Kosiarka akumulatorowa – przegląd najciekawszych modeli

5770305755535309.jpg

Sezon ogrodniczy wymaga od nas przeprowadzenia wielu prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Jedną z najczęstszych czynności jest koszenie trawy. Bez wątpienia trawniki są istotną ozdobą naszych ogrodów, miejsc zielonych. Niestety wymagają stosownej pielęgnacji, co zajmuje trochę czasu i wymaga odpowiedniego sprzętu. Od lat najlepiej służą ku temu kosiarki. Te proste w obsłudze maszyny znacząco skracają czas na prace porządkowe. Obecnie coraz większym powodzeniem cieszy się kosiarka akumulatorowa.

Dlaczego właśnie taki typ?

W średniej wielkości lub większych ogrodach, działkach korzystanie z elektrycznej kosiarki na kabel bywa niezwykle utrudnione. Ogranicza nas długość kabla, jak i również liczne przeszkody na drodze. Z kolei nie wszyscy tolerują głośne, spalinowe egzemplarze. Z kolei koszenie ręcznymi kosiarkami może być niezwykle uciążliwe. Dlatego w takiej sytuacji rozsądnym wyjściem wydaje się kosiarka akumulatorowa. Taki typ maszyny posiada wszystkie zalety kosiarek elektrycznych. Jednak w tym wypadku praca jest o wiele łatwiejsza, gdyż nie ogranicza nas kabel. Wystarczy jedynie naładować akumulator, w jaki taki model jest zaopatrzony. W zależności od typu kosiarki i pojemności akumulatora, na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie skosić trawnik o obszarze nawet kilkuset metrów kwadratowych! Idealnie nadają się one do mniejszych lub średnich ogrodów. Pozwalają przy tym na wjechanie tam, gdzie modele z kablem mają spore problemy z manewrowością.

Oczywiście takie kosiarki nie obędą się też bez kilku wad. Najważniejszą jest ograniczony czas działania – pod koniec pojemności akumulatora ich praca będzie mało wydajna. Do tego także nie da się tak łatwo uzupełnić paliwa, jak w przypadku kosiarek spalinowych. Niestety ich cena jest na ogół najwyższa ze wszystkich typów. Mimo wszystko do mniejszych ogrodów będą one wręcz idealne. Warto w związku z tym zastanowić się nad wybranym modelem. Przychodzimy z pomocą i prezentujemy kilka, na które warto zwrócić uwagę.

Bosch Rotak 37 LI

Zaczynamy od jednego z najpopularniejszych modeli na rynku. Kosiarka Rotak 37 Li ultra to wyjątkowy produkt, który przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom. Ta kompaktowa i lekka kosiarka akumulatorowa marki Bosch stanowi doskonałe rozwiązanie dla miejskich ogrodów. Dzięki niej możemy cieszyć się wydajnym i dokładnym koszeniem o szerokości 37 cm. Dodatkowo wyposażona została w centralną, 6-stopniową regulacją wysokości cięcia w zakresie 20-70 mm. Marka Bosch wprowadziła także specjalny grzebień, dzięki któremu możliwe jest dokładne koszenie w trudniej dostępnych miejscach, jak przy krawężnikach, murach, rabatach czy też krawędziach trawnika. Jest to innowacyjny i nowoczesny model, którego pełne naładowanie powinno wystarczyć na skoszenie powierzchni do 500 m2. Co więcej, specjalny akumulator litowo-jonowy 36 V/4 Ah do pełnej mocy ładowany jest jedynie w czasie 140 minut (w niektórych modelach jest to nawet kilkanaście godzin!).

Wprowadzony system Ergoflex zapewnia sprawne i bezproblemowe manewrowanie urządzeniem. Dodatkowo specjalne ułożenie rączek dba o utrzymanie przez nas prawidłowej postawy ciała. Uchwyty można z łatwością złożyć, dzięki czemu kosiarka będzie zajmować mniej miejsca w piwnicy, altanie, garażu. Istotne jest również to, iż wyposażona została w pojemnik na trawę 40 litrów, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do grabienia skoszonej trawy. Ta kosiarka z silnikiem elektrycznym jest niezwykle cicha.

