nasza drewniana kuchnia może przybierać różne oblicza. Ważny jest jednak jak najlepszy dobór materiału, nie każdy gatunek bowiem może się dobrze sprawować w okolicach pieca, kuchenki lub zlewu, gdzie panują zmienne temperatury oraz wilgoć.

Meble drewniane

Zdecydowanie najlepszym dla nas pod względem funkcjonalnym oraz estetycznym rozwiązaniem będzie wybór mebli tworzonych z litego drewna. Takie meble odznaczają się nie tylko wytrzymałością, lecz też bardzo dobrym wyglądem. Oczywiście nadal bez trudu znajdziemy liczne modele ze sklejki, jednak są one o wiele bardziej podatne na upływ czasu oraz działanie wilgoci. Sporym powodzeniem cieszą się oczywiście komplety, zwłaszcza meble do zabudowy. Możemy zdecydować się na gotowe koncepcje lub też zamówić meble na wymiar. Na rynku obecnie popularne są zarówno klasyczne meble z litego drewna, często w stylu retro, jak i nowoczesne ich odpowiedniki, które często łączone są z elementami drewnianymi czy szklanymi.

Stół i krzesła

Kuchnie w naszym kraju i nie tylko często pełnią także rolę jadalni, zwłaszcza w porze śniadaniowej. Dlatego warto zadbać o ten niezwykle istotny element wyposażenia. Przyzwyczailiśmy się do tego, że stół to niejako świętość, obowiązek w kuchni. Nasze mamy czy babcie wykorzystywały go nie tylko jako element kuchennej jadalni, lecz też uniwersalne miejsce do przygotowywania potraw, odpoczynku przy kawie i gazecie. Dziś znajdziemy zarówno obszerne i masywniejsze stoły, jak i ich lekkie i mniejsze wersje, które świetnie sprawdzą się dla 2-4 osób. Ponieważ większość kuchni odznacza się jednak mniejszą przestrzenią, dlatego najlepszym rozwiązaniem może być kwadratowy stół o wymiarach metr na metr lub prostokątny o zbliżonej powierzchni. Świetnie pasować będą do niego drewniane krzesła, w przypadku jednak mniejszej ilości miejsca możemy zastąpić je metalowymi lub drewnianymi taboretami.

Podłoga

Jeżeli marzy nam się w kuchni podłoga drewniana, to musimy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim wybierajmy drewno I gatunku, najlepiej z drzew egzotycznych, które odznacza się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na działanie wilgoci – rozlana woda nie będzie miała na nie większego wpływu. Najlepiej sprawdza się parkiet oraz deski z litego drewna. W przypadku tych drugich istotne jest zabezpieczenie ich środkiem do uszczelniania krawędzi, dzięki czemu podłoga stanie się szczelna i wodoodporna. Jeśli myślimy o konkretnym gatunku drewna, to dobrze będzie wybrać spośród takiego, jak dąb, buk, klon, jatoba, kempas, merbau lub brazylijska wiśnia. Najlepiej jest się zdecydować na drewno o jednolitej barwie, równomiernym usłojeniu, a także pozbawione sęków.

Dekoracje kuchenne

W kuchni również możemy bez przeszkód zdecydować się na drewniane elementy dekoracyjne. Świetnie sprawdzają się wszelkiego typu produkty wiklinowe lub rattanowe, które z jednej strony mogą wprowadzać dodatkowy klimat do wnętrza, a z drugiej strony mogą być użyteczne. Mowa tu choćby o koszach czy miskach. Oczywiście sprawdzą się też wszelkiego typu drewniane figurki, produkty rękodzielne czy nawet zdjęcia w drewnianych ramkach. Panuje tu niezwykła dowolność.

Przybory kuchenne

Warto powrócić do tradycji i stosować u siebie w domu jak najwięcej drewnianych przyborów. W dobie zalewu wieloma plastikowymi produktami z chińskiego rynku takie akcesoria będą nie tylko bardziej funkcjonalne, lecz także o wiele zdrowsze. Proponujemy zakup przede wszystkim dużych łyżek drewnianych czy też szpatułek, które przydadzą się podczas gotowania sosów, potraw mięsnych i warzywnych. Dobrze jest też zdecydować się na drewniane miski, które przydadzą się do sałatek, warzyw i owoców.