Klimatyzatory ścienne – na który model warto postawić?

Please select a featured image for your post

W okresie wiosennym i letnim często panują temperatury nie do zniesienia. Najgorzej, jeśli pracujemy w domu lub w małym biurze i ciężko jest nam wytrzymać zaduch, podwyższone temperatury. W takim wypadku najlepszym wyjściem wydaje się klimatyzacja. Opisywaliśmy kiedyś małe klimatyzatory przenośne. Teraz skupimy się na wersjach ściennych. Takie urządzenia idealnie nadają się do mniejszych lub większych pomieszczeń, a przy tym często będą wybawieniem w czasie gorących dni.

Dlaczego klimatyzatory ścienne?

Wybór konkretnej klimatyzacji nie jest tak prosta sprawą. Bardzo istotne jest to, jaka jest powierzchnia pomieszczenia, ilość oraz kierunek okien i drzwi, ilość przebywających w środku osób. Zbyt duży lub mały klimatyzator może nie spełniać swych funkcji. Nadrzędnym celem pracy każdego takiego urządzenia jest zapewnienie nam odpowiedniego klimatu w pomieszczeniu. Chodzi tutaj nie tylko o chłodzenie powietrza, lecz także utrzymanie należytej jego czystości i wilgotności. Dobrze dobrana klimatyzacja poprawi mikroklimat w pomieszczeniu. Klimatyzatory możemy podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej instalacji czy typ jednostki wewnętrznej.

Właśnie najpraktyczniejsze i najpopularniejsze są klimatyzatory ścienne. Ze względu na ich budowę i gabaryty można takie urządzenia z powodzeniem wkomponować w prawie każde pomieszczenie. Znajdziemy modele różniące się między sobą mocą jak i dodatkowym wyposażeniem. Ich zaletą są zdecydowanie niewielkie wymiary, łatwy i szybki montaż. Do wad zaliczyć możemy z kolei ograniczony rozdział powietrza czy sama obecność na ścianie.

Gree Viola Perfect GWH(07)RA-K3

Zaczynamy od urządzenia z niższej półki cenowej. Jest to klimatyzator ścienny, który jest dostępny w cenie poniżej 600 złotych. Posiada wymiary 790 x 265 x 170 mm. Oferuje przy tym chłodzenie 2,1 kW oraz grzanie o mocy 2,6 kW. Przepływ powietrza wynosi z kolei 450 m3/h. Producent zastosował w nim plazmowy aktywny filtr elektrostatyczny, który najpierw polaryzuje zanieczyszczenia, a następnie je elektronicznie odseparowuje. W wyniku tego z powietrza usuwane są nie tylko drobne, mikroskopijne cząstki kurzu, lecz także dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy, roztocze domowe, bakterie i pyłki. To idealne rozwiązanie dla alergików.

Urządzenie to jest w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Zaopatrzono go w kilka istotnych funkcji, jedną z nich jest Turbo, dzięki której można zwiększyć przepływ powietrza. Opcja ta jest wykorzystana do szybkiego schładzania lub ogrzewania pomieszczenia przy połączeniu z bardziej intensywnym nawiewem powietrza. Ciekawy jest również tryb nocny, w którym to temperatura wewnątrz zwiększa się oraz maleje automatycznie. Model ten jednocześnie automatycznie nieznacznie obniża temperaturę, tak aby była trochę niższa zanim się obudzimy.

KAISAI KWF-09HRDI

W cenie poniżej 1000 złotych interesującym zakupem może być klimatyzator KAISAI KWF-09HRDI. Jest to niezwykle interesująca jednostka wewnętrzna, która idealnie sprawdzi się w pomieszczeniu biurowym lub mieszkalnym o powierzchni nieprzekraczającej 26m2. Producent wykorzystał tutaj funkcję Wi-Fi, przez co możemy cieszyć się możliwością sterowania za pomocą smartfona lub tabletu. Dodatkowo do dyspozycji mamy nowoczesny pilot, jaki umożliwia korzystanie z kilku dodatkowych funkcji, jak samooczyszczenie parownika czy pomiaru temperatury w pilocie. Możemy skorzystać tutaj z kilku trybów pracy. Są to chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja pomieszczenia. Możemy także postawić na tryb automatyczny samoczynnie dobierający sposób działania.