Gardena 380

To kolejny model kosiarki akumulatorowej, który cieszy się dużym powodzeniem w naszym kraju. Jest to akumulatorowa kosiarka bębnowa, która przeznaczona jest między innymi do trawników w stylu angielskim. Jej system działania polega na tym, iż w czasie ruchu nóż bębnowy i nóż dolny wykonują ruch bez wzajemnego kontaktu. Dzięki temu źdźbło trawy jest jednocześnie podnoszone i ścinane. Taki system pracy wpływa także na cichy tryb kosiarki. Na uwagę zasługuje samo ostrze, które pokryte jest powłoką antyadhezyjną. Również i ten model zaopatrzony został w kosz, który gromadzi w sobie ścinaną trawę. Głównym źródłem zasilania jest tutaj akumulator litowo-jonowy 25 V/3,2 Ah. Jest on mniej pojemny niż we wcześniejszym modelu marki Bosch, jednak w zupełności powinien starczyć na domowe prace ogrodnicze. Jego zaletą jest fakt, iż nie posiada „efektu pamięci”, dzięki czemu możemy go podładować w każdej chwili. O stanie pojemności baterii informuje nas wyświetlacz LED.

Do zalet tej kosiarki zaliczyć możemy także łatwy w obsłudze kontroler wysokości cięcia, duże koła o specjalnym bieżniku, ergonomicznie ukształtowaną rączkę czy też składany uchwyt ułatwiający przechowywanie. Model ten wyposażony został także w specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem i przeciążeniami. Ciekawym rozwiązaniem jest fakt, iż ta kosiarka może być bez akumulatora wykorzystywana także w trybie ręcznym.

Oleo-Mac G38P

Na trochę niższym pułapie cenowym (około 300-400 złotych mniej) dostępna jest akumulatorowa kosiarka do trawy Oleo-Mac. Model ten idealnie nadaje się do użytku w niewielkich, nowoczesnych ogrodach. Pełne naładowanie akumulatora powinno wystarczyć do prac na powierzchni do około 150 m2. Oleo-Mac G38P zaopatrzona jest w nowoczesny indukcyjny silnik. Urządzenie to zapewnia nam między innymi możliwość regulacji wysokości roboczej w 6 różnych pozycjach, regulowanie wysokości rączki czy też system “Easy folding”, dzięki któremu po złożeniu maszyna zajmuje bardzo mało miejsca. Również i tutaj możemy korzystać z kosza na trawę o pojemności 35 litrów, który dodatkowo posiada zainstalowany czujnik informujący o jego zapełnieniu.

Ze względu na prostą obsługę oraz czystą i cichą pracę model ten polecany jest do miejskich ogrodów, działek ogrodniczych. Posiada on akumulator Li-Ion (2.6 Ah/36 V), którego pełen czas ładowania wynosi zaledwie 1,5 godziny. Prędkość obrotowa noża bez obciążenia wynosi 3500 rpm (obr./min.). Z kolei szerokość koszenia wynosi 38 cm, a wysokość cięcia między 20 – 70 mm.

Einhell GE-CM 36 Li

Na podobnym poziomie cenowym znajduje się kosiarka akumulatorowa GE-CM 36 M. Jest to kolejny produkt, który należy do grupy Power X-Change, czyli pozbawiona jest wszelkiego okablowania zasilającego. To, co odróżnia ją od pozostałych modeli, to fakt, iż posiada ona dwa pakiety akumulatorów. Przewidywany czas pracy wynosi tutaj około 30 minut. Dodatkowo kosiarka ta posiada 3-stopniową kontrolę stanu naładowania. Sam czas ładowania wynosi zaledwie jedną godzinę. Poprzez 6-stopniowy system regulacji wysokości koszenia, możemy za każdym razem dostosować wysokość trawy w ogrodzie do naszych potrzeb. W zestawie otrzymujemy kosz na trawę o pojemności 40 litrów, który również posiada wskaźnik poziomu napełnienia. Model ten zapewnia nam szerokość koszenia 36 cm.

