Jaki kominek wybrać do domu?

5770305752976199.jpg

Jesienią oraz zimą zmagamy się w naszym kraju z niskimi temperaturami. W wielu przypadkach nawet klasyczne ogrzewanie w domu czy mieszkaniu nam nie pomaga, gdyż stale odczuwamy zimno. Nie chodzi tu wyłącznie o sferę temperatury, lecz też o tę psychiczną. Brak słońca i szarość za oknem potrafią często dołować niejednego z nas. Na całe szczęście może temu zaradzić odpowiednio dobrany kominek do naszego salonu bądź sypialni. Problemem może być jednak to, na jaki kominek się zdecydować.

Jaki kominek wybrać?

Oczywiście dobór kominka do wnętrza wybranego pomieszczenia będzie uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim naszych preferencji, wymagań oraz środków, jakimi dysponujemy. Nie w każdym pomieszczeniu sprawdzi się kominek wbudowany lub w wersji wolnostojącej. Możemy traktować taki element wyposażenia jako część naszego ogrzewania, przez co może być on podłączony do centralnego ogrzewania. Jednak z drugiej strony wiele osób traktuje kominki jedynie w charakterze ozdoby, ciekawego klimatu, jaki można uzyskać wieczorami lub nocami. Dlatego też największym naszym wyzwaniem będzie zdecydowanie się na to, czy wybieramy kominki wolnostąjące czy wbudowane.

Kominek wbudowany

W sytuacji traktowania kominka jako części domowego, mieszkaniowego ogrzewania, najlepiej dla nas sprawdzi się model w wersji wbudowanej. Możemy zakupić dla siebie kominki z funkcją gorącego powietrza lub zaopatrzone w płaszcz wodny. Te drugie, po odpowiedniej instalacji, mogą stanowić element wodnego systemu centralnego ogrzewania.

Na rynku znajdziemy przede wszystkim klasyczne kominki na paliwo stałe. Są one od lat najczęściej wybierane przez polskich klientów. W ich przypadku liczy się przede wszystkim cena za sam kominek oraz jego użytkowanie. Może być on zasilany drewnem lub węglem. To dzięki nim możemy cieszyć się zarówno ciepłem wewnątrz pomieszczeń, jak i charakterystycznym dźwiękiem palonego drewna lub węgla. Ponadto mamy okazję przez szybę oglądać naturalny ogień i iskry, które wprowadzają ciepłą atmosferę do pokoju. Wystarczy tylko zgasić światło w salonie i od razu zyskujemy wyjątkowy klimat. Niestety w przypadku takiej wersji gorzej jest z kontrolą kominka, gdyż brak pojemnika lub podajnika sprawia, że co jakiś czas zmuszeni jesteśmy przykładać nową porcję paliwa. Na całe szczęście coraz więcej nowoczesnych modeli gwarantuje wolniejsze spalanie przy wydzielaniu takiej samej energii cieplnej.

Innym przykładem kominka wbudowanego może być model gazowy. Takie kominki wykorzystują stałe złącze gazu ziemnego lub też mogą być podłączane do butli z gazem. W ich przypadku są to mniejsze modele, które nie potrzebują wewnątrz miejsca na opał. W porównaniu do kominków na drewno taka wersja jest o wiele łatwiejsza w obsłudze. Ponadto spora część modeli gwarantuje ekonomiczne zużycie gazu, dzięki czemu możemy liczyć na większe oszczędności na paliwie. Uruchomienie takiego kominka nie wymaga od nas wcześniejszych przygotowań. W trakcie jego pracy nie trzeba do niego dokładać drewna czy potem czyścić z popiołu.Niestety w tym wypadku nie otrzymamy charakterystycznego klimatu ognia w kominku, a poza tym wersje gazowe winny być częściej poddawane kontrolom i przeglądom.

Kominki wolnostojące

W wersji wolnostojącej kominki cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Są one związane przede wszystkim ze stylem skandynawskim, w którym to często w krajach Północy wykorzystuje się takie właśnie wersje w salonach czy sypialniach. Jeśli porównamy je do klasycznych wbudowanych wersji, to zajmują one o wiele mniej miejsca, są bardziej ekonomiczne, a i również obok funkcji estetycznych mogą być elementem ogrzewania – jednak bez opcji podłączenia do centralnej instalacji. Kominki tego typu spełniają jednak w głównej mierze funkcje estetyczne. Znajdziemy je w wersji elektrycznej, gazowej i na biopaliwo. Dostępne są także kominki na drewno, które jednak wiele mają już wspólnego z piecami.

Powszechnie wiadomo, że kominki elektryczne charakteryzować się będą wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Przy stale rosnących opłatach za energię elektryczną nasze rachunki będą z każdym sezonem wyższe. Za takim typem kominka przemawia jednak prostota obsługi i możliwość łatwej regulacji mocy. Niestety nawet najlepsze kominki elektryczne na rynku nie gwarantują nam takiej samej mocy jak choćby wersje na paliwo czy gaz. Wersje gazowe będą o wiele bardziej ekonomiczne, a przy tym dadzą nam większą namiastkę tego, co prawdziwe kominki opalane drewnem. Coraz większym powodzeniem cieszą się biokominki, które są opalane płynnym bądź żelowym biopaliwem. Są one zazwyczaj bardzo podobne do wersji gazowych, wykorzystują jednak bardziej ekologiczny surowiec.