Model ten posiada pamięć ustawienia żaluzji, przez co po każdym wyłączeniu zapamiętuje ostatnie ustawienie żaluzji i przywraca je przy następnym uruchomieniu. Jego tryb czuwania to szansa na całkiem spore oszczędzenie energii. Podczas funkcji snu urządzenie samoczynnie w ciągu dwóch godzin w trybie chłodzenia podnosi, a w trybie grzania obniża nastawioną temperaturę o 1°C na każdą godzinę. Po 5 godzinach następuje wyłączenie jednostki. W trybie turbo z kolei możliwe jest osiągnięcie żądanego efektu schłodzenia lub ogrzania w bardzo krótkim czasie. Mamy tutaj do czynienia z aż 12 stopniami regulacji. Jako dodatkowe wyposażenie możemy zakupić filtr z jonami srebra, filtr z witaminą C czy też filtr 3M, który wyłapuje z powietrza kurz oraz szkodliwe substancje alergiczne.

Gree Lomo Economic GWH09QB-K3DNA5D

W cenie powyżej 1000 złotych często polecanym modelem jest Gree Lomo Economic GWH09QB-K3DNA5D. Jest to proste urządzenie z segmentu Basic. Odznacza się bardzo niskim zużyciem energii, atrakcyjną ceną oraz doskonałą wydajnością. Także i tutaj zetkniemy się z modułem Wi-Fi, dzięki któremu możemy kontrolować urządzenie z dowolnego miejsca za pomocą telefonu lub tabletu. Warto dodać, iż elegancki wygląd klimatyzatora pozwoli mu się wkomponować w każde pomieszczenie. Do ciekawych funkcji możemy zaliczyć tutaj G10 inverter, inteligentne odszranianie, 4 prędkości pracy, niezależne osuszanie, funkcję turbo, efektywne chłodzenie/grzanie, szeroki kąt nawiewu, pionowy ruch żaluzji, 24 godzinne programowanie czy też filtr plazmowy.

EQUATION MS12FU-12

Do 2000 złotych bez trudu kupimy także ten klimatyzator, który jest idealny do domu i biura. Gwarantuje on nam między innymi mnogość trybów pracy, jak chłodzenie, osuszanie, grzanie i wentylację pomieszczenia. Jest to jednostka inwerterowa z komponentami z najwyższej półki. Urządzenie to posiada doskonałe parametry w zakresie energooszczędności. Cechuje go klasa energetyczna A++, a do tego technologia oszczędzania energii w trybie ekonomicznym sprawiają, że w porównaniu z tańszymi odpowiednikami można zaoszczędzić nawet do 70 % energii. Stosowany jest tutaj bezpieczny dla warstwy ozonowej czynnik R410A. Także i tutaj możemy skorzystać z funkcji snu, gdzie urządzenie chroni pomieszczenie przed przegrzaniem lub zbyt mocnym schłodzeniem. Zamontowany filtr zapewnia świeże i wolne od zanieczyszczeń powietrze. Funkcja swing zapewni nam równomierne rozprowadzenie strugi schładzanego lub ogrzanego powietrza. Także i tutaj możliwe jest sterowanie poprzez Wi-Fi. Gwarantowany jest tutaj przepływ powietrza 430 m³/h. Wymiary modułu wewnętrznego to 80 x 19,6 x 27,5 cm.

Gree Viola Perfect GWH09RB-K3DNA3G

W naszym zestawieniu kolejne urządzenie Gree Viola. Jest to jeden z najnowszych modeli klimatyzacyjnych wyposażonych w technologię inverterową G10. Został zaopatrzony w jonizator plazmowy polaryzujący zanieczyszczenia i elektronicznie je rozdzielający. Zastosowana tutaj funkcja 8stopni C grzania, umożliwia utrzymanie w okresie zimowym stałej temperatury +8 stopni C – jest to przydatne, gdy wyjeżdżamy na dłużej z domu lub mieszkania. Zetkniemy się tutaj ze znanymi funkcjami z przednich modeli, czyli 24 godzinnym programowaniem, funkcją Turbo, niezależnym osuszaniem, 4 prędkościami wentylatora, oszczędzaniem energii, szerokim kątem nawiewu, pionowym ruchem żaluzji, trybem snu.