Do największych zalet zaliczyć możemy między innymi 2 szybko ładujące ładowarki zawarte w zestawie. To dzięki nim czas ładowania akumulatorów wynosi zaledwie jedną godzinę. Regulacja wysokości koszenia pozwala na 6 ustawień między 25 a 75 mm. Model ten jest zalecany do trawników do 300 m2.

Gardena PowerMax Li-40/41

Z tej samej kategorii wymienić możemy także kosiarkę akumulatorową Gardena PowerMax Li-40/41. Jest ona dedykowana do koszenia trawników o niewielkiej powierzchni, choć równie dobrze sprawdzi się także na większej przestrzeni. Gwarantuje nam wyjątkową zwrotność, a także prostotę w obsłudze. Posiada ona między innymi specjalnie hartowane ostrze, które umożliwia optymalne efekty cięcia. W porównaniu do innych modeli, ta zapewnia nam największą ilość poziomów cięcia – aż 10! Pokrywa kosiarki wykonana została ze stali powlekanej, dzięki czemu sprawdzi się nawet w trudnych warunkach pracy.

Zaopatrzona została w bezszczotkowy silnik PowerPlus o wysokim momencie obrotowym, prosty w obsłudze i pomocny panel sterowania, składany uchwyt. Ze wszystkich dotąd wymienionych kosiarek oferuje największą szerokość koszenia, która wynosi 41 cm. Na uwagę zasługuje także kosz na trawę o dużej pojemności 50 litrów. W zależności od naszej decyzji, możemy postawić na dedykowany akumulator: BLi-40/160 (9843–20) lub BLi-40/160 (19091–20). Przy większej pojemności i pełnym naładowaniu przewidywany obszar pracy to nawet 450 m2.

Lamborghini IAM 40-3725

Dla osób, które nie chcą jednak wydawać aż tak dużo na kosiarkę (1300-1800) dobrym rozwiązaniem będzie produkt marki Lamborghini. Jest to model, który bez trudu zakupimy za około połowę ceny poprzednio opisywanych kosiarek. Ta kosiarka akumulatorowa zaopatrzona została w bezszczotkowy silnik. Odznacza się przy tym lekką oraz zwrotną konstrukcją. Posiada centralną regulację wysokości cięcia na pięciu poziomach: od 25 do 75 mm. Kolejną jej zaletą jest kosz o pojemności 40 litrów, który wyposażony został w uchwyt do łatwiejszego opróżniania. Również i on posiada wskaźnik zapełnienia. Akumulator: Li-Ion 40 V 2,5 Ah starcza w tym wypadku na jedynie około 40 minut ciągłej pracy. Z kolei jego pełne naładowanie trwa od 3 do 5 godzin.

Lamborghini IAM 40-3725 posiada ergonomiczny, składany uchwyt, system regulacji wysokości rączki dla naszej wygody. Szerokość koszenia to 37 cm. To zdecydowanie produkt dla mniej wymagających. Przyda się do mniejszych prac w ogrodzie, zwłaszcza o małej powierzchni.

STIGA Voltage Multiclip 47 S AE

Na koniec zostawiliśmy prawdziwe cudo, produkt, który spodoba się wszystkim miłośnikom koszenia oraz właścicielom dużych ogrodów. Multiclip 47 S AE to profesjonalna kosiarka, której obecnie cena oscyluje w granicach 3 tysięcy złotych. Czemu tak dużo? Choćby z tego powodu, iż urządzenie to nie tylko kosi trawnik, lecz jednocześnie może nawozić go cennymi składnikami odżywczymi. Mamy tutaj do dyspozycji szybki system regulacji wysokości koszenia, który wynosi od 31 do 80 mm.

Voltage Multiclip 47 S AE posiada silnik bezszczotkowy. Jego ogromną zaletą jest pojemny akumulator, dzięki któremu możliwe jest koszenie obszaru nawet do 1000 m2. Jako zaletę wymienić możemy także wspomniane wcześniej mulczowanie. Korpus tego modelu wykonany jest ze stali, dzięki czemu odporna jest ona na uszkodzenia, trudne warunki. Wrażenie robi także szerokość koszenia, która wynosi tutaj rekordowe 45 cm. Jest to niezwykle przyjemne i proste w obsłudze urządzenie, które poradzi sobie z każdym trawnikiem.