Kolorowa sypialnia – jak się do niej zabrać?

5770305753211853.jpg

Sypialnia jest miejscem, w którym nie tylko powinniśmy czuć się komfortowo, lecz także przyjemnie. Odpowiednio dobrane elementy wyposażenia i dodatki sprawiają, że można uzyskać idealny klimat oraz romantyczną atmosferę. Trudno jednak znaleźć ten najlepszy sposób na przytulny i stylowy wystrój. Być może nasza kolorowa sypialnia i jej przykłady okażą się pomocne w poszukiwaniu inspiracji.

Odważnie i z pomysłem

Jeżeli marzy ci się kolorowa i stylowa sypialnia, to musisz postawić na odważne, energetyczne rozwiązania. Kolory pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz też wyrażają w pewien sposób emocje, wpływają na nastrój i to, jak odbieramy pomieszczenie. Właściwy dobór barw stworzy spokojne wnętrze, idealne do relaksu. Sypialnia stanowi miejsce, w którym regenerujemy siły każdego dnia. Oczywiście nie trzeba trzymać się utartych schematów, więc postawienie na coś oryginalnego będzie jak najbardziej wskazane. Z drugiej jednak strony nie wolno zbytnio przesadzać, albowiem za dużo dodatków i jaskrawych barw może negatywnie wpływać na sen, wypoczynek czy wspólne przebywanie w łóżku.

Barwy i odcienie

W przypadku takiego wnętrza, jakim jest sypialnia, warto zrezygnować z nudnych, jasnych ścian i pomyśleć nad mocnym akcentem. Zamiast wybierać biel lub ciemniejszy kolor dobrze jest zdecydować się na pastele, kolory natury. Niejeden z nich przykuje uwagę i napełni pomieszczenie optymizmem. Wszystko trzeba tworzyć jednak na zasadach równowagi. Kiedy stawiamy na jeden kolor ścian, to dodatki powinny być wybierane w odmiennych odcieniach, dzięki czemu przeciwwaga odgrywać będzie wiodącą rolę. Dla osób, które aż tak bardzo nie lubią bądź też boją się eksperymentować, dobrym pomysłem jest klasyczna biel. Taki kolor ścian jest uniwersalny i naturalny, a także sprawia, iż pomieszczenie prezentuje się świeżo i wydaje się większe. Wtedy jednak to nie on będzie pełnił główną rolę, lecz dodatki.

Co z dodatkami?

To właśnie dodatki i drobne elementy wyposażenia odgrywać będą główną rolę w kolorowej sypialni. Jeżeli zdecydowaliśmy się na jasną ścianę, świetnie dla kontrastu sprawdzą się jaskrawe kolory. Mogą występować one pod postacią zasłon, poszewek, koca, dywanu, pościeli. Również mogą być niewielkim elementem, takim jak lampka nocna, wazonik lub budzik. Istnieje cały szereg barw, które sprawią, że sypialnia ożyje. Zieleń, pomarańcz, ognista czerwień, fiolet – od razu przykuwają uwagę, a także nadają więcej ciepła i energii sypialni. Chcąc zbalansować jasne wnętrze, warto pomyśleć o ciemniejszych, drewnianych meblach. W odwrotnej sytuacji dobrze prezentować się będą jasne i słoneczne meble. Trzeba pamiętać o zachowaniu proporcji. Bardzo popularnym produktem są lampki ledowe, które generują światło o różnej barwie. Przy gamie kilku, kilkunastu kolorów można zmieniać oświetlenie w pokoju, wprowadzając odpowiedni klimat na daną chwilę.

Trzeci kolor?

Mowa była do tej pory o dwóch wiodących barwach, widocznych w ścianach i dodatkach, meblach. Jednak w kolorowych sypialniach popularne jest także praktykowanie trzeciego koloru. Może być on stosowany w ożywieniu podłogi lub łóżka. Wprowadzenie trzeciej barwy przykuje uwagę i nada sypialni charakteru. Polecane jest korzystanie z ciepłych brązów, delikatnych szarości; nie wolno jednak przesadzić z ilością dodatkowego odcienia, który może przyćmić lub osłabić efekt, o jaki nam chodziło.