Daikin Euro Easy FTXB50C / RXB50C

W cenie powyżej 3000 złotych ciekawym rozwiązaniem może być Daikin Euro Easy FTXB50C / RXB50C. Zastosowany został tutaj płaski, atrakcyjny panel przedni, który idealnie komponuje się z każdym wystrojem wnętrza. Model ten oferuje automatyczny ruch w kierunku pionowym, gdzie przesuwa klapy w górę i w dół w celu równomiernego rozprowadzenia powietrza i temperatury. Zastosowane tutaj pompy ciepła są zintegrowanymi rozwiązaniami grzejnymi i chłodniczymi. Producent wykorzystał tutaj wymiennik ciepła z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Ciekawym wyjściem jest to, iż dzięki ciśnieniu akustycznemu na poziomie do 21 dBA, urządzenie to jest praktycznie niesłyszalne podczas pracy. Dodawany w zestawie zdalny sterownik na podczerwień pozwala szybko i sprawnie zaprogramować urządzenie. O jakość powietrza dba tutaj tytanowo-apatytowy filtr fotokatalityczny Daikin, który usuwa obecne w powietrzu cząsteczki kurzu, eliminuje nieprzyjemne zapachy czy też przechwytuje szkodliwe organiczne substancje chemiczne. W związku z tym może być dobrym wyjściem dla alergików, osób skłonnych do częstego chorowania.

VIVAX Z-DESIGN ACP-24CH70AEZI

W cenie powyżej 5000 tysięcy firma VIVAX ma dla nas interesującą propozycję. Klimatyzator VIVAX R-Design to produkt, który odznacza się modnym, klasycznym wyglądem, przez co powinien wpasować się w każde wnętrze. Model ten został wyposażony w szereg nowoczesnych filtrów, których zadaniem jest nieprzepuszczanie kurzu, likwidacja bakterii, grzybów i drobnoustrojów. Mamy tutaj do wykorzystania sporo automatycznych funkcji. Urządzenie automatycznie kontroluje pracę wentylatora, porównując temperaturę domyślną z obecnymi warunkami panującymi w pomieszczeniu. Pomocna okazuje się także funkcja osuszania, automatycznego odszraniania. Również i tutaj za pomocą przyjaznej aplikacji na urządzenia mobilne, możemy sterować klimatyzatorem z każdego miejsca w domu. Zastosowano tutaj ekologiczny czynnik chłodzący R410.

Haier Dawn AS09DCAHRA / 1U09JEDFRA

Na koniec przechodzimy do urządzenia z wyższej półki cenowej. Klimatyzator ścienny Haier Dawn AS09DCAHRA to model, który zakupimy za około 7000 złotych. Dostajemy w nim między innymi możliwość sterowania systemem klimatyzacji przy użyciu smartfona lub tabletu. W tym wypadku dzięki kompaktowej budowie i nowoczesnej technologii, poziom hałasu może być obniżony do poziomu 22 dB. W wyniku tego urządzenie jest praktycznie niesłyszalne. Mamy tutaj także do czynienia z trybem snu. Wielu osobom z pewnością spodoba się komfortowy przepływ, gdzie zarówno temperatura jak i hałas wewnątrz pomieszczeń mogą być ustawione do poziomów zapewniających komfort snu. Producent wykorzystał tutaj zoptymalizowany przepływ powietrza, gdzie zasięg strumienia wynosi do 12 m.

W urządzeniu tym możemy ustawić wartość temperatury, do której klimatyzator będzie automatycznie regulować swoją pracę. W trybie Nano-Aqua generator będzie jonizować cząsteczki wody, które oczyszczają powietrze. Model ten jest w stanie skutecznie polepszać jakość powietrza w pomieszczeniu. Jego filtr antykurzowy zapobiega pojawieniu się kurzu oraz wejściu owadów do pomieszczenia. Dostajemy tutaj do dyspozycji dwie możliwości odprowadzenia skroplin, 24-godzinny regulator czasowy, 5- stopniową regulację prędkości wentylatora.